Тріщук  Аліна, Цуркан Мар’яна

студенти 5 курсу Буковинської державної фінансової академії

Науковий керівник: Підлипчак О. А.

Сучасний стан діяльності фінансових компаній та кредитних брокерів у сфері кредитування

У жовтні 2008 року, коли банки масово згортали кредитні про­грами, фінансові компанії і далі позичали гроші населенню, а кредитні брокери намагалися отримувати у банках вигідні позики для своїх клі­єнтів. Зараз багато фінансових компаній та кредитних посередників, які активно розвивалися в 2007 - 2008 роках, закриті. Не видають позички навіть основ­ні гравці небанківського кре­дитного ринку – фінансові компанії: Саріtа, Простофінанс, Єврокредит, Т.О.Ч.К.А., Фаворит, Кредитсвіт. У неофіційних бе­сідах топ-менеджери фінансових компаній і кредитні посередники не виключають, що відновлять стабільну роботу не раніше 2011року, коли, за прогнозами, фінансова система почне поступово вихо­дити з кризи. Однак деякі фі­нансові компанії і нині видають кредити, а кредитні брокери допомагають клієнтам отриму­вати позички в банках.

Дане питання цікавить фахівців, які щодня займаються цією справою і працюють в даній сфері. Так, сьогодні існує велика кількість наукових праць, присвячених дослідженю проблеми діяльності фінансових посередників. Серед авторів цих публікацій необхідно виділити таких, як К. Дружерученко, І.О. Трубін, М.М.Зацеркляний, О.Ф.Мельников та інших.

Метою даної статті є дослідження сучасного стану діяльності фінансових компаній та кредитних брокерів на ринку кредитування в Україні.

В Україні  фінансовими компаніями є бро­керські фірми на фондовому ринку, будівельні компанії, фонди операцій із нерухоміс­тю, компанії, що надають, по­слуги на ринку FОRЕХ, а ще компанії, які надають послуги на грошово-кредитному ринку, зокрема факторингові послуги тощо. Окрема категорія фінансових компаній — ті, що позичають гроші на купівлю товарів та задоволення особистих по­треб, кредитують купівлю ав­томобілів. Фінансові компанії зазви­чай залучають гроші в банку і потім на власний страх і ризик видають кредити позичальни­кам [1,10].

До кризи відсоткові ставки у фінансових компаніях були вищими за банківські: різницю між відсот­ком за залученою у банку пози­кою і ставкою для позичальни­ка посередник залишає  собі у вигляді маржі. Втім, до доленосного жовтня 2008 року коли розпочалася фінансова криза кредити деяких фінансових компаній були дешевшими за банківські. У цьому випадку по­середники намагалися залу­чити позичку в банку за став­кою нижче від ринкової.

У докризовий період деякі банки створювали власні брокерські фірми замість фінансових компаній. Наприклад, Дельта банк опосе­редковано володіє кредитним супермаркетом «Т.О.Ч.К.А.» і фінансовим консультантом «Фаворит». Власні брокерські контори за­безпечують додатковий при­плив клієнтів до банку і допома­гають фінансовій установі нарощувати кредитний портфель [2,86].

Однак із початком кризи ба­гато фінансових компаній призупинили діяльність, внаслідок нестачі коштів для кредитування. Наприклад, “Простофінанс”, заснована французьким банком “Societe Generale Group”, практично ціл­ком заморозила кредитування з 5 листопада 2008 року. До фі­нансової кризи компанія кре­дитувала придбання нових ав­томобілів, співпрацювала з торговельними мережами «Фокст­рот», «Нова лінія», «АБВ-техніка» тощо.

З жовтня 2008 року (з початком паніки на українському фі­нансовому ринку) вітчизняні банки почали масово згорта­ти програми кредитування населення. За даними компанії Простобанк Консалтинг, у серпні 2008 року кредити, наприклад, на нову іномарку видавали 38 банків, на почат­ку 2009 року — лише чотири (у рейтингах Простобанк Консалтинг не враховані пропозиції деяких дрібних фінансових установ). Ті банки, які поки що кредитують українців, вимагають від потенційних позичальників високих офі­ційних заробітків: у кризові часи щомісячна зарплата клі­єнта має бути щонайменше втричі більшою за регулярні платежі за кредитом. Хоча ще рік тому зарплати позичальників фізичних осіб найчасті­ше дорівнювали сумі щомі­сячних погашень за позичкою. Перший внесок стано­вить щонайменше 50%. При цьому банки більше не врахо­вують при наданні позики неофіційні доходи позичаль­ників — наприклад, грошові надходження від надання нерухомості в оренду, зарплату в конвертах та ін. За словами фінансових консультантів, зараз у банках задовольняють лише кожну десяту заявку на кредит. При цьому відсотки за позикою сьогодні у 1,5—2 рази вищі від докризових: у березні 2008 року серед­ня ставка, наприклад, за гривневим кредитом на купівлю нової іномарки була на рівні 16% річних, наприкінці року понад 28%, а з урахуван­ням додаткових комісійних 35-45% [1,11].

Втім, не всі фінансові компанії і кредитні бро­кери зупинили діяльність. Зараз здебільшого видають кредити невеликі маловідомі фінансові компа­нії, які до кризи не вкладали ве­ликі гроші у “розкручування”, або фірми, що належать автодилерам. Кредитують “Астракард”, “Кредит Маркет”, “Центр фінан­сових рішень”, “Єврокапітал” (по­зички на придбання автомобі­лів корпорації АІС), “Ніко Капі­тал” (працює з автодилером «НІКО»), “RCI Financial services Ukraine” (кредити на автомобілі Nissan і Daсіа).

Для отримання споживчого кредиту у фінансовій компанії необ­хідна довідка про доходи за останні 3 місяці (у банку — за півроку), паспорт та ідентифі­каційний код. Кредит Маркет, наприклад, надає по­зику на суму 3,5 тис. грн. за офіційного щомісячного заро­бітку лише у 800 грн. Утім, су­ма кредиту у фінансових компаніях все-таки залежить від розміру офіційного доходу потенційно­го позичальника: за словами менеджерів Кредит Маркету, чим вищий дохід, то тим більший розмір по­зики клієнтові вдасться отри­мати, але не більш ніж, 15 —20 тис. грн., якщо позика видається на особисті потреби або придбання побутової та комп'ютерної техніки (спо­живчий кредит).

 Деякі хитрощі кредитних броке­рів, які допомагають потенцій­ним позичальникам отримати кредит у банку:

1. Пози­чальник звертається до кредитно­го брокера, заповнює анкету-заяву на отримання кредиту.

2. Клієнт го­тує необхідні для отриман­ня кредиту документи. Завдання брокера – допомогти позичальникові зібрати документи й оформити їх таким чином, щоб той гарантовано отримав кредит у банку, тож посередники іноді до­помагають своїм клієнтам офор­мити фіктивну довідку про дохо­ди. Клієнт вносить аванс у раху­нок оплати послуг брокера.

3. Брокер надає до банку заяву на отриман­ня кредиту і дані про клі­єнта. Посе­редник має переконати банк у тому, що пози­чальник платоспроможний і сум­лінно погашатиме кредит. Брокер навіть може (за узгодженням із клієнтом) підкупити персонал бан­ку.

4. Банк дає попередню оцінку заяві: чи варто на­давати кре­дит; на яких умовах і на яку суму.

5. Якщо рі­шення банку винесене на ко­ристь потен­ційного по­зичальника, брокер і клі­єнт вируша­ють до банку, де позичальник от­римує кредит і виплачує посеред­никові решту комісійних [3,16].

Максимальний термін креди­тування на особисті потреби у фінансових компаніях — не більш ніж три роки, однак здебільшого організації надають кредити на один рік. Мінімальний перший внесок за споживчими кредитами у фінансових компаніях зараз у се­редньому становить 40%. Причому, на відміну від банків, відсоткова ставка може змінюватися за­лежно від суми першого внеску. Наприклад, в Еnmark за 30% від­соткова ставка станови­тиме 25% річних у гривні, за мінімального внеску 60% — 10% у гривні (без ураху­вання додаткових комісій).

Відсоткові ставки за спожив­чими позичками у фінансових компані­ях у січні 2010 року становили в середньому 25% річних у гривні. Однак, крім заявленої ставки, позичальники платять фінансовій компанії щомісячну комісію в розмірі 1,2 — 2% суми позики, а також од­норазову комісію на рів­ні 15 —20%  розміру позики. У ре­зультаті рік користуван­ня споживчим кредитом обій­деться в 55 — 68% суми позики — що, втім, відповідає ефектив­ним ставкам за банківськими позиками.

Вартість автокредитів у фін­ансових компаніях зараз на 2 — 5 п. п. вища від банківських і стано­вить 28 — 33% річних у гривні (у банках — близько 26%). Більшість фінансових компаній також стягують щомісячну ко­місію за обслуговування в розмірі 0,25 — 0,5% плюс 2 — 3% як разовий платіж при наданні кре­диту. Тобто ефективна ставка за автокредитами становить 33 - 42% річних [4,19].

Фінансові компанії та брокери, кредитна діяльність яких заморожена:

1. Кредитний брокер «Т.О.Ч.К.А»

2. Фінансовий консультант «Фаворит»

3. Фінансова компанія «Простофінанс»

4. Фінансова компанія «Центр Кредит»

5. Фінансова компанія «Євро кредит»

6. Фінансова компанія «Експрес»

7. Кредитний брокер «Саріtа» [2,87].

У неофіційних бесідах топ-менеджери компаній — кре­дитних брокерів визнають, що в жовтні — листопаді 2009 року їх­ні фірми здебільшого допомагали клієнтам забрати гроші з банківських депозитів. Офор­мленням кредитів в інтересах потенційних позичальників во­ни практично не займалися. Восени багатьом власникам банківських депозитів було складно повернути свої вклади: банки затримували виплату на­віть вкладів до запитання. У той час брокери надавали клієнтам юридичні консультації, допомагали їм отримати свої закон­ні гроші.

Ще півроку тому кредитні брокери охоче розкривали ін­формацію про те, з якими бан­ками вони співпрацюють. За­раз більшість комерційних банків, які не пішли в довготермінову відпустку, про­понують новим клієнтам спо­чатку принести всі необхідні для оформлення кредиту документи і заплатити аванс (частину комісійних) — тільки після цього брокер назве клієнтові ім'я одного чи кількох потен­ційних банків-кредиторів.

Плата за послуги брокерів — у відсотках від суми угоди або фіксована плата: 3 — 5% креди­ту, 200 — 300 дол. США (при отриманні позичальником автокредиту, за поточним курсом) або 300 —500 грн. (споживчий кре­дит). Приміром, за допомогу в оформленні кредиту на при­дбання автомобіля Enmark бе­ре 3% суми кредиту, але не менш ніж 1500 грн., при надан­ні банком споживчого кредиту у розмірі до 10 тис. грн. комісія становить 980 грн., якщо розмір кредиту від 10 до 20 тис. грн., то комісія становить 1500 грн [4,19].

Отже, фінансові компанії та кредитні брокери на час кризи згортають діяльність. Однак деякі сміливці, як і раніше, співпрацюють із позичальниками і надають кредити — причому за ставками на рівні банківських. Кредитні брокери  — по­середники на фінансовому ринку зазвичай співпрацюють із кількома банками допомагають позичальникові вибрати пропозицію конкретної фінансової установи, підготувати доку­менти для отримання кредиту, тобто беруть на себе всю па­перову роботу щодо оформ­лення позики.

 

         Список використаних джерел

1.   Дружерученко К.  Боргова карма / К. Дружерученко // Контракти. – 2009. –№ 5. – С. 10–13.

2.   Трубін І. О. Дороге задоволення / І.О. Трубін // Політичний менеджмент. – 2010. – № 2. – С. 86-89.

3.  Зацеркляний М.М. Крок за кроком / М.М. Зацеркляний // Стратегічні пріоритети . – 2010. – № 2. – С. 15-17.

4.  Мельников О.Ф. За кермом Фінкомпанії / О.Ф. Мельников // Турбізнес. – 2010. – № 1. – С. 18-19.