Дорош А.
М., студентка V курсу
Науковий
керівник Голишевська Л. В.
Вінницький
національний аграрний університет
Формування доходів місцевих бюджетів
Місцеві бюджети відіграють надзвичайно велику роль у формуванні та використанні державного бюджету. Формуються доходи від податкових чи неподаткових надходжень юридичних та фізичних осіб, які зосереджуються у місцевому бюджеті. Їх формування вимагає пошуків нових форм і методів планування податків, зборів та інших платежів, щоб збагатити не тільки місцеві бюджети, а й державний за рахунком місцевих.
В наш час питанням формування доходів місцевих бюджетів цікавиться та вивчає багато науковців, працівників органів виконавчої влади і місцевого самоврядування, так як ця проблема є актуальною. Проблему формування доходів місцевих бюджетів вивчало та розглядало багато українських науковців, такі як О. Василик, О. Кириленко, І. Луніна, Ц.Огонь, В.Кравченко, Й. Бескида, В. Дем’янишин, В. Томчук, В. Письменний, К. Павлюк, Ю. Пасічник, В. Федосов, О. Шевченко, С. Юрій та багато ішших. Також розглядом цього питання займалися та займаються закордонні вчені, це такі А. Вагнер, Р. Гнейста, Л. Штейн, А. Бабич, Л. Дробозіна, Ю. Константінов, Л. Окунєва, Г. Поляк, Л.Павлова. Але на сьогодні, реформування доходів в Україні не призвели до розроблення механізму формування місцевих бюджетів та рівномірність їх фінансових можливостей. В літературі чітко не відображено положення формування доходів місцевих бюджетів, яка б в дійсності відповідала фінансовим вимогам для місцевих органів влади.
Проте, взявши до уваги те, що науковці досить багато уваги приділяють дослідженню проблеми формування доходів місцевих бюджетів, це питання потребує більш глибокого дослідження та аналізу в сфері бюджетної системи України.
Вперше було прийнято державний та місцеві бюджети в 2002 році на основі положень Бюджетного кодексу України, який був прийнятий у 2001 році. Незважаючи на такий крок, як прийняття бюджетного кодексу, бюджетна система була не досканалою і потребувала нововведень.
Доходи місцевих бюджетів є основою фінансового стану органів місцевого самоврядування та основною складовою для розвитку територіальної одиниці про яку йде мова. Від зміцнення місцевих бюджетів залежить їх подальша фінансова незалежність від державного бюджету.
Щодо доходів місцевих бюджетів існує проблема, яка полягає у їх адекватності. Ми не можемо об’єктивно оцінити дохідність місцевих бюджетів, але можемо сказати, що сфери охорони здоров’я та освіти громадян є мало забезпеченими.
Основою доходів місцевого бюджету в Україні є державні податки, які зараховуються до бюджетів відповідного рівня за допомогою відповідних відрахувань. Згідно статистичних даних, ми можемо сказати, що найбільш питому вагу в доходах місцевих бюджетів мають надходження від загальнодержавних податків, зборів та інших платежів і за останні роки становлять 50-70% доходу загального фонду, а надходження від місцевих податків і зборів складає близько 2-10%. Трансферти з державного бюджету складають 1/3 дохідної частини місцевих бюджетів, що негативно впливає на місцеві бюджети, оскільки це ставить їх в залежність перед державним бюджетом. Також ми можемо сказати, що 92% бюджетів є дотаційними, а 8% - це бюджети, які виступають донорами в умовах чинної системи бюджетного регулювання [, 39].
Особливу увагу науковці приділяють місцевому бюджету, який відповідно до Бюджетного кодексу України має надходження та видатки на виконання повноважень органів влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Кожна територіальна одиниця, яка веде рахунок доходам та видаткам бюджету складає єдиний баланс, де й відображає їх розподілення.
Бюджетний кодекс України, який був прийнятий Верховною Радою України 08.07.2010 р., зазначає які податки та збори залишаються для місцевих бюджетів, а також визначає на виконання яких повноважень використовуються кошти кожної територіальної одиниці. У новій редакції Бюджетного кодексу видно, що значну фінансову базу відведено для місцевих бюджетів, що дасть змогу більш розвивати регіони.
Бюджетний кодекс України передбачає розподілення надходжень між місцевими бюджетами усіх рівнів – 40% коштів відводиться для обласних бюджетів, 60% - до районних з яких 1/3 сільським та міським радам. Найбільше надходжень місцеві бюджети отримують від сплати єдиного податку суб’єктами малого бізнесу і 20% від сплати податку на прибуток.
До доходів місцевих бюджетів належить наджодження від сплати єдиного податку, плати за землю, надходження від адміністративних штрафів, плати за торговий патент, фіксованого податку та податку на нерухомість.
В той же час із державного бюджету до місцевих передається плата за ліцензії, сертифікатів та держреєстрацій, а також збір за спеціальне використання водних, лісових надр та інших природних ресурсів.
Отже, для збільшення доходів місцевих бюджетів необхідно реформувати бюджетну сферу, щоб задовільнити наші потреби. Для цього потрібно зробити розподіл повноважень між державним та місцевими бюджетами. Також нам потрібно шукати нові шляхи збагачення місцевих бюджетів та посилити контроль за надходженням фінансових ресурсів до місцевих бюджетів.
Література:
1. Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 р. N
2456-VI.
2. Андрейченко О. Нові підходи до формування дохідної бази місцевих бюджетів / О. Андрейченко // Економіст. - 2010. - №11. - С. 38-40.
3. Вовна Н. Фінансове забезпечення органів місцевого самоврядування / Н. Вовна // Економіка. - 2010. - №6. - С. 17-24.
4. Катасонова О. М. Актуальні проблеми формування дохідної частини місцевих бюджетів / О. М. Катасонова // Економічний простір. – 2010. - №12. – С. 114-118
5. Чікіта І. Б. Стан та перспективи формування місцевих бюджетів з погляду регіонального розвитку / І. Б. Чікіта // Фінанси України. – 2010. - №7. – С. 26-32