Экономические науки/ 6. Маркетинг и менеджмент

Студент IV курсу факультету менеджменту та маркетингу Бойко К.М.

Національний технічний університет України «КПІ»

ОСОБЛИВОСТІ СУЧАСНОГО МЕНЕДЖМЕНТУ В СИСТЕМІ ЕЛЕКТРОННОГО БІЗНЕСУ В УКРАЇНІ

У XXI сторіччі інформація стає найважливішою рушійною силою для економічного зростання та соціальних змін у країні. Бурхливий розвиток інформаційних технологій призвів до того, що в світовій економіці інформація стала ключовим поняттям. Це пов’язано з швидким розвитком мережі Інтернет та бурхливого зростання електронного бізнесу показують, що саме інформаційний сектор економіки є найбільш динамічним і таким, що швидко розвивається, а також найбільш прибутковим.

Електронний бізнес базується на нових способах взаємодії виробників, посередників, споживачів, а також нових специфічних методах просування товарів на ринку, але водночас він не заперечує традиційних форм взаємодії економічних суб'єктів та шляхів руху матеріальних благ і послуг, а доповнює їх, хоч інколи і витісняє. Тому важливого значення набуває поняття менеджменту в системах електронного бізнесу.

Функції менеджменту в умовах електронної торгівлі мають суттєві особливості порівняно зі звичними функціями менеджменту оскільки в системах електронного бізнесу всі контакти відбуваються опосередковано, що означає необхідність прозорості, повноти та доступності інформації для аналізу та ефективного керування нею.

Виділяють три рівні електронного бізнесу:

1)     Інтернет комерція;

2)     електронна комерція;

3)     електронний бізнес.

Слід зазначити, що третій рівень є найскладнішим по своїй структурі та повинен передбачати взаємодію великої кількості різноманітних факторів для свого успішного функціонування.

Процеси менеджменту мають ряд відмінностей на кожному із вищеназваних рівнів.

Так, на другому рівні постає питання про процес ліквідації торгових посередників як таких на менеджерів електронного бізнесу. Тобто, ці працівники не втрачають свої робочі місця, а лише змінюються їхні функції відповідно до вимог сучасної електронної комерції.

Для нормальної роботи системи менеджменту електронного бізнесу необхідна велика кількість працівників для обслуговування її процесів. Виходячи з цього очевидним є забезпечення процесу підготовки висококваліфікованих  кадрів у менеджменті систем електронного бізнесу.

На третьому рівні, у зв’язку с його всеохоплюючим характером, актуальним стає питання ефективного управління потоками інформації та застосування нових її форм. В умовах збільшення обсягів інформації та її вільного розповсюдження, систематизування та створення належних інструментів її обробки набуває величезного значення.

Робота з діловими партнерами над проектами електронного бізнесу вимагає відповідності комунікаційних засобів тим, які використовуються партнерами. Така відповідальність і є однією з цілей менеджменту в системах електронного бізнесу в галузі стандартизації форми обміну даними між партнерами та засобів їх передачі.

На даний момент стан менеджменту в системах електронного бізнесу і Україні є найбільш слабким місцем, тому треба розпочинати з дослідження процесів менеджменту та інфраструктури систем електронного бізнесу.

Використання електронного бізнесу в Україні не отримало такого масштабного розвитку як, наприклад, у США, Швейцарії, Данії, проте наша держава має значні перспективи розвитку даної сфери діяльності, оскільки можливим є  врахування досвіду інших країн, які вже пройшли шлях становлення та розвитку електронного бізнесу та побудови ефективної системи менеджменту.

Слід зазначити, що однією з головних проблем у побудові ефективної системи менеджменту електронного бізнесу є його правове регулювання (узаконення електронного підпису, вирішення питань оподаткування, тощо).

Розвиток менеджменту електронного бізнесу повинен стати для України важливим засобом виходу на світовий ринок у різних галузях: програмування, музична індустрія, розваги, наукова періодика тощо. Держава повинна вести активну наступальну політику у розвитку електронного бізнесу і його виходу на світовий ринок.

Звичайно, впровадження електронного бізнесу потребує змін інфраструктури, що веде за собою значну організаційна перебудову, корекцію комунікаційної інфраструктури підприємства. На перший план виходить ефективне управління цими процесами з боку менеджменту компанії. В основному, корінні зміни в організаційній структурі пов'язані з інформацією та засобами телекомунікації. Фундаментом інфраструктури повинно бути досконально підібраний комунікаційний засіб.

Електронний бізнес як в Україні, так і в світі динамічно розвивається, створюються дедалі більше доповнень та мережевих рішень, за допомогою яких підприємницька діяльність у традиційних сегментах економіки пристосовується до вимог "нової економіки" та повністю або частково переноситься в кібернетичний простір. У таких умовах на перший план виходить ведення бізнесу через мережу Інтернет, що є одним з головних елементів стратегії організації.

Одними з головних питань залишаються правове та організаційне забезпечення електронного бізнесу, що через ефективний менеджмент в його системі повинен вивести його на якісно новий рівень функціонування.

Від темпів і результатів розвитку електронного бізнесу та його менеджменту залежить розвиток світової економіки в цілому, та, зокрема, економіки України.

Література:

1.       Ковтунець В Становлення електронного бізнесу в Україні // Актуальні проблеми економіки. – 2001. - № 1-2. – С. 51

2.       Макарова М.В. Електронна комерція/ М.В. Макарова. – К.: Видавничий центр Академія, 2002. - 272с

3.       Міщенко В.І. Електронний бізнес на ринку фінансових послуг: практичний посібник/ В.І.Міщенко, А.В.Шаповалов, Г.В.Юрчук.– К.: Знання, 2003. - 278 с.

4.       [Електронний ресурс]: http://biznessnews.net

5.       [Електронний ресурс]: http://expert.org.ua/