Экономические науки/10. Экономика предприятия

 

 

Тимрієнко А.В , к.е.н. Левицька І.В

Вінницький торговельно- економічний інститут, Україна

 

Ресурсне забезпечення діяльності туристичного підприємства

 

     Актуальність даної теми полягає у тому, що в умовах сьогоднішнього інтенсивного розвитку ринкових відносин, появи значної конкуренції підприємству просто необхідно мати міцну ресурсну базу для подальшої діяльності.

    Дослідженню даної проблеми були присвячені наукові праці наступних вчених: Сенина В.С, Самійленко А.А,  Боголюбова В.С, Кифяка В.Ф та Сергеєва Т.М.

      Для більш детального дослідження поставленого питання необхідно чітко визначити поняття «ресурсне забезпечення» та його складові .Отже «ресурсне забезпечення» - це показник економічної діяльності підприємства. Найважливішими елементами  ресурсного забезпечення і головним фактором розвитку туризму є персонал, капітал і виробничі фонди, оборотні кошти, нематеріальні та інвестиційні ресурси. Ефективне функціонування підприємства неможливе при відсутності хоча б одного з перелічених ресурсів . Надалі більш детальніше розглянемо кожен із них.

     Одним із ключових факторів успішної діяльності туристичного підприємства є саме  персонал, що являє собою сукупність постійних працівників, які отримали необхідну професійну підготовку та мають певний досвід практичної роботи. До його підбору управлінцю потрібно підходити відповідально – адже це є однією з умов подальшого успіху, оскільки «людський фактор» навіть у цілком економічних відносинах відіграє головну роль. Завдяки даному персоналу і власне здійснюється вся діяльність підприємства – від обслуговування клієнтів до підрахунку отриманого прибутку[2].Жодне новостворене підприємство не зможе успішно функціонувати без наявності капіталу і виробничих фондів. Капітал, у буквальному розумінні, означає ту суму коштів, яка необхідна для започаткування та здійснення діяльності підприємства.Даний капіпал вважається  авансованим , тобто тим, що вкладається власником у певне підприємство з метою одержання прибутку. Він витрачається на придбання засобів виробництва і наймання робочої сили і, відповідно, називається постійним і змінним капіталом. У свою чергу, постійний капітал поділяється на основний та оборотний.Отже, основний капітал – це є частина постійного капіталу, яка складається з вартості засобів праці (будівлі, споруди, машини, устаткування) та обертається протягом багатьох періодів виробництва. Вони переносять свою вартість на послуги та готовий туристичний продукт частинами і відшкодовуються підприємству в міру реалізації послуг чи туристичного продукту[1]. Щодо  оборотного капіталу , то він являє собою  частину постійного капіталу, яка витрачається на придбання на ринку предметів праці (сировини, матеріалів, складових туристичного продукту тощо). Надання послуг, формування або виробництво туристичного продукту здійснюється в процесі взаємодії праці людини та певних засобів виробництва, які за своїм матеріально-речовим складом становлять виробничі фонди підприємства[3]. Виробничі фонди підприємства в свою чергу поділяються на :

     - основні фонди - це засоби праці, які мають вартість і функціонують у виробництві тривалий час у своїй незмінній споживчій формі, а їхня вартість переноситься конкретною працею на вартість послуг чи продукції, що виробляється, частинами в міру спрацювання.;

     - оборотні фонди - частина виробничих фондів у вигляді сукупності предметів праці, елементи яких повністю споживаються в кожному виробничому циклі, змінюють або повністю втрачають натуральну форму і переносять всю свою вартість на вартість послуг або продукції[1].

               Важливе значення при створенні і успішній діяльності туристичного підприємства відіграють нематеріальні ресурси - це уміння працювати, нові унікальні знання у будь-якій формі, винаходи, фірмові знаки та найменування, комп'ютерні програми, бази даних, раціоналізаторські пропозиції, тобто інтелектуальна власність, яка сприяє монопольності у наданні певних послуг або забезпечує зменшення витрат на виробництво туристичного продукту чи послуги у порівнянні з іншими виробниками. Нематеріальні ресурси - це складова частина потенціалу підприємства, здатна забезпечувати економічну користь протягом відносно тривалого періоду. Ще однією важливою складовою ресурсного забезпечення є інвестиційні ресурси. Інвестиції - це довгострокові вкладення капіталу в туристичну (підприємницьку) діяльність з метою отримання прибутку. В свою чергу інвестиції бувають: внутрішні, зовнішні, державні, приватні, фінансові і т.д[1].

     Отже, підсумовуючи вищесказане ми можемо дійти висновку, що ресурсне забезпечення туристичного підприємства є основним фактором, що визначає подальший результат його діяльності. При ефективному комбінуванні наявних ресурсів – воно процвітатиме, а при некваліфікованому буде приреченим на банкрутство. Наведене вище ресурсне забезпечення  є властивим будь якому підприємству і туристичному зокрема, адже воно здійснює свою діяльність спираючись на основні економічні закони функціонування суспільства.

 

Література:

1.Даньшин Н. К. Организация и технология туризма. Донецк, 2006 . 450c.

2.Каурова А. Д. Организация сферы туризма. СПб., 2005.126c.

3.Соловьева Т. А. Основы организации туристской деятельности. Хабаровск, 2004.345 c.