Економічні науки / 6. Маркетинг та Менеджмент

 

к.е.н. Красовська О.Ю.,

Федоренко К. А.

Дніпропетровський університет економіки та права імені Альфреда Нобеля, Україна

 

Інноваційний розвиток як основна складова конкурентоспроможності готельного бізнесу

 

На сьогоднішній день спостерігається стрімкий розвиток туризму в усьому світі. А це, в свою чергу, висуває підвищені вимоги до якості готельного сервісу, що знаходиться в прямій залежності від ефективності інноваційних процесів.

Але, нажаль, недостатньо дослідженими є проблеми інноваційного розвитку готельних підприємств. Довгий час і сам рекреаційно-туристичний комплекс залишався далеко не головною метою наукового спостереження. У 90-х роках, з початком економічних реформ, з'явилася гостра потреба в системному вивченні загальних і специфічних властивостей готельного бізнесу, його організації, закономірностей розвитку й керування, його міжгалузевих і інфраструктурних взаємозв'язків [1]. Головною проблемою – є пошук  інвестицій, на базі яких можливий розвиток готельних підприємств відповідно до міжнародних стандартів комерційної гостинності. Однак сучасна економічна теорія дотепер пропонувала рішення цих проблем переважно для галузей матеріального виробництва. Готельні інновації продовжують вивчатися лише у вузькому спектрі додаткових послуг, які може запропонувати готель своїм клієнтам, а його інвестиційний розвиток продовжує залишатися за межами комплексного економічного аналізу. Туризм – це дуже розповсюджений різновид відпочинку, тому і попит на послуги високий, але треба враховувати  умови  розміщення для різних категорій туристів. Незмірно зростає потреба в дослідженні інноваційного розвитку з погляду організації інноваційних процесів усередині підприємства і їхньої підтримки з боку держави, обґрунтування критеріїв новизни при впровадженні інвестиційних проектів у готелях різної категорії, формування й використання інвестиційних ресурсів. Дотепер у регіональній економіці недостатньо враховуються й реалізуються інвестиційні можливості для розвитку рекреаційно-туристичного комплексу, засобів розміщення, особливо, готелів [3].

Цей бізнес дуже привабливий, тому мало не щодня, ми стаємо свідками того, як відкриваються новий ресторан або готель. Але, як відомо, великі прибутки завжди йдуть поруч з ще більшими ризиками. Рівень конкуренції настільки високий, що більшість, з щойно відкритих підприємств, не витримують її і виходять із бізнесу.  При такій високій конкуренції виграє лише той, хто максимально повно задовольняє потреби певних груп споживачів. Не можна більше опиратися лише на традиційні малоефективні консервативні форми культури виробництва.

На сьогоднішній день на території України функціонує близько 1300 готелів і більше 3200 санаторно-курортних установ. Але це тільки юридичні особи, які звітують перед Держкомстатом. Фізичні особи, власники засобів розміщення, сьогодні вже теж стали серйозними конкурентами великим підприємствам індустрії гостинності. Росте інтерес до готельного бізнесу з усіх боків: інтерес проявляють банки, страхові компанії, будівельні компанії, навіть великі гравці туристичного ринку – усі будують свої готелі. Останнім часом в Україні спостерігається бурхливий ріст внутрішніх і іноземних інвестицій у розвиток готельної сфери. «Залучення інвестицій у готельний бізнес і появу на українському ринку міжнародних мереж слід визнати як показники цивілізованого ринку», - вважає начальник відділу регіонального розвитку Державної служби туризму і курортів Людмила Мещерських. За підсумками 2010 р. на будівництво нових і переоснащення діючих підприємств за рахунок всіх джерел фінансування вкладено інвестицій в основний капітал 610,7 млн. грн. За словами Л.Мещерських, обсяг прямих іноземних інвестицій у розвиток готельної сфери (59 підприємств) склав на 1 січня 2011 р. $183 млн., що становить 0,9% від загального обсягу прямих інвестицій в економіку України. У числі країн, що найбільш інвестують у сферу гостинності України - Кіпр ($39,4 млн.), Росія ($35,8 млн.), Швейцарія ($28,9 млн.) [2]. Досліджуючи сучасний стан розвитку туризму у світі, незаперечним визнається той факт, що в багатьох країнах світу індустрія туризму давно сформувалася і стабільно розвивається. На тлі стрімкого зростання обсягу туристичних послуг, в умовах, як ніколи раніше, жорсткої конкуренції на туристичному ринку особливої актуальності та значення набувають питання професійного та інноваційного підходу до вирішення багатьох проблем.  Отже, підводячи підсумок, можна сказати, що готелі поки залишаються слабкою ланкою в сфері гостинності. Однією з проблем розвитку цієї сфери є створення сприятливого інвестиційного клімату та пошуку джерел фінансування для будівництва нових і реконструкції вже діючих підприємств. Український готельний бізнес характеризується незадоволеним попитом та обмеженою пропозицією. Стан більшості об’єктів готельного сервісу залишається на рівні, далекому від світових стандартів, перелік додаткових послуг вітчизняних готелів значно скромніший, ніж у більшості готелів Європи.

Підсумком інноваційної діяльності в сфері гостинності повинно стати виробництво конкурентоспроможних послуг, збільшення обсягу їх надання, укріплення позицій на ринку та максимальне задоволення потреб споживачів.

 

Література:

1.       Ткаченко Т.І. Сталий розвиток туризму: теорія, методологія, реалії бізнесу: Монографія. К.: Київ. нац. торг.- екон. ун-т, 2005. – 537 с.

2.       Шульгіна Л. М. Маркетинг підприємств туристичного бізнесу: Монографія. – К.: Київ. нац. торг. – екон. ун-т, 2005. – 527 с. – Бібліогр.: с. 561-596.

3.       Яковец Ю.В. Инновации: теория, механизм, государственное регулирование.- М.: РАГС, 2000