Камінcька М.О., Гроза М.Е.

Херсонський державний аграрний університет

 

«Розвиток комунікативної компетенціі студентів у немовному ВНЗ через ігрові форми навчальної діяльности»

 

Основною метою вивчення іноземних мов є розвиток комунікативних навичок. Саме практичні навички володіння іноземною мовою в різноманітних ситуаціях є особливо важливими.

Комунікативний підхід передбачає засвоєння мови в процесі діяльності. Практично це означає, що викладач зосереджує увагу не стільки на засвоєнні мовних засобів, скільки на діяльності, в процесі якої застосовується мова. Так, у темі “У готелі” акцент робиться не на лексиці до неї чи на потрібних граматичних формах, а на навчанні студентів того, як резервувати номер у готелі, користуючись водночас іншомовним мовленням. Робота при такому підході починається з формування у студентів потреби мовленнєвої дії.

Викладання іноземної мови в немовному вузі завжди було пов’язано з певними труднощами, а саме із зацікавленістю студентів цим предметом.

Тому, одне із завдань викладача є створення відкритої невимушеної та взаємодовірливої атмосфери на заняттях. Тому, слід приділяти увагу методам комунікативно-орієнтованого навчання.

Студенти вчаться використовувати іноземну мову у різноманітних ситуаціях:

- упродовж мовленнєвої зарядки;

- під час гри;

- під час обговорення проблеми, коли необхідно переконливо висловити свою думку.

Особлива увага приділяється використанню двох типів гри – рольова побутова гра та рольова ділова гра.

Рольові ігри передбачають елемент перевтілення учня у представника певної соціальної групи або професії. Прийняття певної соціальної ролі є для студента засобом орієнтації і планування мовної поведінки. Наприклад, гра “Applying for a job” (Влаштування на роботу). Викладач оголошує вакансію, наприклад, на посаду агронома. Кожен із студентів повинен довести, що саме він відповідає всім вимогам до цієї посади. “Керівник” підприємства вирішує, кого він обирає і аргументує своє рішення.

Роль наче підказує студенту, що ця особа могла б сказати в даних умовах. Це сприяє добору мовних засобів, робить його більш оперативним.

Ще однією перевагою використання ігрових форм навчальної діяльності є групова робота. Комунікація, яка відбувається під час обговорення і виконання ігр, є однією з основних переваг цього підходу. Кожний учасник бере участь у грі і займає саме ту позицію, яка відповідає його можливостям. Наприклад, на кількох листочках паперу викладач дає написані окремо слова, які студенти складають у певній послідовності, щоб утворити речення. Викладач дає 2 хвилини на виконання цього завдання. Таку вправу можна застосовувати для цілої розповіді, поділивши її на частини.

Ігрові форми навчання – це не тільки задоволення, пожвавлення, урізноманітнення заняття, але й засоби закріплення лексичного матеріалу, стимулювання до навчання і можливість відчути радість володіння іноземною мовою. Їх можна розглядати як особливо важливий комунікативний метод навчання іноземної мови.