Доня Юлія ОА-10-А

Безробіття як соціальна проблема сучасних умов господарювання

 

Здійснюваний в Україні в даний час перехід до ринкових відносин пов'язаний з великими труднощами, виникненням багатьох соціально-економічних проблем. Одна з них - проблема безробіття, яка нерозривно пов'язана з людьми, їх виробничою діяльністю.

Ринок пред'являє і вимагає зовсім іншого рівня трудових взаємин на кожному підприємстві. Однак, поки не створені ефективні механізми використання трудових ресурсів, виникають нові і загострюються старі проблеми зайнятості, зростає безробіття.

В сучасних умовах господарювання багато країн стикаються з багатьма проблемами соціального характеру, але, на мою думку, однією з найважливіших є проблема безробіття. Тому, на сьогоднішній день, необхідно уважне ставлення до проблем працевлаштування.

Актуальна ця тема тим, що масова бідність і соціальна незахищеність широких верств населення - наша дійсність. Через фінансову кризу ситуація на ринку праці загострилася в усьому світі, в тому числі і в Україну. У листопаді 2011 року офіційний рівень безробіття підвищився на 0,1 процентного пункту до 1,5%. За даними Держстату, на 1 грудня в Державній службі зайнятості було зареєстровано 0,413 млн безробітних. На 1 листопада 2011 року в Держслужбі зайнятості було зареєстровано 0,379 млн безробітних. Мета статті - виявлення механізмів вирішення проблеми безробіття через прийняття оперативних заходів з регулювання ситуації на ринку праці. [3]

Безробіття - це соціально-економічне явище, при якому частина робочої сили (економічно активного населення) не зайнята у виробництві товарів і послуг і не має відповідного заробітку (доходу). [1]

Дослідженню теоретичних основ даної проблеми присвятили свою роботу багато вчених як зарубіжні, так і українські, а саме: В.П.Боровіков, Б.Д.Бреев, В.С.Буланов, Н.А.Волгін, А.Н.Воробьев, Ю.Н.Говоров, І.І.Елісеева, М.Р.Ефімова, Р.І.Капелюшніков, М.Ю.Каришев. У розробці проблем регулювання ринку праці та зайнятості значний вклад внесли І.Е.Заславскій, Т.Ф.Золотарева, В.Н.Іванова, Ю.П.Кокін, І.Е.Маслова, Л.І.Старовойтова, В. Трунін, Д.Г. Щипанова, В.Н. Якимів та ін Однак, не дивлячись на значні досягнення в дослідженнях безробіття, це питання вимагає подальшого вивчення в даний час. [2]

Переглянувши роботи українських вчених з цієї проблеми можна виділити такі основні причини безробіття: структурні зрушення в економіці, що виражаються тим, що впровадження нових технологій, обладнання призводить до скорочення зайвої робочої сили; економічний спад (депресія), який змушує роботодавців знижувати потребу у всіх ресурсах, у тому числі і трудових; політика уряду і профспілок у сфері оплати праці: підвищення мінімального розміру заробітної плати знижує попит на робочу силу; сезонні зміни в рівні виробництва в окремих галузях економіки; зміна в демографічній структурі населення, зокрема, зростання чисельності населення працездатного віку.

Наприклад, в минулому році на обліку в центрах зайнятості Донецької області перебувало 127,1 тис. незайнятих громадян. Статус безробітного мали 86,4 тис. осіб, з яких отримували допомогу по безробіттю понад 69,2 тис. осіб. [4]

Громадяни України хочуть почути від керівників країни правду: «Скільки громадян змушені виживати без роботи?» Влада у відповідь оперує цифрами, які дуже далекі від правди.

Уряд не визнає, що саме через відсутність роботи 7 мільйонів наших співвітчизників виїхали за кордон на заробітки. Він не включає до складу безробітних ні 2 мільйони селян, які живуть лише із присадибного господарства, ні тих, котрі працюють на «чверть ставки», ні тих, що мають тимчасові підробітки. За допомогою статистичного шахрайства нам демонструють фальшиве благополуччя, яке приховує справжній масштаб.

Рівень безробіття є досить диференційованим по окремих регіонах України. Нині найвищий рівень зареєстрованого безробіття характерний для західних областей республіки — Волинської, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської та Тернопільської. Найнижчі показники рівня безробіття склалися в Одеській області, м. Києві та Севастополі.

 Враховуючи демографічну ситуацію, яка склалася в різних регіонах України, можна передбачити, що при нинішньому рівні створення нових робочих місць у західних областях і природному прирості населення рівень безробіття в майбутньому набуде в цьому регіоні ще більшої гостроти.

Надмірна безробіття тягне великі економічні та соціальні наслідки. Підвищення її рівня веде до недовикористання ресурсів праці, знижує доходи населення, підвищує соціальну напруженість в суспільстві. «Ціна» безробіття - неопублікованих продукція. Коли економіка не в змозі створити достатню кількість робочих місць для всіх, хто хоче і може працювати, потенційне виробництво товарів і послуг втрачається безповоротно.

Формування ринку праці в Україні, його прогнозування, є невід'ємною частиною становлення ринкового механізму. Основними напрямками його регулювання мають стати: боротьба проти подальшого спаду виробництва; недопущення масового безробіття; вжиття заходів щодо підвищення рівня життя населення та ін. Програми зайнятості, які розроблені в українській економіці, як правило, розраховані на проведення заходів, які сприяють профорієнтації, працевлаштування та практично не передбачають профілактичних заходів для попередження безробіття. [1]

Сьогодні відчувається нагальна необхідність у виробленні нових підходів до вирішення проблеми безробіття. Перш за все, мова йде про вдосконалення законодавства про зайнятість, підтримки соціального розвитку в Україні, стабільна інформованість громадян країни про становище на ринку праці, безкоштовні курси підвищення кваліфікації, можливість зміни професії незалежно від віку і соціального статусу.

Якщо всі ці заходи будуть виконані, то безробіття перестане бути настільки гострою соціальною проблемою, а пошук роботи не буде настільки важким і засмученим.

 

 

Література

1. Економічна теорія: навч. для студентів вузів / За ред. В.Д. Камаєва. -11-е видання., Перераб. і доп. - М.: гуманітарії. вид. центр ВЛАДОС, 2009. -592 С.: Іл.

2. Д. Г. Щипанова. Проблеми, тенденції та шляхи скорочення безробіття в Україну. / / Економіка та держава - 2010 № 11

3.http://www.rbc.ua/rus/top/show/v-ukraine-v-sentyabre-2011-g-uroven-bezrabotitsy-sokratilsya-14102011125800. РБК Україні про стан безробіття в Україні

4.http://donbass.ua/news/region/2012/01/23/v-doneckoi-oblasti-uroven-trudoustroistva-bezrabotnyh-prevysil-40.html. Донбас UA про стан безробіття в Донецькій області за минулий рік