К.е.н., доцент Андрєєва Г.І.

Державний вищий навчальний заклад

«Українська академія банківської справи НБУ» м. Суми, Україна

РОЛЬ СИСТЕМНОГО ПІДХОДУ ДО АНАЛІЗУ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА В СУЧАСНИХ УМОВАХ

В умовах ринкової економіки аналіз господарської діяльності суттєво змінює свою цільову орієнтацію. Дослідження внутрішнього і зовнішнього  економічного середовища суб’єктів господарювання, кон’юнктури ринку і його адаптивності, можливої конверсії капіталу і оцінка ступеня економічного ризику вносять суттєві зміни в методику і організацію аналітичних досліджень. Значно поглиблюється і розширюється зона аналітичного пошуку і діагностики, вдосконалюються методика і організація системних досліджень, постає необхідність перебудови системи комплексного економічного аналізу відповідно до його нової функціональної ролі.

Задача економістів полягає у тому, щоб зберегти найкращі традиції економічної думки, перейняти найбільш корисний досвід сучасного зарубіжного і вітчизняного аналізу та отримати дієвий інструмент для підвищення ефективності виробництва.

Необхідність системного підходу до вивчення економічних явищ, комплексного вивчення економіки суб’єкта господарювання як єдиного цілого, обумовлено стрімким і безперервним розвитком,  збільшенням масштабів його виробничої, фінансової та господарської діяльності, ускладненням економічних зв’язків, більш широким застосуванням математичних методів, сучасної комп’ютерної техніки, реалізацією принципів оптимальності в практиці управління.

Теоретичною основою методу системного аналізу є діалектика, найважливішими рисами якої є розгляд явищ в їх взаємозв’язку і розвитку, діалектичній єдності частки та цілого. Головними особливостями системного підходу є динамічність, взаємодія, взаємозалежність і взаємозв’язок елементів системи, комплексність, цілісність, підпорядкованість, виділення ведучої ланки.

Системний підхід в аналізі господарської діяльності ґрунтується на вивченні об'єктів як складних систем, що утворені з окремих елементів із численними внутрішніми і зовнішніми зв'язками та проявляється в двох аспектах: по-перше, кожен об’єкт розглядається як система; по-друге, оцінка ефективності його діяльності здійснюється за допомогою системи показників. Наприклад, господарську діяльність підприємства можна розглядати як систему, що складається з трьох взаємопов’язаних елементів (рис. 1.):

 

 

 

 

 


Рисунок 1 – Елементи господарської діяльності

 

Входом цієї системи є матеріально-речовинні потоки ресурсів (засобів праці, предметів праці і потоки трудових ресурсів); виходом – потоки готової продукції. Виробничий процес перетворює матеріальні ресурси в готову продукцію. У конкретних випадках система може мати декілька рівнів, тобто кожний із виявлених елементів першого рівня можна розглядати як самостійну систему (підсистему) тощо. Наприклад, матеріальні ресурси, трудові ресурси можна розглядати як самостійні елементи першого рівня системи або як самостійні системи другого, третього рівнів тощо.

Системність економічного аналізу проявляється також в об’єднанні,  сукупності всіх специфічних прийомів на підставі власних досягнень, досягнень суміжних  наук (математики, статистики, бухгалтерського обліку, пла­нування, управління, економічної кібернетики тощо).

На нашу думку, системний підхід до аналізу господарської діяльності може  розглядатися подвійно. Комплексний підхід обумовлений необхідністю дослідження всіх складових діяльності підприємства. Системний підхід вивчає відносини і зв’язки комплексу сторін діяльності підприємства для визначення і досягнення спільної мети. Предметом аналізу стають всі види продукції, стадії виробничого процесу, фактори виробництва, всі види господарської діяльності, підрозділи підприємства і всі процеси управління. Сутність сучасної концепції комплексного підходу до аналізу господарської діяльності міститься у здатності управління підприємством в умовах динамічного, мінливого та невизначеного середовища.

Системний підхід до аналізу господарської діяльності надасть змогу глибше вивчити об'єкт, отримати більш повне уявлення про нього, виявити причинно-наслідкові зв'язки між окремими частинами об'єкта, розробити науково обґрунтовані варіанти розв’язання господарських задач, визначити ефективність цих варіантів, а також надасть підставу для вибору найбільш доцільних і ефективних управлінських рішень.

Література:

1.     Андрєєва Г.І. Економічний аналіз [Текст] : навчально-методичний посібник / Г. І. Андрєєва. - К. : Знання, 2008. - 263 с. - (Вища освіта ХХI століття). - ISBN 978-966-346-365-0.

2.     Савицька Г.В. Економічний аналіз діяльності підприємства [Текст] / Г.В. Савицька. - К.: Знання, 2007. – 668 с. – ISBN 966-346-291-4.

3.     Гинзбург А.И. Экономический анализ [Текст] / А. И. Гинзбург. - 2-е изд. - СПб. : Питер, 2007. - 208 с. - (Краткий курс). - ISBN 5-469-01483-5.

4.     Мних Є. В. Економічний аналіз у системі антикризового управління підприємством [Текст] / Є. В. Мних // Бухгалтерський облік і аудит. - 2007. - N 6. - C.33-38

5.     Олійник О. В. Розвиток економічного аналізу в умовах інституційних змін [Текст] : монографія / О. В. Олійник; – Житомир : ЖДТУ, 2008. – 653 с.– ISBN 978-966-683-184-5.