Современные информационные технологии/3. Програмное обеспечение

Приступа Ксенія Сергіївна

Мезенцева Светлана Анатолієвна, асистент кафедри фінанси

Донецький Національний університет економіки і торгівлі ім.М.І.Туган – Барановського

Інформаційне забезпечення інноваційного потенціалу підприємств

Сучасна ситуація на внутрішньому й зовнішніх ринках України характеризується суттєвим загостренням конкурентної боротьби у сфері інноваційної діяльності. У цих умовах інновації стають обов'язковим елементом діяльності підприємств, основною рушійою силою й передумовою їхнього розвитку.

Інноваційний розвиток є унікальною сферою діяльності, в якій використовуються та взаємодіють знання з різних галузей науки, техніки, економіки, екології, психології й соціології, фундаментальних і прикладних наук, теорії й практики, виробництва й управління, стратегії і тактики. На рівні підприємств використання нових знань здійснюється у процесі інноваційної діяльності з метою отримання суттєвих економічних і конкурентних переваг на ринку кінцевої продукції. При цьому процеси інноваційного циклу перебувають під істотним інформаційним, організаційним і фінансовим впливом ринкових чинників. Важливим в управлінні інноваціями є підхід з позицій цілеспрямованого формування інтелектуального потенціалу й ринкової перспективи інноваційного продукту.

Згідно із Законом України “Про інноваційну діяльність” під інноваціями слід розуміти знов створені (застосовані) і (або) вдосконалені конкурентоздатні технології, продукція або послуги, а також організаційно-технічні рішення виробничого, адміністративного, комерційного або іншого характеру, істотно поліпшуючі структуру і якість виробництва і (або) соціальної сфери.

Під управлінням розвитком інноваційного потенціалу розуміють процес цілеспрямованого впливу на об'єкт управління (підприємство, підрозділ, особистість) з метою накопичення додаткових ресурсів й освоєння способів використання нових видів додаткових ресурсів (матеріально-виробничих, фінансових, науково-технічних, інтелектуальних ресурсів, тощо), необхідних для здійснення інноваційної діяльності. Слід зазначити, що просте накопичення різних видів додаткових ресурсів не збільшує інноваційний потенціал підприємства, а збільшує тільки його технічний потенціал і визначає готовність підприємства до здійснення інноваційної діяльності. Інноваційний потенціал розвивається (зростає) тільки при додатковому освоєнні способів використання різних видів ресурсів у практичній інноваційній діяльності, які визначають здатність підприємства до здійснення інноваційної діяльності.

Управління розвитком інноваційного потенціалу повинно бути орієнтовано на заходи щодо розвитку готовності і здатності підприємства вперше здійснити й відтворити новацію, а інформаційне забезпечення управління інноваційним розвитком полягає у забезпеченні управління відповідними інформаційними технологіями, які надають можливість ефективно розвивати інноваційний потенціал.

Загалом інформаційну систему можна визначити як поєднання інформаційних ресурсів, процесів і людей, які збирають, перетворюють і поширюють необхідну інформацію. Існує широкий спектр різних типів інформаційних систем — від звичайних (традиційних) без застосування комп'ютерів, до інформаційних систем, заснованих на використанні комп'ютерів, програмного забезпечення й фахівців інформаційних систем. Метою створення інформаційних систем є трансформація інформаційних даних в інформаційні продукти, які необхідні для конкретних користувачів.

Більшість моделей, які практично використовуються в управлінні на підприємствах є одно- або двофакторними. Розраунки з одно- і двофакторного аналізу здійснюють машинним способом на програмних продуктах, що містять пакети й версії електронних таблиць, наприклад, LOTUS 5, QUATTRO-PRO 4.

У практичній діяльності використовують комплексні (інтегровані) інформаційні системи, в яких поєднані звичайні програмні продукти, що формують аналітичні звіти з програмними продуктами системи підтримки прийняття рішень (СППР). Прикладом може бути технологія Fuzzy-technology, яка реалізована в додатку Маркет-Ефект (компанія ІНЕКС, Україна). Додаток функціонує в складі системи автоматизації обліку й управління підприємством Fin-Expert, що використовує не тільки точні дані про стан ринку, але й неповні, неточні дані й припущення про стан і тенденції його розвитку. Інший приклад, маркетингова СППР – Marketing Expert 1.5 (компанія “ПроІнвест-Консалтинг”). СППР Marketing Expert призначена для розробки стратегічного й тактичного планів маркетингу, а також для контролю виконання цих планів.

Розроблений на замовлення американської компанії Cyber-US в Інституті кібернетики ім. В.М.Глушкова Національної академії наук України інтелектуальний пакет Рredictor дозволяє будь-якій корпорації покращити процес прийняття рішень при плануванні ціноутворення, виробництва та фінансовому плануванні. Рredictor функціонує в середовищі MS Excel, а його інтерфейс уніфікований з MS Office. Характерною рисою цієї системи є те, що один із її режимів (Ехреrt) фактично дозволяє працювати у режимі СППР.

Таким чином, управління розвитком інноваційного потенціалу повинно бути спрямованим на реалізацію заходів щодо розвитку готовності й здатності підприємства уперше здійснити й відтворити новацію. Інформаційне забезпечення управління розвитком полягає у забезпеченні управління відповідними інформаційними технологіями, які налають можливість ефективно розвивати інноваційний потенціал, та суттєво залежить від обраної стратегії розвитку, структури й методів управління та обраного виду діяльності в структурі інноваційного процесу.

Література:

1.                         Карминский А.М., Нестеров П.В. Информатизация бизнеса. – М.: Финансы и статистика, 1997г.

2.                         Варфоломієва В.О. Інформаційне забезпечення управління розвитком інноваційного потенціалу підприємств малого бізнесу // Актуальні проблеми економіки. – 2006. - № . – С.165 – 171.