Фісун А.О.

К.е.н., доцент Кримського інженерно-педагогічного університету

 Економічна оцінка ефективного використання нових технологій в заготівельній базі машинобудування.

Вихід економіки України із кризового стану значною мірою залежить від потенційних можливостей машинобудування, продукція якого є об’єктом попиту всього національного господарства. Необхідною передумовою задовільнення цього попиту є наявність потужної заготівельної бази. У заготівельній базі машинобудування більш ніж 50% від загального обсягу заготовок належить продукції, виготовленій ливарним методом [1]. Тому для задовільнення попиту галузей машинобудування у ливарних заготовках для сучасного обладнання, що відповідає міжнародним стандартам, необхідні пошук і мобілізація інтенсивних резервів ливарного виробництва. Основний акцент інтенсифікації його ґрунтується на підвищенні якісних характеристик продукції, досконалості її конструкцій та наближенні їх за розмірами і конфігураціями до параметрів готових деталей. У міру розвитку продуктивних сил великого значення набуває збільшення довговічності ливарних заготовок, що в комплексі з іншими якісними показниками забезпечує продуктивність та безвідмовність майбутніх знарядь праці в експлуатації. Одним із найважливіших резервів інтенсифікації, які у перспективі забезпечать підвищення ефективності машинобудування, є впровадження прогресивних науково-дослідних розробок у процесі виготовлення міжгалузевої заготівельної продукції. На базі значного масиву інформації щодо нових технологічних процесів, розроблених вченими Фізико-технологічного інституту металів і сплавів Національної Академії Наук України, автором даних тез розраховані їх основні техніко-економічні переваги порівняно з базовими традиційними технологіями. До високоефективних технологічних процесів належать такі методи виготовлення ливарних виробів:

       литво під низьким регульованим тиском;

       литво з протитиском;

       технологія лиття по газифікованим моделям у магнітні форми;

       технологія високоміцного чавунного литва з кульковидним графітом;

        автоматизація контрольно-вимірювальних і зважуючих засобів у технологічних процесах ливарного виробництва.

У міру зростання технічного прогресу в машинобудуванні збільшується питома вага витрат на матеріальні ресурси у результаті зменшення їх природного запасу і більш глибокого залягання в надрах землі. У ливарному виробництві витрати на метал складають 60–75% усієї собівартості ливарних виробів. Економія металу та інших матеріальних затрат в результаті впровадження указаних вище  нових технологічних процесів проявляється у наступних спрямуваннях:

       у зниженні коефіцієнта використання металу як підсумкового скорочення відходів на стадіях виготовлення ливарної продукції (металозавалки, рідкого стану, твердого металу);

       у зменшенні маси виробів і їх габаритів за рахунок удосконалення конструкції із одночасним збереженням або підвищенням досягнутого рівня експлуатаційних якісних показників;

       у підвищенні показників надійності, ремонтоздатності, витривалості, що слугують фактором матеріалозбереження у сфері експлуатації устаткування;

        у підвищенні довговічності ливарних виробів як фактора зменшення виробничих затрат на додатковий приріст їх технічного ресурсу і зниження норм споживання у результаті збільшення їх терміну використання у сфері експлуатації.

Найпоширенішого впровадження метод лиття під низьким регульованим тиском набув у кольоровому ливарному виробництві. Литво, виготовлене цим методом, має високі фізико-механiчні властивості, чисту поверхню і розмірну точність. Впровадження технології низького тиску зумовило розробку цілої серії автоматизованих ливарних установок (АЛУ-1, АЛУ-2, АЛУ-3 тощо), модифікованих відповідно до специфічних властивостей технологічних процесів [2]. В результаті механізації і автоматизації технологічних операцій знижується трудоємність виготовлення відливків, скорочується виробничий цикл. Найважливішою перевагою даної технології порівняно з литвом у металеві форми на кокільних верстатах є значна економія металу, як результат зменшення угарових відходів, браку, прибилів і припусків на механічну обробку, необхідність якої у деяких випадках зовсім відпадає. Так, впровадження технології низького тиску для алюмінієвих сплавів на установці АЛУ-1 дає змогу зменшити трудоємність виготовлення виробів у 8-10 раз, а вихід придатного литва збільшити на 10-30 %. Природно, що зниження непродуктивних витрат металу веде до відносно пропорційного зменшення питомих витрат на енергоносії та інші допоміжні матеріали. Звільнення від низки допоміжних ручних операцій (підготовки шихтових матеріалів, транспортування установки і зняття кокілів, наповнення форм рідким металом тощо) та заміщення їх автоматизованими сприяє інтенсифікації технологічного процесу. Виходячи з середніх даних, впровадження технології під низьким регульованим тиском забезпечує економію шихтових матеріалів на 618,8 кг на 1 т придатного кольорового і на 247,7 кг чавунного литва; витрати рідкого металу зменшуються на 233,8 кг (14,7%) при виготовленні чавунних відливків і на 587,9 кг (28,1%) у разі виробництва кольорових виробів. Вихід придатних ливарних виробів у процесі впровадження низького регульованого тиску збільшується в середньому в чавунному виробництві на 10,2% , в кольоровому – на 18,6%.

Технологія литва з протитиском дає змогу продукувати відливки будь-яких конфігурацій і розмірів. Особливо ефективним є виготовлення за цією технологією великогабаритних корпусних і площинних зливків з металевими і піщаними стрижнями, а також товстостінних виробів складної конфігурації. Для ливарних виробів, виготовлених за допомогою технології протитиску, характерна рівномірність структури металу по всьому перерізу, висока його пластичність, зносостійкість, чистота поверхні заготовки і великий ступінь пристосованості до термічної обробки. Можливість здійснення контролю і регулювання процесу заповнення форм металом, а також забезпечення безперервного тиску на всіх розрізах сприяє виготовленню високоякісних виробів з належною кристалізацією, завдяки запобіганню появі міжкристалічної пористості під час осідання металу. Найпоширеніше використання технології з протитиском набуло у процесі виготовлення заготовок із алюмінієвих сплавів. Переваги впровадження цієї технології реалізуються також у зниженні трудових витрат на одиницю випущеної продукції. Економія трудоємності забезпечується скороченням живої і уречевленої праці у результаті використання багатопозиційних прес-форм, повної автоматизації процесів заливки металом відповідної установки та відрізки припусків тощо. Значне скорочення, а в багатьох випадках і повна відсутність механічної обробки деталей, виготовлених за технологією з використанням протитиску, свідчить про можливість одержання високоточної продукції. Розрахунки показали, що витрати на механічну обробку ливарних виробів, виготовлених методом протитиснення, на 61% нижчі порівняно з литвом у піщані форми і на 10-12% менші , ніж при технології литва у кокіль. Крім цього, технологія протитиснення забезпечує поліпшення міцності, підвищення довговічності та інших якісних показників [3]. Завдяки зниженню кількості бракованих виробів, скороченню непродуктивних витрат металу на літниково-прибильну систему та інших виробничих втрат економія шихтових матеріалів у середньому складає 429 кг, а рідкого металу – 399 кг на кожну тону виготовленої продукції, що забезпечує збільшення виходу придатного литва на 14,6%.

 Технологія ливарного виробництва з використанням пінополістиролових газифікованих моделей належить до найперспективніших процесів, при яких майже повністю ліквідуються земельні та піщані дільниці у ливарному виробництві для виготовлення форм і стрижнів. Виняток складають великогабаритні відливки трудоємної конфігурації, для яких потребується виготовлення стрижнів. Особливо ефективна технологія газифікованих моделей у магнітні форми, використання якої скорочує витрати на обладнання і транспортні операції на 50% у формувальних відділеннях. Загальна потреба у складських приміщеннях і у виробничих площах модельного і формувального відділень зменшується на 60–70%. Крім того, скорочення механічної обробки (за рахунок зменшення припусків на 30–50%) складає у середньому 25%, що сприяє частковому вивільненню виробничих потужностей і використанню їх для розширеного виробництва. Технологія лиття по газифікованим моделям у магнітні форми може бути використана у чавунному, стальному і кольоровому ливарному виробництві. Особливо ефективне використання даної технології у важкому машинобудуванні, де здебільшого вживаються дорогі і трудомісткі дерев’яні моделі, витрати на які у 5-6 разів вищі порівняно з пінополістиролом. Впровадження технології лиття по газифікованим моделям у магнітні форми забезпечує раціональне використання металу за рахунок ліквідації формувальних нахилів та втрат під час роз’єднання форм у процесі традиційних технологій [4]. Досягнення підвищеної точності, досить високої чистоти поверхні і поліпшеної щільності при осіданні металу сприяє зменшенню браку і збільшенню виходу придатної продукції. Завдяки впровадженню технології газифікованих моделей у магнітних формах вихід придатного металу збільшується у чавунному виробництві на 7,6%, у стальному – на 9,7% і у кольоровому – на 3,3%.

Технологія високоміцного чавунного лиття набула широкого розповсюдження у високорозвинених країнах, де темпи його зростання значно випереджають динаміку загальних темпів ливарного виробництва. Практика цих країн свідчить про високу ефективність заміни стальних кованок та штамповок, а також стального литва високоміцним чавуном із стабільними механічними властивостями і підвищеними показниками з жаростійкості, зносостійкості, корозієстійкості тощо. Ливарні вироби із модифікованого чавуну з кульковидним графітом за якістю і фізико-механічними характеристиками не поступаються стальним деталям, а витрати на їх виготовлення значно нижчі порівняно із затратами у сталеливарному виробництві. Ефективність такої заміни підтверджується більш високими показниками зниження (в середньому на 10–12%) маси виробів із високоміцного чавуну, підвищенням їх надійності і довговічності та зменшенням браку [5]. Перелічені переваги дають змогу збільшити вихід придатного литва в середньому на 4,3% і значно скоротити фінансові витрати порівняно із стальними виробами. Особливо перспективне впровадження високоміцного чавуна з кульковидним графітом для виробництва труб і сільськогосподарських машин.

Велике значення має використання автоматизованих ліній контрольно-вимірювальних і зважуючих засобів для дозування та вантаження шихти в індукційні печі. Інформація про вміст вуглецю і про стан температури рідкого металу під час палення, а також регулювання цього процесу сприяє підвищенню якісних характеристик литва за фізико-механічними властивостями, що впливає, у свою чергу, на зменшення кількості бракованих виробів у середньому на 2,3%. Забезпечення стабільної температури в індукційних печах дає можливість ліквідувати перегріви, збільшити міжремонтні цикли печей і зменшити у середньому на 18% витрат електроенергії. Регулювання теплового режиму палення, інтенсифікація завантаження печей, автоматичне дозування шихтових матеріалів, ліквідація допоміжних операцій дозволяє значно скоротити трудові й матеріальні витрати на ремонт і амортизацію устаткування, на обслуговування виробничих площ, а на стадії проектування – зменшити кількість паливних агрегатів. Використання автоматизованих ліній контрольно-вимірювальних і зважуючих засобів у чавунному виробництві забезпечує середню економію шихтових матеріалів на 126,2 кг і рідкого металу – на 112,7 кг на кожну тону, що дозволяє збільшити вихід придатної продукції на 5,9%. Коефіцієнт економії рідкого чавуну складає 0,076, рідкої сталі – 0,018.

Аналіз підвищення техніко-економічних показників у результаті впровадження прогресивних технологій у ливарному виробництві, дозволяє зробити висновок, що заготівельна база машинобудування має найбільші резерви розширення виробництва нового устаткування, оскільки якісні показники заготівельних виробів у пріорі зумовлюють усі переваги майбутніх машин.

Література.

1.              Найдек В.Л. Прогрессивная технология обработки металлических расплавов. – К.: УкрНИИНТИ 1991. – 52 с.

2.             Борисов Г.П. Применение регулируемого давления при изготовлении отливок. //Литейное производство. – 1989. №5 – с. 4749

3.             Фисун А.А. Методика определения экономической эффективности от внедрения технологии литья с противодавлением. – В кн.: Новое в литье с противодавлением. – София. – 1988. – с. 3437

4.             Шуляк В.С. Метод литья по газифицируемым моделям из пенополистерола. – К.: Техника 1991. – 78 с.

5.             Десятая всесоюзная конференция по высокопрочному чугуну. – Киев-Львов – 1997. – 244 с.