Логвиненко О.В.

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, Україна

Фреймова структура концепту “celebration

 

Багатовимірність світу і його різноманітність ведуть до того, що його фрагменти, відображені в пам’яті у вигляді образів, характеризується особливістю типізації. Для позначення цього М. Мінським у 1974 році був уведений термін «фрейм». Фрейм (англ. frame — «каркас, остов», «будова, структура, система», «рамка», «окремий кадр фільму» та ін.) — структура, що репрезентує стереотипні ситуації у свідомості (пам'яті) людини або інтелектуальної системи і призначена для ідентифікації нової ситуації, що базується на такому ситуативному шаблоні [3, с. 250]. У довгостроковій пам'яті людини зберігається великий набір різноманітних фреймів, що актуалізуються під час пред'явлення нових сцен. Для розпізнавання сцен в пам'яті людини має актуалізуватися саме той фрейм, що якнайбільше відповідає гіпотезі про об'єкт, який сприймається. У такий спосіб здійснюється ідентифікація об'єкта у свідомості людини. Фрейм, за визначенням М. Мінського, є ієрархічно впоряд-кованою репрезентацією певної стандартної ситуації дійсності [2, с. 87].

Структурно фрейм представляють як дворівневу модель з вершиною (макропропозицією) і слотами, що заповнюються пропозиціями [1, с. 37]. Також фрейм можна виділити таку категорію як субфрейм. Відтак фрейм постає як цілісний набір пропозицій. Поняттєві елементи (слоти) фрейму й звязки між ними залишаються незмінними, у той час як наповнення слотів може бути різним. Застосування фреймового моделювання концепту “celebrationдозволяє встановити його внутрішню структуру.

Метод фреймової семантики концептуально-семантичного дослідження лексики передбачає встановлення та структуризацію тієї концептуальної ділянки досвіду, на фоні якої висвітлюється значення слова. Розглянемо фреймову модель концепту celebration”,графічно відображеному у схемі, поданій нижче:

Фреймові та сітьові моделі організують інформацію у прототипних категоріях. Прототипна категорія містить концепти, які відповідають її змістові більшою або меншою мірою (G. Lakoff, E. Rosch, J. Taylor, А. Wierzbicka). Залежно від цього вони відносяться до центральної або периферійної зони категорії. Такий принцип організації концептів наближує прототипну категорію до польового утворення.

Згідно таблиці видно, що фрейм “celebration” уміщує такі субфрейми як participants, presents, food, drinks, events, decoration, dances, music, costumes, places, games. Вони і утворили центральну зону категорії.

Слоти hosts, quests, staff, hero of the occasion (субфрейму participants), flowers, chocolate, money, souvenirs (субфрейму presents), dessert, first course, second course (субфрейму food), soft drinks, hard drinks (субфрейму drinks), anniversary, wedding, funeral, holiday, party (субфрейму events), flowers, fireworks, balloons, candles, firecracker, paper streamer (субфрейму decoration), waltz, polka, folk dance (субфрейму dances), disco music, folk music, classical (субфрейму music), evening dress, fancy dress (субфрейму costumes), restaurant, home, outside (субфрейму places), outdoor games, outward show (субфрейму games) зайняли місце між центром та периферією прототипної категорії.

А їхні пропозиції master, mistress (слоту host), waiters, DJ, manager (слоту staff), friends, relatives, acquainted people (слоту guests), cake, fruit, chocolate (слоту dessert), borsch, soup, consommé, broth (слоту first course), meat, fish, vegetables (слоту second course), soda, mineral water, juice, lemonade (слоту soft drinks), champagne, wine, cocktails, beer (слоту hard drinks), wedding anniversary, birthday (слоту anniversary), Christmas, New Year, Easter (слоту holiday), birthday party, hen party, pool party, pajamas party, beach party (слоту party) відійшли до периферії. Вони відповідають меншому змісту прототипної категорії концепту “celebration”.

Таким чином, фрейм “celebration” містить 10 субфреймів, 38 слотів та 37 пропозицій. Загальна кількість – 85 одиниць. І цей список може змінюватись та розширюватись. Важливо розуміти, що фреймова модель хоч і передає стереотипні культурні надбання, але вона в той самий час є індивідуальною. Вона може містити інакші субфрейми, слоти, пропозиції, або не мати деяких з них. Слоти є порівняно стабільним рівнем фрейму, тоді як пропозиції варіюють частіше. Для кожної людини структура концепту ”celebration” буде інакшою. Тому тут ми продемонстрували лише одну з багатьох можливих фреймових структур концепту “celebration” ” і визначили, що його структура є досить розгалуженою та складною, зважаючи на кількість субфреймів, слотів та пропозицій.

Таким чином ми розглянули внутрішню структуру концепту celebrationза допомогою фреймової моделі. Цей метод є досить цінним, тому що допомагає, крім вивчення конкретного концепту, зрозуміти і особливості певного етносу, знайти спільне та відмінне між різними культурами. А це в свою чергу відіграє важливу роль у процесі вивчення іноземної мови.

 

Література:

1.   Болдырев Н. Н. Когнитивная семантика: [курс лекций] / Болдырев Н. Н. – Тамбов: Изд-во Тамб. гос. ун-та, 2001. – 123 с.

2.   Минський М. Фреймы для представления знаний / М. Минський – М.: Энергия, 1979. – 152 с.

3.   Минский М. Структура для представления знаний // Психология машинного зрения // М. Минский – М.: Мир, 1978. – С. 249-338.