Экономика/6. Маркетинг и  менеджмент

К.е.н. Левченко М.М.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ОРГАНІЗАЦІЇ ХАРЧУВАННЯ

РОБІТНИКІВ ПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВ

В СУЧАСНИХ УМОВАХ

Організація раціонального харчування робітників промислових підприємств є одним із важливих факторів, що сприяє підвищенню продуктивності праці на виробництві.

Особливу актуальність це питання набуває в умовах інтенсифікації виробництва, що характеризується збільшенням темпів виробничих процесів, ускладненням завдань з управління  сучасним технологічним процесом.

Дослідження, проведені на підприємствах різних галузей промисловості – вугільної, металургійної, машинобудівної свідчать про те, що рівень задоволеного попиту, який визначається по кількості тих, що користуються послугами підприємств  харчування серед загальної чисельності працюючих на виробництві коливається від 27 до 82,5%. 

Така різниця пояснюється економічним станом промислових підприємств, які мають різні можливості матеріального стимулювання робітників і вирішення соціальних питань за рахунок підприємств. Із основних галузей промисловості регіону найбільш негативні наслідки має вугільна. В умовах, коли підприємства харчування на виробництві підпорядковані адміністрації промислових підприємств. Організація раціонального харчування  робітників багато в чому залежить від особи керівника, його розуміння важливості та значення якісного вирішення цього питання для підвищення продуктивності праці на виробництві та збереження  здоров’я робітників. Прикладом  може бути організація харчування на шахтах “Південнодонбасська”, “Глибока”  ГКХ “Донецьквугілля”.

Дослідження показали, що на таких підприємствах, як ВАТ ім. Ілліча, ВАТ “Комсомольське рудоуправління”, ВАТ “Краматорський завод станкобудування ім. В.А. Чубаря” та ін. за рахунок високого рівня заробітної плати робітників, дотацій промислових підприємств (30-50% до вартості обідів), запровадження розрахунків в кредит (за рахунок заробітної плати) охоплення харчуванням на виробництві, підвищилось з 25-30% до 50-80%). В цих умовах виникає необхідність удосконалення матеріально-технічної бази підприємств харчування, організації дієтичного харчування. забезпечення високого рівня якості продукції та послуг.

Специфіка праці робітників  різних галузей промисловості та організаційні особливості обслуговування різних контингентів впливають га структуру   мережі підприємств харчування, їх розташування та вибір основних і додаткових послуг. Так, металургійні комбінати характеризуються високою концентрацією робочої сили та нерівномірним його розподілом за змінами при цілодобовому режимі роботи, що викликає необхідність в розгалуженій мережі підприємств харчування.

Безперервність основних виробничих процесів та різний ступінь зосередженості працівників по цехах та територіях визначають особливості організації харчування: підбір раціональних типів, потужності підприємств та наближення їх до споживачів, доставка їжі до робочих місць, запровадження прогресивних форм обслуговування та ін.

Машинобудівні підприємства характеризуються концентрацією робочої сили в цехах, що вимагає більш потужних підприємств для організації харчування робітників.

Аналіз структури мережі підприємств харчування на виробництві показав, що традиційно обслуговують робітників їдальні та буфети.

На металургійних комбінатах, щоб приблизити підприємства харчування до робочих місць, їдальні обслуговують два-три цехи, а буфети організуються у виробничих цехах, особливо з безперервними технологічними процесами.

Одним із сучасних напрямків розвитку матеріально-технічної бази робітничого харчування є створення поряд з їдальнями спеціалізованих закусочних, кафе, що дозволить задовольнити різні смаки споживачів та підвищити  попит на продукцію підприємств харчування. Це підтвердили опитування робітників промислових підприємств. Так, 24% респондентів бажають користуватись послугами закусочних, 12% - кафе, 7% - барів.

Потребує вирішення питання організації дієтичного харчування робітників. Дієтичне та профілактичне харчування направлене на обмеження несприятливого впливу на організм робітників шкідливих  факторів виробничого середовища, тому воно має велике значення для збереження їхнього здоров’я.

Ця проблема гостро стоїть на всіх досліджених виробничих підприємствах. Рівень забезпеченості дієтичним харчуванням робітників коливається від 20,3 до 49,5%, а на шахтах цей показник не перевищує 10%. Анкетне опитування дозволило виявити потреби в дієтичному харчуванні у вугільній промисловості – 24,1%, металургійній – 17,8, машинобудівній – 18,2%.

Раціональна організація дієтичного харчування передбачає розробку комплексних раціонів для окремих дієт з урахуванням енергетичних затрат різних груп інтенсивності праці та необхідних поживних речовин. У вирішенні цього питання повинна бути координація дій адміністрації промислових підприємств та підприємств харчування.

Найбільш прийнятним варіантом є організація дієтичного харчування за рахунок коштів промислових підприємств та профспілкових організацій, що забезпечить його регулярне надання в їдальнях в залежності від захворювання та з урахуванням вимог раціонального харчування.

Таким чином, проведені дослідження підтвердили, що організація  харчування робітників є першочерговою для вирішення серед соціальних задач на промислових підприємствах.

 При цьому необхідно здійснювати диференційний підхід до організації харчування з урахуванням специфіки праці на промислових підприємствах.