Асистент Сидоренко І.В.

Донбаська державна машинобудівна академія, Україна

Моделювання управлінського обліку на олійно-жирових підприємствах

 

Моделювання – складніший метод наукового пізнання, роль його в сучасних умовах зростає, насамперед, внаслідок виникнення все нових галузей знань, наукової і практичної діяльності. Використання даних облікової інформаційної системи для моделювання управлінських рішень на вітчизняних підприємствах набуває все більшої актуальності.

Оскільки основний масив інформації на рівні господарюючих суб’єктів формується в системі обліку, більшість економістів вважають облік своєрідним моделюванням господарських процесів. Проблеми моделювання облікової системи вивчали в своїх трудах М.С. Пушкар, В.В. Євдокимов, В.В. Сопко, А.С. Бородкін, Мачуга Р.І. та інші.

У загальній моделі організації облікової системи вказуються основні і найбільш прогресивні форми і методи обліку, які будуть використовуватися на підприємстві, встановлюються інформаційні зв’язки обліку з іншими підсистемами управління. Що стосується створення інформаційних моделей для проектів конкретних управлінських рішень, то їх розробка можлива лише з урахуванням безпосередніх технологічних й організаційних особливостей конкретного виробництва олійно-жирового підприємства.

Дослідження інформаційних потоків на більшості підприємств галузі дозволяє зробити висновок про те, що більшість проектів поточних рішень так чи інакше пов’язані з усуненням відхилень від нормативних параметрів виробничо-фінансової діяльності господарюючого суб’єкта, тобто з виконанням контрольних функцій. При цьому дуже часто інформаційні потоки як фінансового, так і технологічного обліку опрацьовуються для використання їх у вигляді, максимально придатному для прийняття управлінських рішень.

В сучасних умовах управлінський облік є одним з найефективніших способів забезпечення управління підприємством інформацією, яка має відповідати загальновизнаним вимогам, що постійно видозмінюються та доповнюються. Як слушно вказують Хорнгрен Ч.Т. та  Фостер Дж., формування моделі управлінського обліку визначають дві його особливості – орієнтація на користувача інформації й оперативність надання даних. При цьому потреби менеджерів в інформації для прийняття рішень і контролю будуть залежати, по-перше, від функціональної області, у якій вони спеціалізуються, по-друге, від їхнього положення в організаційній структурі підприємства. У зв'язку із цим, модель управлінського обліку на конкретному оліє-жировому підприємстві може бути побудована різними способами  з  врахуванням цієї специфіки.

На підприємствах облік для потреб управління ведеться по різному, але загальні принципи організації управлінського обліку та побудови моделі є наступні:

-  задоволення інформаційних потреб менеджменту в прийнятті рішень;

-  використання принципу вигід та витрат по відношенню до побудованої моделі;

-  багаторазовості використання різної за часовим аспектом інформації;

-  конфіденційності інформації та розподіл її за ступенем допуску.

Інформаційні вимоги формуються як під впливом керівництва, менеджменту окремого підприємства, так і під широким колом зовнішніх факторів, кількість яких має тенденцію до зростання. Остання світова економічна криза показала, що кожне підприємство є досить вразливим, якщо інформація, яка використовується при прийнятті рішень не відображає реальної ситуації, що складається на окремих ринках. Відтак кожне підприємство намагається трансформувати відповідні вже діючі моделі управлінського обліку, обрати такі інструменти інформаційного забезпечення, які б задовольняли управлінські інформаційні вимоги,  постійну трансформацію та пристосування окремої моделі до різного кола факторів впливу як зовнішнього так і внутрішнього характеру.

Управлінський облік – це конкурентний, не консервативний, на відміну від фінансового, облік, який дозволяє використовувати для забезпечення інформаційних вимог різні методи, які за власною суттю є як взаємозамінними так і взаємодоповнюючими. Відповідно, кожне підприємство фактично має власну індивідуальну модель управлінського обліку, яка є в певній мірі «ноу-хау», внутрішньою перевагою, яка також є комерційною таємницею.

Відносно управлінського обліку моделювання можна розглядати в двох аспектах:

- формування безпосередньо моделі управлінського обліку підприємства;

- використання моделювання в системі управлінського обліку на практиці при вирішенні окремих ситуацій або задач.

В межах управлінського обліку застосовується досить широкий інструментарій, який складається з елементів, які можуть мати одне цільове призначення та поєднуватися між собою в одну систему. Модель може включати також виключно інструменти управлінського обліку, які знайшли своє місце протягом останніх років в підтримці рішень: стратегічне позиціювання; бюджетування; бенчмаркінг; калькуляція по системі  «кайзен»; «система точно в строк»; тотальне управління якістю; аналіз вартісного ланцюжка; калькулювання витрат на основі  життєвого циклу продукту; цільова калькуляція собівартості; збалансована система показників; функціонально – вартісний аналіз та інші. Поряд з цим можливе використання психологічних методів, які допомагають встановити та побудувати логіку прийняття рішення у окремого працівника підприємства.

Слід відзначити, що складність системи управлінського обліку, кількість складових, факторів зовнішнього та внутрішнього впливу, наявність суб'єктивності менеджменту при прийнятті рішень, унеможливлює побудову однієї або декількох загальноприйнятих моделей управлінського обліку. А тому в результаті – кожне підприємство створює власну неповторну ніким модель, яка, однак, базується на загальновизнаному інструментарію та принципах управлінського обліку.