Право/ 2. Адміністративне і фінансове право

К.ю.н. Городецька І.А.

Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя, Україна

Щодо адміністративного провадження за скаргами громадян у сфері використання та охорони земель

 

Розгляд за скаргами громадян по суті має юрисдикційний характер, так як обов’язковим елементом змісту скарги є вказівка на конкретний факт порушення прав і законних інтересів громадянина, тобто має місце спір про право, що, у свою чергу, спонукає до початку адміністративно-юрисдикційного провадження, а саме  провадження за скаргами громадян. При характеристиці змісту адміністративного провадження за скаргами громадян виділяють його дві основні складові: 1) наявність правовідносин між громадянином та органом публічної влади, що виникають у зв’язку з реалізацією управлінських функцій органами виконавчої влади; 2) предметом та підставою оскарження є рішення, факти діяльності чи бездіяльності органів виконавчої влади [1, с. 194]. Взагалі, юрисдикційний характер провадження за скаргами громадян, з’ясування його сутності й змісту тією чи іншою мірою досліджувались у працях таких науковців, як В.Б. Авер’янов, О.М. Бандурка, І.Л. Бородін, М.М. Тищенко, В.Ю. Шильник та ін.

Ефективна організація роботи з розгляду скарг громадян у сфері використання та охорони земель – важливий показник дотримання законності та здатності кваліфіковано реагувати на вимоги громадянина. Взагалі, аналіз звернень громадян свідчить, що основними причинами, які змушують їх звертатися за допомогою у вирішенні проблем є: порушення термінів або безпідставна відмова у реєстрації правовстановлюючих документів на землю; порушення термінів розроблення землевпорядними організаціями документації із землеустрою; перевищення повноважень посадовими особами районних державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування у сфері земельного законодавства в частині розпорядження та приватизації земельних ділянок. Посадові особи інспекційного складу Держземінспекції при розгляді скарг громадян керуються нормами законодавчих та підзаконних нормативно-правових актів, до яких належать: Закон України “Про звернення громадян” [2], Указ Президента України “Про першочергові заходи щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування” від 07.02.2008 р. [3], Інструкція з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від сфери власності, в засобах масової інформації, затверджена постановою КМ України  від 14.04.1997 р. № 348 [4], Методика оцінювання рівня організації роботи із зверненнями громадян в органах виконавчої влади, затверджена постановою КМ України від 24.06.2009 р. № 630 [5].  Так, у Законі України “Про звернення громадян” містяться норми, що регулюють: розгляд скарг громадян (ст. 16), терміни подання скарг (ст. 17), права громадянина у разі розгляду заяви чи скарги (ст. 18), обов’язки суб’єктів, уповноважених розглядати заяви чи скарги (ст. 19), терміни розгляду звернень громадян (ст. 20), особистий прийом громадян (ст. 22) та ін. [2]. Діловодство за зверненнями громадян відбувається на підставі Інструкції з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об’єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від сфери власності, в засобах масової інформації [4], та ведеться окремо від інших видів діловодства й покладається на спеціально призначених для цього посадових осіб.

На наш погляд, для реалізації принципу визначення технічного аспекту щодо регламентації діяльності Держземінспекції та її державних інспекторів щодо розгляду скарг громадян, доцільним було б розроблення відомчої інструкції, в якій би відображались процедури порядку реєстрації скарг громадян, їх пересилки із однієї установи в іншу, зразки бланків іншої документації, що стосуються цієї роботи.

 

Література:

1. Виконавча влада і адміністративне право / [Авер’янов В. Б., Андрійко О. Ф., Битяк Ю. П. та ін.] ; за заг. ред. В. Б. Авер’янова. – К. : Видавничий Дім  “Ін-Юре”, 2002. – 668 с.

2. Про звернення громадян : Верховна Рада України;  Закон  від 02.10.1996  № 393/96-ВР. (Урядовий кур'єр від 17.10.1996). Редакція від 11.06.2009 [Електронний ресурс] : Верховна Рада України. Офіційний веб-сайт. – Режим доступу до джерела :

http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=393%2F96-%E2%F0

3. Про першочергові заходи щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування : Президент України;  Указ  від 07.02.2008  № 109/2008. (Офіційний вісник України від 18.02.2008 – 2008 р., № 10, стор. 10, стаття 239, код акту 42159/2008). [Електронний ресурс] : Верховна Рада України. Офіційний веб-сайт. – Режим доступу до джерела :

http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=109%2F2008

4. Про затвердження Інструкції з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації : Кабінет Міністрів України;  Постанова, Інструкція  від 14.04.1997  № 348. (Урядовий кур’єр від 25.05.1997). Редакція від 01.01.2009 [Електронний ресурс] : Верховна Рада України. Офіційний веб-сайт. – Режим доступу до джерела :

       http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=348-97-%EF

5. Про затвердження Методики оцінювання рівня організації роботи із зверненнями громадян в органах виконавчої влади : Кабінет Міністрів України;  Постанова, Методика  вiд 24.06.2009  № 630. (Урядовий кур’єр вiд 07.07.2009 – № 119). [Електронний ресурс] : Верховна Рада України. Офіційний веб-сайт. – Режим доступу до джерела :

http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=630-2009-%EF