Экономика/6. Маркетинг и  менеджмент

К.е.н. Шепелєва С.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ РИНКУ ПІДПРИЄМСТВ РЕСТОРАННОГО ГОСПОДАРСТВА НА МІЖНАРОДНИХ ТРАНСПОРТНИХ КОРИДОРАХ (МТК) В УКРАЇНІ

Аналіз структури собівартості турів та путівок показує, що за обсягом витрати харчування посідають третє, а іноді і друге місце серед основних елементів турпродукту. Точно визначити долю витрат у турі, яка припадає на харчування, іноді не можливо, оскільки воно також включається до вартості перельоту, а у більшості випадків до вартості розміщення (сніданку) і не визначається окремо від виду цих послуг. Слід також зазначити, що мандрівник користується послугами підприємств харчування не тільки у курортних зонах, але й під час пересування до місця відпочинку, особливо коли шлях до кінцевого пункту прямування займає за часом біля доби і, навіть, більше.

Забезпечують туристів харчуванням під час транзиту підприємства ресторанного господарства, що розташовані по шляхах руху транспорту та у місцях його дислокації (залізничному вокзалі, аеропорту, морському порту, автовокзалі, на трасі), а також безпосередньо на транспортних засобах (теплоході, літаку, поїзді або автотранспорті).

Вирішення проблем "транзитних" підприємств харчування тісно переплітаються з розвитком транспортної інфраструктури, адже розвиток туризму і транспорту тісно пов’язаний взаємообумовлений процес. Територія України, особливо її західна частина, знаходиться на перехресті транспортних коридорів, що поєднують країни Південно-Східної та Південно-Західної Європи, тому з подальшим розвитком сервісної туристичної інфраструктури на міжнародних транспортних коридорах (МТК) в Україні слід очікувати зріст автомобільного туризму. Слід зазначити, що у Європі на долю автомобільного транспорту припадає 3/4 міжнародних туристських перевезень. Проведені соціологічні дослідження також показали, що автомобільний транспорт найпопулярніший серед туристів Донецького регіону (рис. 1).

 

Рис 1 - Переваги туристів щодо пересування транспортними засобами

 

Так, при прямуванні до місця подорожі, йому надають перевагу майже 75 % опитаних. Розвиток автотуризму в Україні внесе суттєві зміни у розміщення туристичних підприємств: розвиватимуться специфічні форми обслуговування туристів – мотелі та кемпінги, придорожні магазини та різноманітні підприємства харчування. Потребують реконструкції та благоустрою готелі, мотелі, пункти автосервісу для автомобілів із-за закордону, автомобільні шляхи Львів – Рівне – Житомир – Київ – Полтава – Харків - Луганськ і Чоп – Івано-Франківськ – Тернопіль – Хмельницький Вінниця -  Кіровоград – Кривий Ріг -  Дніпропетровськ – Запоріжжя – Донецьк. За цими шляхами по території України транзитом щороку перевозиться велика кількість вантажів та пасажирів з країн Західної Європи до Росії, Казахстану, Таджикистану, Турції та інших країн. За попередніми розрахунками для обладнання згаданих двох доріг необхідно реконструювати та побудувати 355 об’єктів. Повертаючись до об’єктів наших досліджень – підприємств ресторанного господарства – слід зазначити, що їх розвиток та удосконалення форм обслуговування є важливим напрямом загальної перебудови сервісної туристичної інфраструктури на МТК.

Низька якість страв та напоїв у багатьох автокафе (підприємства побудовані на початку 90-х років для організації харчування на  автомобільних магістралях України), породила альтернативні варіанти харчування. Приготуванням та реалізацією страв для автотуристів займається місцеве населення, що мешкає близь автомагістралей. Реалізуються так звані "домашні вироби", смакові якості яких значно кращі аналогічних виробів в автокафе. "Місцеві кухарі" пропонують широкий асортимент холодних закусок, салатів, м’ясних, рибних, борошняних та кондитерських виробів, а також гарячі або холодні напої (залежно від сезону). Хоча  продавці порціонують страви у одноразовий посуд, організація споживання цих страв відсутня: туристи вимушені споживати їжу стоячи, тримаючи посуд з їжею у руках, у кращому випадку вони снідають, сидячи у власному транспортному засобі. Крім відсутності комфорту, порушуються санітарно-гігієнічні умови реалізації страв та їх споживання, що є неприпустимим.

  У той же час розвинені країни Західної Європи та Американського континенту пропонують автотуристам різноманіття ПШО вздовж автомобільних трас, повсякчасно удосконалюючи їх послуги. Так, у США існують ПШО для автомобілістів під назвою "драйв-тру". Вони обслуговують водіїв та пасажирів безпосередньо у автомобілі. Драйв-тру працює за наступною схемою: на під’їзній алеї встановлюють окремо розташоване переговірне обладнання, а поруч – панно з меню драйв-тру. Автотуристи, що під’їжджають, не виходячи з машини замовляють в переговорне обладнання страви, а згодом під’їжджають до вікна видачи їжі, отримують на таці з ячейками замовлені страви та напої і водночас сплачують за них. У Великобританії користуються попитом драйв-тру "Бургер-кин", а у Франції – пришляхові "Буфало-гриль". Українські драйв-тру можна створювати з урахуванням вже існуючого досвіду обслуговування в інших країнах, але надавати їм національного колориту, пропонувати страви української кухні, що найбільш популярні серед населення  та підходять для реалізації в ПШО. Особливу увагу слід приділяти культурі обслуговування та своєчасній видачі страв.