Економічні науки/4. Інвестиційна діяльність та фондові ринки

К.е.н. Котирло О.О.

Національна академія внутрішніх справ, Україна

Основи конструювання та фінансова інженерія на ринку цінних паперів

 

Згідно ст. 3 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 р. під цінними паперами слід розуміти документи встановленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчують грошові або інші майнові права, визначають взаємовідносини особи, яка їх розмістила (видала), і власника та передбачають виконання зобов'язань згідно з умовами їх розміщення, а також можливість передачі прав, що випливають із цих документів, іншим особам [1].

У зв'язку з тим, що цінні папери найчастіше можуть вільно обертатися на ринку, власник цих паперів, вклавши кошти в яке-небудь виробництво, за допомогою придбання цінних паперів, може повернути свої кошти, за необхідності продавши ці папери.

Цінний папір не є грошима й матеріальним товаром, але часто є засобом розрахунку. Його цінність полягає в особливих правах і доходах, які він може дати власникові, й зокрема за рахунок перепродажу.

Для того щоб цінні папери при випуску швидше знайшли своїх покупців, користувалися впевненим попитом, необхідно для них до по­чатку емісії, визначити певний перелік властивостей, що відповідають інтересам інвесторів на момент випуску або на тривалішу перспективу.

До цих властивостей відносяться наступні: можливість обігу; доступність для громадського обороту; стандартність; серійність; документальність;  регулювання і визнання державою; ринковість цінних паперів; прибутковість; ліквідність; ризик; обов'язковість виконання; термін існування.

Водночас на всі цінні папери діють установлені державні норми, які не можна порушувати. Ця стандартність підвищує довіру з боку інвестора. Нестача власних коштів, короткі терміни банківських кредитів та їх висока вартість змушують емітентів шукати дешевші фінансові ресурси, такі як тимчасово вільні кошти фізичних і юридичних осіб. У зв'язку з цим ставиться завдання залучити ці кошти шляхом емісії (випуску) цінних паперів.

Так, зв'язок стандартності та індивідуальних властивостей в межах установлених норм дозволяє конструювати (розробляти) такі фінансові інструменти, які надій­ніше й швидше знаходять своїх покупців, особливо під час економічних криз в країні.

Таке конструювання емітентом цінних паперів переважніше проводити за участю спеціальних консультантів (інвестиційного консультанта, інвестиційного банку або тор­говця цінними паперами).

Цей процес слід виконувати в наступній послідовності:

1)       вивчення попиту та пропозиції на ринку цінних паперів, виявлення умов збігу попиту та пропозиції, аналіз інтересів інвесторів;

2)       розрахунок потреб емітента у фінансових ресурсах;

3)       визначення цілей і форми емісії, її обсягу, ймовірної або необхід­ної прибутковості, ризику й ринкових перспектив цінних паперів;

4)       вибір альтернативних варіантів виду й випуску цінних паперів, що відповідають сформованим умовам; аналіз характеристик і елементів цінних паперів;

5)       оцінка витрат по емісії й наступному фінансовому навантаженню на емітента;

6)       вибір оптимальних рекламних каналів, структури й змісту інформації, необхідної потенційним інвесторам;

7)       вибір проекту випуску за параме­трами, що задовольняє емітента і ймовірних інвесторів;

8)       проведення зборів акціонерів, ре­єстрація емісії та інформації про неї.

Під час конструювання потрібно уважно вибирати момент випуску на ринок цінних паперів. Так, емітент намагається випустити свої акції в той час, коли ринок активний і можна заробити максимальну ціну. Це дає йому можливість одержати максимальну грошову віддачу.

Конструювання цінних паперів є частиною складної системи – фінансової інженерії, яка включає про­ектування, розробку й реалізацію нових фінансових інструментів і процесів, творчий пошук підходів до рішення проблем в галузі цінних паперів у межах чинного законодавства [2] .

Фінансові інженери мають розуміти існуючі про­блеми й необхідний результат для клієнта. Тому вони повинні розробляти способи застосування існуючих інструментів або їх комбінації для зниження вартості фінансування емітента та визначають зону ризику по операціях з цінними паперами. Також вони займаються  розробкою комп'ютерних програм для програмної торгівлі, хеджування ризиків, арбітражу.

Одним з головних завдань фінансових інженерів є управління ризиками. Банки мають контролювати ризики своїх операцій і ризики своїх клієнтів, розробляти заходи щодо зниження ризиків різних операцій. Підґрунтям фінансової інженерії є фінансовий аналіз. Інструмен­тами й об'єктами найчастіше є різні цінні папери.

Отже, фінансова інженерія є  додатком до технології інвестиційного консультування з рішення фінансових проблем як емітента, так і інвестора на ринку цінних паперів.

 

Література:

1.   Обіг цінних паперів в Україні: наук.-практ. комент. Закону України "Про цінні папери та фонд. ринок", практика розгляду судами спорів, пов’яз. з обігом цінних паперів  /  Ю.М. Крупка, О.М. Гав'яз. – К.: Юрінком Інтер, 2009. – 376 с.

2.   Кравченко Ю. Я. Ринок цінних паперів: навч. посібник. – 2-ге вид., змін. та доп. – К.: Дакор, КНТ, 2009. - 672 с.