Гутор Я.Г.

Вищий навчальний комунальний заклад «Львівський медичний коледж післядипломної освіти», Україна

Вязгіна К.К., Онищук Ю.І.

Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, Україна

 

Соціальна і санітарна профілактика туберкульозу

Туберкульоз на сьогодні є актуальною медико-соціальною проблемою не тільки в Україні, а й в усьому світі. Згідно світової статистики щорік в усьому світі від туберкульозу гине 2 млн. людей. За оцінками даними ВООЗ у період між 2000 і 2020 роками, майже один мільярд людей буде інфіковано, 200 мільйонів захворіє та 35 мільйонів загине від туберкульозу, якщо контроль за епідемією не буде посилено.

Ситуація з туберкульозом в Україні дуже складна - починаючи з 1995 р. зареєстрована епідемія туберкульозу, вона невпинно прогресує та набуває загрозливих масштабів. Статистика свідчить про те, що в Україні щоденно реєструється 82 нових хворих на туберкульоз, з них 30 помирає, а загалом від цієї хвороби щороку гине 10 - 11 тисяч осіб.

Туберкульоз - це соціальна хвороба, яка значною мірою залежить і від наших умов життя. Жахливий екологічний стан довкілля, неповноцінне харчування, низький матеріальний рівень, неуважне ставлення до стану свого здоров’я, шкідливі звички – ось ті чинники, які досить сильно впливають на ймовірність ураження.

Актуальною проблемою на сьогоднішній день є профілактика захворювання на туберкульоз, тобто заходи соціально-економічного, організаційного, протиепідемічного та медичного характеру, які спрямовані на запобігання виникненню та масовому поширенню туберкульозу, а також на своєчасне виявлення інфікованих мікобактеріями туберкульозу дітей та підлітків і хворих на туберкульоз серед населення.

Важливе значення має соціальну профілактика, яка здійснюють шляхом проведення профілактичних заходів соціально-економічного характеру державного масштабу, головним завданням, якого є поліпшення соціально-побутових умов життя населення та його матеріального благополуччя. Направлена на: забезпеченість населення продуктами харчування, зміцнення здоров’я населення, розвиток фізичної культури і спорту, захист водоймищ і атмосферного повітря від токсичних речовин, підвищення матеріального добробуту населення, створення задовільних умов праці та житла, проведення заходів по боротьбі з алкоголізмом, наркоманією, палінням та іншими шкідливими звичками.

Необхідно відзначити, що кожен хворий туберкульозом має право: на окрему житлову площу, консультацію та лікування стаціонарно чи амбулаторно безплатно, на листок непрацездатності протягом 10-12 місяців та безкоштовне санітарне лікування протягом 2-3 місяців.

Повідне місце в профілактиці туберкульозу займає санітарна профілактика, тобто оздоровлення осередків туберкульозної інфекції, санітарний та ветеринарний нагляд, проведення санітарно-просвітньої роботи, а також раннє виявлення, ізоляція, лікування вперше виявлених хворих на туберкульоз.

Санітарна профілактика в проводиться в осередку туберкульозної інфекції. Таким осередком є житло, де мешкає хворий на активну форму туберкульозу, який виділяє мікобактерії туберкульозу (наявні клініко-рентгенологічні ознаки активності туберкульоз­ного процесу, а мікобактерії туберкульозу знайдені одноразово будь-яким методом дослідження).

Осередки туберкульозної інфекції поділяються на три групи залежно від їх небезпечності.

До критеріїв, що визначають небезпечність осередку, належать:

-       масивність бактеріовиділення (максимальне, мізерне, формальне);

-       наявність в осередку дітей і підлітків;

-       житлові умови і дотримання в осередку санітарно-гігієнічних умов.

Класифікація осередків туберкульозної інфекції:

І. група (епідеміологічно найнебезпечніша) - виявлення у хворого, який мешкає в осередку:

а) масивного (постійного чи періодичного) бактеріовиділення;

б) мізерного бактеріовиділення та якщо в осередку мешкають діти чи підлітки або при наявності в ньому обтяжливих факторів (незадовільні житлові умови, недотриман­ня санітарно-гігієнічних правил, зловживання алкоголем).

Епідеміолог і дільничний фтизіатр повинні відвідувати такий осередок  один раз в квартал, дільнична медсестра один раз на місяць.

ІІ. група (епідеміологічно менш небезпечна) - виявлення у хворого:

а) мізерного бактеріовиділення, коли в осередку мешкають тільки дорослі і відсутні обтяжливі фактори;

б) формального бактеріовиділення, якщо в осередку мешкають діти чи підлітки або наявний у ньому хоча б один з обтяжливих факторів.

Лікар має відвідувати такий осередок  1 раз в півроку, медсестра 1 раз на 2 місяці.

ІІІ. група (епідеміологічно потенційно небезпечна) - у хворого наявне формальне бактеріовиділення, а в осередку мешкають тільки дорослі і в ньому відсутні обтяжу­ючі фактори.

Лікар має відвідувати такий осередок  1 раз на рік, медсестра 1 раз на півроку.

До першочергових заходів, що проводяться в осередку туберкульозної інфекції, належать:

-       госпіталізація хворого;

-       проведення поточної та заключної дезінфекції (силами СЕС);

-       ізоляція дітей від бактеріовиділювачів (госпіталізація хворих чи розміщення дітей в дитячих закладах);

-       вакцинація новонароджених чи ревакцинація неінфікованих вакциною БЦЖ;

-       регулярне обстеження осіб, які перебувають у контакті, і проведення хіміопрофілактики;

-       санітарно-гігієнічне виховання хворих та членів їх сімей;

-       поліпшення житлово-побутових умов;

-       інтенсивне лікування хворого в стаціонарі з наступною контрольованою хіміотера­пією на амбулаторному етапі.

Заключна дезінфекція проводиться в квартирі після госпіталізації хворого, в разі виїзду його в іншу місцевість, зміни квартири або смерті. Здійснюють її працівники санітарно-епідеміологічних та дезінфекційних станцій. Підлогу, стіни, меблі (за винят­ком полірованих) обробляють деззасобом (бланідас, медікарін, неохлор та ін.). Вікна, двері вентиляційні канали зачиняють на 2 год. Після цього помешкання провітрюють, приби­рають та просушують. Ефективним методом знезараження приміщення є ультрафіо­летове опромінення за допомогою кварцової лампи. Коштовні речі, які псуються від дезрозчину, ретельно протирають або чистять та опромінюють бактерицидними лам­пами. Некоштовні предмети спалюють. Після заключної дезінфекції у приміщенні ба­жано зробити ремонт.

Поточна дезінфекція - проводиться постійно під час перебування бактеріовиділювача в осередку (самим хворим або членами його сім'ї).

При цьому особливу увагу належить звертати на знезаражування харкотиння і за­бруднених ним предметів. Хворі повинні точно дотримуватись правил відкашлювання харкотиння, не забруднювати хар­котинням руки, одяг, постільні речі, носові хустинки, взуття, приміщення, де вони перебу­вають, ґрунт, водоймища, продукти харчування, предмети загального користування. Плювати слід тільки в плювальницю, після використання обов’язково замочують в дезрозчині (1 % р-ні «Бланідас» на 120 хв).  А також хворий повинен дотримуватися елементарних правил гігієни: користуватися окремим посудом, використаний посуд, звільнений від залишків їжі, без попереднього миття – знезаражувати деззасобом (1,0 % розчином «Бланідас» на 120 хв.) потім мити в 2 % содовому р-ні, в 1 % содовому р-ні прополоскати і сушити. Витирати посуд категорично заборонено. Користуватися окремим рушником та білизною, мати окрему кімнату, ліжко, якщо у хворого немає окремої кімнати, то його ліжко відгородити ширмою. Житло і кімнату хворого щоденно прибирати вологим способом (2р. на добу), відчиняти квартирку в будь-яку пору року, а взимку якомога довше. Температура в кімнаті має бути нижчою за 16–18 ° С, влітку спати на відкритому повітрі.

Очікуваний результат: зниження рівня захворюваності, хворобливості та смертності від туберкульозу та багатьох інших хвороб. Таким чином, туберкульоз як соціальна хвороба здебільшого залежить від соціальних умов, поліпшення яких сприятиме ліквідації епідемії туберкульозу, а в подальшому й зниженню епідеміологічних показників цього захворювання.

Виходячи з усього сказаного, профілактика туберкульозу — річ досить проста. І як відзначили вчені, людина мінімізує свої шанси захворіти на туберкульоз, якщо вона вестиме здоровий спосіб життя, регулярно харчуватиметься збалансованою і якісною їжею й уникатиме великого скупчення людей.

Література:

1.       Голубев Д.Н. // Новее информационные технологии и мониторинг туберкулеза. - М, 2000. - С. 68 - 70.

2.       Петренко В.І., Москаленко В.Ф., Фещенко Ю.І. Фтизіатрія. Підручник/ За редакцією Петренка В.І. – Віниця: нова книга, 2006. – 504с.

3.       Белиловский Е.М., Борисов С.Е., Дергачев А.В., Гордина А.В., Марьина Н.С., Матвеева М.В. Заболеваемость туберкулезом в России: ее структура и динамика у Пробл. туб. - 2003. - № 1. - С. 4 - 8 .

4.       Фещенко Ю.І., Мельник В.М. Сучасна стратегія боротьби з туберкульозом в Україні: (Виробниче видання) / Ю.І. Фещенко, В.М. Мельник. – К.: Здоров’я, 2007р. – 664с

5.       Кучеров А.Л., Ильичева Е.Ю. Пути повешения эффективности противотуберкулезных мероприятий и сокращение затрат на их проведение у Пробл. туб. - 2002. - № 3. - С.7 - 10.