Воєводзинська О.В.,

к.е.н., доцент кафедри стратегічного менеджменту  Донецького інституту Міжрегіональної академії управління персоналом

 

Сутність та особливості маркетингового управління   інноваційною активністю підприємств

 

Інноваційна активність є необхідною умовою економічного росту і підвищення якості життя, а тому займає центральне місце в реалізації інноваційної політики як держави, так і окремих підприємств. Тому для забезпечення ефективного функціонування в ринковій економіці постає проблема формування механізму управління інноваційним розвитком та підвищення інноваційної активності підприємств.

Аналіз літературних джерел показав, що  поняття “інноваційна активність” є відносно новою і мало дослідженою економічною категорією. При формуванні звітних  і статистичних даних про стан  і розвиток інноваційної діяльності в країні в цілому під інноваційною активністю розуміють інтенсивність  здійснення економічними суб'єктами діяльності по розробці і залученню нових технологій або вдосконалених продуктів в господарський оборот. При аналізі інноваційної  активності в основному, прийнято оцінювати розвиток інфраструктури підприємств у сфері науково-технічних і дослідно-конструкторських робіт (НДДКР), а також визначати їх здібності щодо комерціалізації інновацій.

На наш погляд, інноваційна активність підприємства – це сукупність цілеспрямованих дій (процесів) підприємства щодо формування і реалізації інноваційного потенціалу з метою підвищення конкурентоспроможності й прибутковості підприємства.

 До основних сучасних характеристик  інноваційної активності підприємств відносяться новий вид мислення, орієнтований на споживача, побудова нових моделей бізнесу і нових моделей одержання прибутку.

Можна виділити дві групи факторів, що визначають інноваційну активність, і як наслідок - конкурентну перевагу підприємства. Призначення одних (внутрішніх) – створення умов для здійснення  інноваційної діяльності на підприємстві і формування механізму управління нею; інші (зовнішні) покликані сприяти розширенню її меж.

        До зовнішніх відносяться чинники, які обумовлюють взаємодію підприємства з економічним і соціальним середовищами: використання зовнішніх джерел для підтримки всіх фаз інноваційного процесу: від ідеї і розробки до комерціалізації; комунікації із замовниками, діловими партнерами, інвесторами, конкурентами, дослідницькими організаціями і навчальними закладами; лобіювання інтересів в державних інституційних структурах.

Внутрішні чинники - це істотні особливості підприємства, що відрізняють його від конкурентів і визначають його інноваційну спроможність: мотивоване керівництво; інтеграція технологічних і організаційно-управлінських інновацій; висока продуктивність; ефективні відносини з персоналом, широке залучення його в інноваційний процес; безперервне організаційне навчання; ефективна система маркетингу, що здійснює комунікації з кінцевими споживачами; управління якістю, інфраструктурою, організаційним розвитком.

В умовах ринкової економіки виникає необхідність використання підприємствами принципово нового системного, комплексного підходу до вирішення ринкових проблем, націленого на активізацію інноваційної діяльності на основі принципів і елементів маркетингу. Тому в сучасних умовах важливим, на наш погляд, є розкриття сутності та механізму маркетингового управління, а також причин, що породжують необхідність його застосування в управлінні інноваціями та інноваційною активністю.

На наш погляд, маркетингове управління інноваційною активністю – це процес здійснення ретельно продуманої інтегрованої політики щодо розвитку інноваційного потенціалу та ініціювання маркетингових можливостей, спрямований на ефективну реалізацію інноваційних стратегій та більш повне задоволення  потреб покупців.

В силу специфічності об’єкту управління - маркетинговому управлінню інноваційною активністю притаманні наступні особливості:

1.     Циклічність інновацій.

2.     Творчій підхід.

3.     Невизначеність і ризикованість.

4.     Спрямованість на споживача.

5.     Необхідність мотиваційної підтримки інновацій.

З урахуванням вищезазначених особливостей об’єкту дослідження, концептуальна модель механізму маркетингового управління інноваційною активністю підприємства (рис.1), на нашу думку, повинна базуватися на

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Концептуальна модель механізму маркетингового управління інноваційною активністю підприємства

 

наступних ключових елементах: орієнтація на потреби ринку; формування і ефективне використання інноваційних можливостей; своєчасність виявлення ризиків інноваційної діяльності і розробка заходів щодо їх нівелювання; комплексний системний підхід до здійснення інноваційної діяльності на основі маркетингу