ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ АНАЛІЗУ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ

Материнська О. А., Чорна В. М.

Вінницький національний аграрний університет

 

В умовах ринкової економіки підприємство здійснює свою виробничо-торгівельну діяльність з метою отримання прибутку. Аналіз господарської діяльності дозволяє врахувати загальні закономірності і тенденції розвитку економіки, а також прояви загальних, специфічних і окремих економічних законів в практиці конкретного підприємства, своєчасно виявити тенденції змін і можливості підвищення ефективності виробництва. Завдяки сучасним методам економічних досліджень, методиці системного, комплексного фінансового аналізу, він дозволяє точно, своєчасно, всебічно оцінити результати  господарської діяльності підприємства.

Основною метою аналізу фінансових результатів будь якого підприємства є розробка і обґрунтування управлінських рішень, направлених на підвищення ефективності діяльності господарюючого суб'єкта.

Дослідженню проблем аналізу фінансових результатів приділили увагу у своїх працях провідні вітчизняні вчені-економісти: Білуха М.Т., Борщевський П.П., Бутинець Ф.Ф., Герасимович А.М., Гуцайлюк З.В., Демяненко М.Я., Кірейцев Г.Г., Коцупатрий М.М., Кужельний М.В., Лінник В.Г., Моссаковський В.Б., Сопко В.В., Сук Л.К., Чумаченко М.П. та інші.

Таким чином, Бутинець Ф. Ф.  розглядає прибуток, як позитивну форму фінансових результатів, яка є рушійною силою, метою підприємницької діяльності та показником її ефективності. Також визначення фінансового результату як процесу розрахунку прибутку (збитку) поділяє на такі етапи: визначення чистого доходу від реалізації продукції, визначення валового прибутку, визначення прибутку від операційної діяльності, визначення прибутку від звичайної діяльності, визначення чистого прибутку звітного періоду [1; с.15].

Кучеренко Т. І. досліджує вдосконалення методології та методики формування доходів і витрат  звичайної діяльності сільськогосподарськими підприємствами у звіті про фінансові результати [3;с.13].

Ковальчук О. В. висловлює теоретичне та практичне обґрунтування методики обліку фінансових результатів у системі фінансового обліку, з урахуванням вимог діючої законодавчої бази [4;с.107].

Проаналізувавши економічні джерела, ми бачимо, що дана тема є актуальною в умовах ринкової економіки. Вивченням аналізу фінансових результатів підприємства займаються багато вчених-економістів. Адже основною метою функціонування будь-якого підприємства є отримання доходів. В подальшому це дає змогу оцінити його можливості із забезпечення продовження та розширення основної діяльності необхідними коштами без залучення зовнішніх джерел фінансування, а також передбачити майбутній рух грошових коштів, пов’язаний з вимогами засновників, які надали підприємству капітал.

Першочерговими завданнями аналізу фінансових результатів, завдяки яким досягається його головна мета, є:

·            оцінка динаміки абсолютних показників фінансових результатів (прибутку і рентабельності);

·            визначення напряму і розміру впливу окремих факторів на суму прибутку та рівень рентабельності;

·            виявлення та оцінка можливих резервів зростання прибутку й рентабельності;

·            розробка заходів щодо використання виявлених резервів.

Показники фінансових результатів характеризують абсолютну ефективність господарювання підприємства. Найважливіші серед них є показники прибутку, який в умовах ринкової економіки складає основу економічного розвитку підприємства.

Прибуток - найважливіша категорія ринкових відносин, їй властиві три функції:

·            економічного показника, що характеризує фінансові результати господарської діяльності підприємства;

·            стимулюючої функції, що виявляється в процесі його розподілу та використання;

·            одного з основних джерел формування фінансових ресурсів підприємства.

Прибуток ─ основне джерело фінансування приросту оборотних коштів, оновлення і розширення виробництва, соціального розвитку підприємства, а також найважливіше джерело формування прибуткової  частини бюджетів різних рівнів.[1,c.15]

Джерелом отримання прибутку (збитку) разом з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) може бути також діяльність підприємства, не пов'язана з реалізацією продукції, а саме:

·            прибуток від пайової участі в спільних підприємствах;

·            прибуток від здачі в оренду землі і основних фундацій;

·            одержані і виплачені пені, штрафи;

·            доходи по акціях, облігаціях, депозитах;

·            доходи і збитки від валютних операцій;

·            прибутки (збитки) минулих років, виявлені в поточному році;

·            фінансова допомога від інших організацій;

·            збитки від стихійних лих.

     Основним джерелом інформації про фінансові результати діяльності підприємства є форма №2 бухгалтерської звітності („Звіт про фінансові результати”). Згідно з цією формою послідовність формування чистого прибутку (збитку) графічно можна зобразити як на рисунку 1.1

 

 

 

 

Дохід (виручка від реалізації)

 

 

 

"-"

 

 

 

ПДВ, актцизний збір,інші відрахування з доходу

 

 

 

"="

 

 

 

Чистий дохід (виручка від реалізації продукції)

 

 

 

"-"

 

 

 

Собівартість реалізованої продукції

 

 

 

"="

 

 

 

Валовий прибуток (збиток) від реалізації продукції

 

 

 

"-"

 

 

 

Адміністративні

"+"

Витрати на збут

"+"

Інші операційні

витрати

 

 

 

витрати

 

 

 

"="

 

 

 

Прибуток (збиток) від операційної діяльності

 

 

 

"+"

 

 

 

Дохід від участі капіталі та

 

 

Фінансові витрати, витрати

інші фінансові доходи,

"-"

від участі в капіталі,

інші доходи

 

 

інші витрати

 

 

 

"="

 

 

 

Прибуток (збиток) від звичайної діяльності до оподаткування

 

 

 

"-"

 

 

 

Податок на прибуток від звичайної діяльності

 

 

 

"+"

 

 

 

Доходи

"-"

Надзвичайні

"-"

Податки

 

 

витрати

 

 

 

 

 

"="

 

 

 

 

Чистий прибуток (збиток)

 

 

Рисунок 1.1 Формування чистого прибутку (збитку) підприємства

Дана схема добре показує нам ті основні важелі, використовуючи які підприємство може змінювати рівень свого прибутку. Такі як: об’єм та ціна реалізації; витрати на виробництво, адміністративні витрати, витрати на реалізацію продукції та ін.; обсяги та напрямки інвестицій.[5,c.13]

Аналіз кожної складової прибутку підприємства має конкретний характер, тому він дозволяє засновникам та акціонерам вибирати напрямки активізації діяльності підприємства. Іншим учасникам ринкових відносин аналіз прибутку дозволяє виробити необхідну стратегію поведінки, спрямовану на мінімізацію втрат та фінансового ризику від інвестування у дане підприємство.

В процесі аналізу визначається склад балансового  прибутку, його структура і динаміка.

На зміну балансового прибутку впливають багато чинників.

До чинників першого порядку відносяться зміни:

·            прибутки від  реалізації товарної продукції (товарів, робіт, послуг);

·            прибутки від іншої реалізації;

·            позареалізаційні прибутки;

В загальному випадку на величину прибутку від реалізації товарної продукції впливають такі чинники:

·            зміни цін на реалізовану продукцію;

·            зміни обсягів реалізації продукції;

·            зміни собівартості продукції;

·            зміни в структурі реалізованої продукції

Ці чинники відносяться до чинників другого порядку балансового прибутку.

Взаємозв'язок чинників першого і другого порядків з балансовим прибутком пряма, за винятком собівартості, зниження якої  приводить до  зростання прибутку.

Зміни структури продукції можуть здійснювати як позитивний, так і негативний вплив на суму прибутку. Якщо збільшиться частка більш рентабельних видів продукції в загальному об'ємі її реалізації, то сума прибутку зросте і, навпаки, при збільшенні питомої ваги низькорентабельної або збиткової продукції загальна сума прибутку зменшиться. Тобто цей показник демонструє ту частину додатково отриманого прибутку (збитку), що з’явилась завдяки збільшенню (зменшенню) питомої ваги більш рентабельної продукції.[3,c.44]

 Розглянувши вплив основних чинників на фінансові результати діяльності підприємства, можна виділити напрямки та резерви їх покращення:

·            збільшення прибутку за рахунок зростання об'єму реалізації продукції, пошук нових джерел виробництва, недопущення зовні реалізаційних збитків, вдосконалення структури виробленої продукції;

·            зниження витрат на виробництво і реалізацію продукції,наприклад, сировини, матеріалів, палива, енергії, амортизації основних  фондів та інших витрат.

Щоб поліпшити фінансові результати та сприяти реалізації виявлених резервів на підприємствах також можливо застосувати наступні заходи:

·            розглянути і усунути причини виникнення перевитрат фінансових ресурсів на матеріальні та інші операційні витрати;

·            впровадити на підприємстві системи управлінського обліку витрат в розрізі центрів відповідальності та витрат по окремим групам товарної  продукції;

·            підвищити у складі реалізації питому вагу дрібнооптової товарної продукції;

·            здійснити ефективну цінову політику, диференційовану по відношенню до окремих категорій покупців;

·            удосконалити рекламну діяльність, підвищувати ефективність окремих рекламних  заходів;

·            надавати достатню увагу навчанню і підготовці кадрів, підвищенню їх кваліфікації;

·            розробити і ввести ефективну систему матеріального стимулювання персоналу, тісно пов'язану з основними результатами господарської діяльності підприємства і економією ресурсів;

·            розробити і здійснити заходи, направлені на поліпшення матеріального клімату в колективі, що зрештою відобразиться на підвищенні продуктивності праці;

·            здійснювати постійний контроль за умовами зберігання і  транспортування товарної продукції.

Впровадження зазначених заходів дозволить реалізувати виявлені резерви та покращить загальну якість господарської діяльності підприємства.

Отже, підвищення ефективності діяльності підприємств в результаті покращення фінансових результатів значною мірою визначає рівень їх активної позиції на вітчизняному ринку. Поліпшення організації та повніше використання економічного аналізу в управлінні тісно пов'язані з усією системою вдосконалення господарського механізму в нашій країні, спрямованою на підвищення ефективності виробництва і якості праці в усіх ланках національної економіки.

 

1. Месель-Веселяк В.Я. Дохідність і розширене відтворення в агропромисловому виробництві//Економіка АПК. 2009 №7 С.13-17

2. Кучеренко Т. М. Особливості формування фінансових результатів сільськогосподарськими підприємствами у Звіті про фінансові результати/Т.М. Кучеренко//Бухгалтерія в сільському господарстві-2008-№10-С.33-35

3. Цвітковський М.І. Формування доходів підприємств // Економіка. Фінанси. Право.  2007. №8 С.44-49

4. Червінська С.Л. Особливості визначення фінансових результатів діяльності аграрних підприємств/С.Л. Червінька//Облік і фінанси АПК-2009-№6-С.107-110

5. Яровенко А.В. Теоретичні основи організації обліку доходів від звичайної діяльності аграрних підприємств//Бухгалтерський облік і аудит. 2009. №4 С.13-19