Экономические науки 7/ Учет и аудит

Сенчук Н.В., к.е.н., доцент Сєкіріна Н.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Впровадження і використання Міжнародних стандартів фінансової звітності в банках України

 

Для досягнення Україною бажаного рівня розвитку економіки необхідне створення ефективно діючого банківського сектору. Тому закономірним було проведення в Україні масштабної реформи у галузі бухгалтерського обліку в цілому та банківському секторі зокрема.

Система обліку включає в себе три підсистеми: податковий, управлінський і бухгалтерський (фінансовий) облік. Найбільш масштабним і комплексним можна вважати фінансовий облік, який забезпечує підготовку та публікацію інформації про фінансовий стан та результати діяльності банку згідно з вимогами чинного законодавства, стандартів бухгалтерського обліку та нормативно-правових актів Національного банку України.

Починаючи з 1 січня 1998 року, банківські установи ведуть бухгалтерський облік і складають фінансову звітність за міжнародними стандартами, тому метою написання даної статті є розгляд питань щодо впровадження і використання Міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ) в банках України.

Великий внесок в дослідження впровадження вимог МСФЗ з урахуванням особливостей локального законодавства, рівня економічного розвитку, культури та традицій ведення бухгалтерського обліку зробили такі вчені як Васюренко О., Голов С., Лобозинська С., Ричаківська В.

Порядок ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності в банках встановлює Національний банк України відповідно до Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” та національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку. Згідно з Законом України „Про банки і банківську діяльність” банки мають організовувати бухгалтерський облік відповідно до внутрішньої облікової політики, розробленої на основі правил, установлених Національним банком України відповідно до міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та положень (стандартів) України.

Треба відзначити, що бурхливий розвиток фінансової сфери потребує узгодженої, прозорої інформації, тому важливим є використання МСФЗ у повному обсязі. Перехід на міжнародні стандарти бухгалтерського обліку та звітності надав змогу зробити прозорою діяльність банків, дав можливість користувачам отримувати достовірну інформацію щодо їх діяльності. Національний банк України в результаті такого переходу має можливість удосконалити систему нагляду та регулювання діяльності банків, а банки можуть ефективніше здійснювати внутрішній контроль та аналіз господарсько-фінансової діяльності.

Разом з тим процес імплементації МСФЗ потребує змін багатьох інших інформаційних систем, що, в свою чергу, диктує необхідність внесення змін до цілої низки законів та інших нормативно-правових актів законодавства України. Банківська сфера є досить жорстко регульованою, і регулятивна система, нормативні вимоги якої великою мірою будуються на облікових даних, є дуже чутливою до змін положень бухгалтерського обліку.

З метою уніфікації складання фінансової звітності, підвищення порівнянності фінансової інформації, що надається органам нагляду в рамках ЄС, зменшення тягаря звітності для кредитних організацій, що діють у міжнародному масштабі, Комітет органів банківського нагляду європейських країн (CEBS) розробив стандартизовані форми і принципи консолідованої фінансової звітності на базі МСФЗ – FINREP.

Сучасний рівень розвитку банківської сфери потребує активної роботи над удосконаленням нормативно-правової бази, передусім внесення змін до Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України”. Крім того, змінюються політична та економічна ситуації в Україні, розвиваються ринки, з’являються нові, більш складні операції, чимдалі більше в капіталах банків України іноземних інвестицій. Усе це потребує періодичного перегляду чинних вимог, а також розробки нових нормативно-правових актів Національного банку України з бухгалтерського обліку.

Останні роки методологічна робота в НБУ в сфері бухгалтерського обліку була спрямована на перегляд нормативних документів у звязку зі змінами в МСФЗ, що відбуваються з 2003 р. Чинна нормативно-правова база у цій сфері охоплює практично всі операції з фінансовими інструментами та необоротними активами. Національний банк України розробив базу, яка якнайповніше відповідає вимогам МСФЗ.

Отже, бухгалтерський облік та складання фінансової звітності у банківській сфері ґрунтуються насамперед на нормах МСФЗ з урахуванням національного законодавства та специфіки розвитку економіки України. Тому Національний банк України під час розробки нормативно-правової бази з питань бухгалтерського обліку та фінансової звітності орієнтується саме на вимоги МСФЗ.

 

Література:

1.                           Закон  України  “Про  банки  і  банківську  діяльність” № 2121-III від 07.12.2000р.

2.                           Закон України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” № 996-ХIV від 16.07.1999 р.

3.                           Голов С. МСФО: усовершенствование и применение // Бухгалтерский учет и аудит. – 2007. – № 11. – С. 43 – 58.

4.                           Облік і аудит у банках: Навч. посіб. / О.В. Васюренко, Л.В. Сердюк, О.М. Сидоренко та ін.; За ред. О.В. Васюренка. – К.: Знання, 2006.

5.                           Ричаківська В. Розвиток методології бухгалтерського обліку в банках України // Бухгалтерський облік і аудит. – 2007. – № 11. – С. 32 – 42.