Муханова Ю.О.

Науковий керівник: ст. викладач Нестеренко Л.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі ім. Михаіла Туган – Барановського, Україна

Застосування мотивація праці персоналу, як основного фактора впливу на ефективну діяльність промислового підприємства

 

Жорстка конкуренція спонукає промислові підприємства шукати шляхи найбільш ефективної дії на працівників з метою підвищення їхньої зацікавленості та максимальної віддачі трудовому процесу, чим і підвищувати конкурентоспроможність самого підприємства. Ефективна діяльність промислового підприємства залежить від ефективності праці кожного працівника. В умовах соціально-економічного розвитку, що склалися в Україні, однією із проблем є наявність неефективного використання людських ресурсів. Ключовим фактором успіху у вирішенні цієї проблеми є мотивація праці персоналу підприємства. Недостатня мотивація в сучасних умовах все частіше виступає обмежуючим фактором, який не дозволяє реалізувати потенційні можливості, зокрема з причин: масового відчуження людей від результатів трудової діяльності, зниження суспільної активності виконавців, «зрівнялівки» при розподілі доходів тощо. Саме мотивація праці сприяє підвищенню ефективності використання персоналу і, як наслідок, посиленню його конкурентоспроможності.

Вивченню мотивації праці присвятили свої наукові праці такі відомі вчені минулого і сучасності, як К. Альфред, В. Врумом, Ф. Герцберг, А. Маслоу, М. Мескон та ін Серед вітчизняних вчених вагомий внесок у розвиток проблеми мотивації праці персоналу внесли Д.Богиня, Б.Генкин , О. Грішнова, А. Колот, Л. Балабанова, А. Германчук та інші.

Мотив, в перекладі з латинського (motivus) означає приводити до руху. Мотивами називають спонукання до діяльності, які  зв'язані з задоволенням потреб людини; сукупність зовнішніх або внутрішніх умов, що викликають активність суб'єкта і визначають її спрямованість [1, с.15].

Обмежимося визначенням мотивації, введене таким автором, як Мескон М.Х. У своїй знаменитій праці "Основи менеджменту". Він зазначив: "Мотивація – це процес стимулювання самого себе та інших на діяльність, спрямовану на досягнення індивідуальних та загальних цілей організації" [2, с. 12]. Визначення мотивації через стимулювання (і навпаки) дуже поширене серед фахівців з управління.

У широкому сенсі, стимул - це такий вплив однією людиною на іншу, яке спонукає її до спрямованої дії, потрібної ініціатору впливу. Якщо вплив не викликає спонукання до певної дії, то такий стимул можна вважати не дієвим.

Таким чином, стимулювання - це процес впливу на людину за допомогою потребностно - значущого для нього зовнішнього предмета (об'єкта, умов, ситуації та ін.), який спонукає людину до певних дій (перебування в комфортних умовах та ін.).

Мотивація праці – це  прагнення  задовольнити свої потреби (отримати певні блага) через трудову діяльність. Як вважає  О.Дяків, в структуру мотиву праці входять потреби, які хоче задовольнити працівник; благо, що здатне задовольнити цю потребу; трудові дії, що необхідні для отримання блага; ціна – витрати матеріального характеру, що пов’язані із здійсненням трудової дії.

Сучасна наука має в своєму розпорядженні велику кількість всіляких теорій мотивації, їх ділять на дві групи – теорії змістовні (внутрішньо особові) і процесуальні [3, с. 44]. Змістовні мотиваційні теорії, це всілякі людські потреби, які ідентифікують (називають), групують по різним ознакам (по мірі значущості для людини, по порядку задоволення). До прихильників такої групи теорій можна віднести американських психологів А. Маслоу, Ф. Герцберга, Д. МакКлелланда (див.табл.1). Процесуальні теорії, відповідають на питання, як потреби і мотиви впливають на поведінку людини, вивчають вплив на мотивацію різних чинників середовища, а також те, як людина розподіляє зусилля для досягнення різних цілей і як вибирає конкретний вигляд поведінки. До представників даної групи теорій відносять Д.Аткинсона, В. Врума, Л. Портера і Э. Лоулера.

Таблиця 1.

Змістовні теорії мотивації та їх характеристика

Теорія А.Маслоу

Теорія

Ф. Герцберга

Теорія

К.Альдерфера

Теорія Мак-Клелланда

Теорія

М. Герцберга

Потреба самовираження

Потреби мотивації

Потреби росту

Потреби досягнення

Потреби існування

Потреба поваги

Потреби підтримки

Потреби причетності

Потреби співучасті

Мотивуючі фактори

Соціальні потереби

Мотивація

Потреби існування

Потреби

влади

Фактори здоров`я

Потреби у безпеці та захищеності

Гігієнічні потреби

 

 

 

Фізіологічні потреби

 

 

 

 

 

Аналіз таблиці 1. показує, що у теорії Ф. Герцберга та М. Герцберга акцент робиться на потребах  у мотивації. На сучасному етапі саме ці потреби характерні для персоналу майже кожного українського підприємства, тому виникає необхідність більш детально проаналізувати ці теорії.

Проводилося соціологічне  опитування, на промисловому підприємстві ПАТ «ДЗВО», які показали таке:

-                     виявлення ставлення до трудової діяльності під час соціологічного опитування зводилось до оцінювання респондентами трьох складових: зацікавленості в роботі, можливостей її реалізації і особистої трудової віддачі.

-                     результати аналізу підтвердили  наявність чітко вираженої зацікавленості у роботі 46% респондентів, і навіть це дає змогу, з певною часткою оптимізму, стверджувати, що працівники ще не все втратили для подальшого підвищення трудової активності в разі створення відповідних соціально-економічних умов.

Аналіз відповідей респондентів свідчить, що серед мотивів трудової діяльності провідне місце займає “оплата праці”. Саме вона в сучасній складній соціально-економічній ситуації є вирішальним напрямком формування ставлення до праці, остаточно визначає стан мотивації працівників. Лише 11% респондентів поряд з “оплатою праці” відзначили не менш значною для себе можливість виявити “самостійність в роботі, творчість, можливість проявити свої здібності”.

У цілому ж теорії мотивації, що дають загальну картину людини - працівника, при їх творче використання є важливим орієнтирів практичної діяльності в області мотивації праці. Більш детальні, поглиблені гіпотези і висновки про структуру і співвідношення індивідуальних мотивів, їх залежності від ситуації містять особистісні і процесуальні теорії мотивації.

Успішність функціонування підприємства металоконструкцій на ринку виробів з металу визначається поєднанням кількох факторів, кожен з яких підлягає регулюванню з боку його менеджменту і власників. Першим з таких факторів є вибір прибутковості ринку чи сегменту ринку. Другим можна вважати вибір номенклатури продукції, що користуються попитом. Третьою складовою успіху є забезпечення низьких витрат і високої якості виробляємої продукції. Четвертим аспектом є злагоджена і вміла робота колективу підприємства. Їх аналіз показує, що всі вони, в тій чи іншій мірі, є відображенням  роботи з персоналом, яка і складає основу діяльності керівника, так як це самий головний ресурс, яким він володіє для виконання дорученої йому роботи.

 

Література:

1.                 Колот, А.М. Мотивація персоналу [Текст] : підручник / А.М. Колот – К.: КНЕУ, 2006. – 337 с.ISBN 5-17-011143-6.

2.                 Мескон М.Х., Альберт М., Хедоури Ф. Основы менеджмента. 3-е изд. под редакцией О. Медведь– М.: Дело, 2007. – 672 с.

3.                 Маслов Е. В. Управление персоналом предприятия. Учебное пособие. – М.: ИНФРА – М. Новосибирск: - НГАУ, 2001 г. – 312 с.

4.                 Общая психология. Психология мотивации и эмоций: учебно-методический комплекс/ авторы-составители Н.В,Зоткин, М.Е. Серебрякова. – Самара: Изд-во «Универс групп». 2007. – 196 с.