Боднарюк Є.О., Ващенко Н.В.

Донецький Національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган – Барановського, Україна

 

РОЗПОДІЛ ПРИБУТКУ, ЯК ОСНОВНА СКЛАДОВА ФІНАНСОВОГО ПОТЕНЦІАЛУ ПІДПРИЄМСТВА

 

В сучасних умовах неплатоспроможність та банкротство підприємств у економіці України є досить поширеним явищем. Таке положення є наслідком типових фінансових проблем, які породжуються за рахунок не ефективного формування та розподілу фінансового потенціалу. Відповідно й актуальним стає обґрунтування методичних положень и практичних рекомендацій щодо правильного розподілу прибутку для ефективного формування фінансового потенціалу підприємства.

  На сьогодні проблеми управління фінансовим потенціалом підприємства знайшли висвітлення у роботах Агаіцова С.А., Мордвінцева А.І., Фоміна П.А., Федулової Л.І., Бланка І.А., Мей М., та ін.

Метою даного дослідження є обґрунтування підходу до використання методики формування фінансового потенціалу підприємства за рахунок власного фінансування у вигляді ефективно - розподіленого прибутку.

Отже, для того що б розв'язати ціль роботи необхідно розкрити термін фінансового потенціалу.

Фінансовий потенціал - це обсяг власних (внутрішніх), позикових та залучених (зовнішніх) фінансових ресурсів підприємства, який знаходиться в його розпорядженні для здійснення поточних і перспективних витрат.

У складі внутрішніх джерел формування власного фінансового потенціалу основне місце належить прибутку, що залишається в розпорядженні підприємства, він формує переважну частину його власного фінансового потенціалу, забезпечує приріст власного капіталу, а відповідно, і ріст ринкової вартості підприємства.

Політика розподілу прибутку має дуже важливе значення для кожного підприємства. ЇЇ ефективність забезпечує високі фінансові результати в майбутньому.

Розглянемо на практиці підприємства ТОВ «МЕТАКАМ» політику розподілу прибутку. А саме проаналізуємо наскільки позитивним буде фінансовий стан підприємства в майбутньому.

Керівництво ТОВ " МЕТАКАМ" для ефективної та результативної фінансово-господарської діяльності розробляє певну політику розподілу прибутку. Підприємство розподіляє отриманий прибуток в наступні фонди та на окремі цілі:

Ø     засоби спрямовані на розвиток збиту;

Ø     засоби, що направляються на матеріальне стимулювання і соціальний розвиток персоналу ;

Ø     засоби  направленні на виплату доходів власникам майна;

Ø     резервний фонд.

Оскільки на сьогоднішній  досліджуване підприємство є досить прибутковим і конкурентоспроможним, то доцільним є виділення достатньої суми коштів , які спрямовані на розвиток збиту. Це допоможе ТОВ " МЕТАКАМ" утримувати стабільну позицію на ринку, а можливо і розширювати свою діяльність.

Виділення коштів що направляються на матеріальне стимулювання і соціальний розвиток персоналу є також важливим етапом здійснення політики розподілу прибутку ТОВ " МЕТАКАМ". Керівництво досліджуваного підприємства розробляє соціальні програми, які передбачають конкретні заходи, спрямовані на вдосконалення соціальної структури кадрів, поліпшення умов праці й побуту всіх категорій працівників, їхнього соціально-культурного обслуговування, підвищення трудової активності.

Керівництво  ТОВ " МЕТАКАМ" щороку розробляє план соціального розвитку, який включає всі вищезазначені заходи, а також передбачає заходи, що сприяють розвитку раціоналізаторства й науково-технічної творчості працівників.

Розробляючи політику розподілу прибутку, значну увагу керівництво ТОВ " МЕТАКАМ" приділяє заохочувальним виплатам. Це допомагає стимулювати працю робітників підприємства, що в свою чергу, дозволяє отримати бажані результати діяльності.

Головні принципи розподілу чистого прибутку ТОВ " МЕТАКАМ" закріплені статутом ТОВ " МЕТАКАМ". Фактично розподіл здійснюється відповідно до поточної та стратегічної політики, що визначається підприємством.

Структуру розподілу прибутку у відсотковому відношенні за 2009-2010 роки можна побачити на рис. 1.

Рисунок 1.  Структура розподілу прибутку ТОВ " МЕТАКАМ" за 2009-2010 р.р.

Рисунок 1  відображає розподіл прибутку у відсотковому відношенні. Так, у 2009 році засоби спрямовані на розвиток збиту складає 19%, то у 2010 році є 26,47% від чистого прибутку; засоби, що направляються на матеріальне стимулювання і соціальний розвиток персоналу у 2009 році складає 40%, а у 20010 році 30,14%; резервний фонд є не змінним 5% від загальної суми чистого прибутку; засоби  направленні на виплату доходів власникам майна у 2009 році склав 36% , а у 2010 році є 37,93 %.

Аналіз політики розподілу прибутку ТОВ " МЕТАКАМ" свідчить про те, що керівництво підприємства обрало правильну стратегію розподілу, адже очевидно, що політика є ефективною, але треба зазначити що дуже великій відсоток є споживана частина прибутку . Це є не раціональний варіант, так як підприємство втрачає зайві потужності для вдосконалення і розширення своєї діяльності.

Керівництво підприємства поставило собі за мету продовжувати нарощувати потужності підприємства  і політика розподілу прибутку відповідає даний меті. Продовжується оновлення обладнання, зростають виплати персоналу, покращується соціальна політика підприємства, зміцнюється конкурентна позиція на ринку, тобто реально відбувається ріст потенціалу  ТОВ « МЕТАКАМ».

Отже, у зв’язку з цим доцільним вбачається зробити висновок про те, що фінансовий потенціал – сукупність фінансових ресурсів, що знаходиться у розпорядженні підприємства, а також можливість, здатність та необхідність їх як простого, так і розширеного відтворення з метою забезпечення стійкого, динамічного та збалансованого розвитку підприємства.

Таким чином, вкрай важливим є визначення сутності фінансового потенціалу, його складових, та способів його розширення та примноження, адже його потужність, ефективне та доцільне використання його ресурсів сприятиме подоланню критичних явищ у діяльності підприємств, надаватиме можливості для підвищення їх конкурентоспроможності та нарощування обсягів виробництва.

 

Література

1.     Должанський І.З.,Загорна Г.О.,Удалих О.О., Герасименко І.М.,Ращупкіна В.М.Управління потенціалом підприємства. Навчальний посібник. – К.:Центр навчальної літератури,2006. – 362 с.

2.     Економічна стратегія розвитку підприємства: Колективна монографія/За ред..д.е.н., проф. В.К Данилка. - Житомир: ЖДТУ, 2009. - 326с.