Економіка/Облік і аудит

Марценюк А.І., Здирко Н.Г.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

 

ОРГАНІЗАЦІЯ ПРОВЕДЕННЯ ВНУТРІШНЬОГО АУДИТУ

 

Сучасний етап розвитку вітчизняної економіки пов’язаний з кардинальними змінами в структурі та формах власності, а також в організації та управлінні. Це зумовлює необхідність вдосконалення системи облікової інформації, необхідної для прийняття управлінських рішень.

Внутрішній аудит є одним із видів внутрішньогосподарського контролю суб’єктів підприємницької діяльності. Забезпеченню ефективності діяльності суб’єктів підприємницької діяльності багато в чому сприяють впровадження і правильна організація системи внутрішнього аудиту. Дане питання розглядається в роботах Бурцева В. [1], Деми Д.І. [2], Філозопа О.В. [5] та інших вчених – економістів.

Потреба у внутрішньому аудиті проявляється в тому, що при відсутності контролю і оцінки персонал починає працювати недбало. Крім того, незалежно від якості системи контролю, можливі навмисні викривлення реального стану справ. Тому консультативні послуги щодо бухгалтерського обліку і оподаткування, а також у питаннях права є важливими напрямками внутрішньої аудиторської служби для своєчасного виявлення й усунення недоліків.

Під внутрішнім аудитом розуміється регламентована внутрішніми документами компанії діяльність щодо контролю елементів управління і різних аспектів її функціонування, що здійснюється представниками спеціального контрольного органу в рамках допомоги органам управління компанії [1].

Процес проведення внутрішнього аудиту на підприємстві являється основною ділянкою функціонування служби внутрішнього аудиту, яка полягає в перевірці діяльності певного структурного підрозділу та винайденні шляхів її удосконалення. Доброякісне здійснення внутрішнього аудиту залежить передусім від вдалої організації його процесу.

Передумови ефективної організації процесу внутрішнього аудиту полягають у впровадження нових форм контролю, які відповідають нинішнім ринковим відносинам; потреба управлінського персоналу в інформації про стан діяльності підприємства; оперативний взаємозв’язок між підрозділами підприємства та управлінським персоналом [4].

Внутрішній аудит повинен бути організований на такому рівні, щоб результат діяльності його служби об’єктивно відображав діяльність підрозділу, який перевіряється, був доступний для розуміння всім користувачам такої інформації, а також охоплювати всі аспекти діяльності підрозділу, який підлягає перевірці, відповідно до річного плану аудиторських перевірок або вимог керівника. Перед проведенням перевірки службою внутрішнього аудиту та можливості використання комерційної таємниці підприємства в ході перевірки, слід укладати договір з працівником про нерозголошення комерційної таємниці підприємства.

Під час організації процесу внутрішнього аудиту слід пам’ятати, що для перевірки різних об’єктів на підприємств здійснення внутрішнього аудиту буде включати різні етапи, проте організація процесу внутрішнього аудиту матиме стандартне наповнення. Організація внутрішнього аудиту фактично включає організацію трьох складових, без яких неможлива робота відділу внутрішнього аудиту та його ефективність у системі управління:

1. Організаційне забезпечення внутрішнього аудиту полягає у формуванні наказу про проведення внутрішнього аудиту. Слід пам’ятати, що внутрішній аудит у підрозділах підприємства може бути плановим та позаплановим.

2. Технічне забезпечення полягає у забезпеченні всіма необхідними засобами для здійснення перевірки, наприклад: канцелярське приладдя (папір, ручки, олівці, коректори тощо), комп’ютерне обладнання (комп’ютер, принтер, сканер).

3. Нормативне забезпечення шляхом формування сукупності нормативних матеріалів, які регулюють як статус внутрішнього аудитора, методику його діяльності, так і порядок функціонування обєктів внутрішнього аудиту [2].

При проведення перевірки здійснюють ознайомлення з результатами попередньої перевірки. Проводиться аналіз висновку попередньої перевірки, а саме виявлені відхилення в роботі данного підрозділу.

Враховуючи специфіку діяльності підрозділу, який перевіряється, група внутрішніх аудиторів може використовувати фактичні або документальні методи здійснення внутрішнього аудиту.

Фактичні методи контролю, тобто методи, які забезпечують безпосередній зв’язок з об’єктом обліку, а не із задокументованою його частиною (огляд, обстеження, перевірка фактів по заключній, контрольний запуск сировини і матеріалів).

Документальна перевірка передбачає здійснення внутрішнього аудиту господарської діяльності підрозділу (підприємства) з метою перевірки документальної сторони діяльності підприємства. Даний вид перевірок так само важливий в діяльності підприємства, як фактичні, оскільки в ході здійснення перевірки зовнішніми органами найбільша увага приділяється саме документуванню операцій [6].

Необхідно наголосити, що розмежування перевірок на документальні та фактичні відбувається лише теоретично, а на практиці ці два види перевірок поєднані між собою.

Результативна стадія проведення внутрішнього аудиту вимагає узагальнення та документування результатів перевірки, розробку рекомендацій для управлінського персоналу щодо управління об’єктом, який підлягав перевірці. На основі документів аудитор формує висновок за результатами перевірки.

Зазначимо, що при здійсненні кожного етапу внутрішнього аудиту необхідно складати робочі документи, оскільки на їх основі складається аудиторський висновок, який є результатом роботи осіб, задіяних в даній перевірці.

Однак слід пам'ятати, що, внутрішній аудит не дає змоги ідентифікувати всі випадки помилок та зловживань, але може мінімізувати ймовірність їх виникнення й підвищити можливість їх виявлення завдяки аудиту систем та процедур, внутрішній аудитор може аналізувати процедури, розроблені самими підрозділами, та надавати рекомендації щодо їх удосконалення для підвищення ефективності системи внутрішнього контролю підприємства.

Отже, при проведенні перевірки працівникам служби внутрішнього аудиту необхідно керуватись принципами, за допомогою яких вони виконують свої обов’язки на належному рівні з метою задоволення потреб всіх користувачів результатів перевірки;

 

Література

 

1. Бурцев В. Організація внутрішнього аудиту в компанії // Фінансовий ринок України. – 2007. - №2 (40). – С.25-30

2. Дема Д.І. Організація процесу внутрішнього аудиту на підприємстві // Вісник ЖДТУ. – 2010. - №2 (52). – С.95-96

3. Ермішова С.В. Внутрішній аудит в системі державного фінансового контролю // Економіка і організація управління. – 2008. - №3. – С. 149-158

4. Каменська Тетяна Роль внутрішнього аудиту в системі внутрішнього контролю // Бухгалтерський облік і аудит. – 2010. - №9. – С.43-46.

5. Філозоп О.В. Порядок здійснення внутрішнього аудиту на підприємстві // Міжнародний збірник наукових праць. – 2009. – №2 (14). – С.217-223