Педагогические науки/ 2. Проблемы подготовки специалистов

Крук С.І.

ГУ МНС України в Рівненській області, перший заступник начальника

 

ХАРАКТЕРИСТИКА ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ З ФОРМУВАННЯ ТОЛЕРАНТНОСТІ В ОСОБОВОГО СКЛАДУ ПІДРОЗДІЛІВ З НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ

 

У «Положенні  про організацію та проведення індивідуальної виховної роботи з особами рядового і начальницького складу та працівниками органів і підрозділів цивільного захисту» зазначається:  «Діагностичний експеримент дозволяє виявити здатність підлеглого сприймати виховний вплив та відповідати на нього змінами поведінки в позитивному напрямку. Експеримент є вихідним пунктом для довгострокового планування індивідуальної роботи з особовим складом.» [1].

          Метою нашої дослідно-експериментальної роботи була перевірка обґрунтованих педагогічних умов формування толерантності в особового складу підрозділів з надзвичайних ситуацій, а саме: зорієнтованості соціально-гуманітарної роботи на розвиток толерантності як особистісно-професійної якості фахівців цивільного захисту; активної толерантної діалогічної взаємодії між членами підрозділів МНС; створення толерантного виховного середовища.

    З метою формування  толерантності в особового складу підрозділів з надзвичайних ситуацій було підготовлено поетапну програму експериментального дослідження «Школа толерантності», що базувалася на принципах:  психологічної комфортності, акценту на позитивні емоції, позитивну Я-концепцію учасників експерименту, опору на життєвий досвід,  діалогічне спілкування.  

     При створенні програми виходили з гіпотези, що процес формування толерантності особистості буде ефективним, якщо: в учасників експерименту виникає усвідомлення значущості, необхідності толерантності у міжособистісних стосунках, в умовах конфліктних ситуацій, надзвичайних ситуацій; забезпечується організація спільної діяльності, у якій проявляються різні інтереси, позиції, установки учасників експерименту; створюються умови вибору різних варіантів розв’язання проблемних ситуацій.

     Запропонована  програма з формування толерантності в особового складу підрозділів з надзвичайних ситуацій побудована на основі доцільного поєднання сукупності методів, організаційних форм роботи, а саме: лекцій, бесід, занять-практикумів, тренінгових занять, ігор, вправ. Для активізації учасників групової дискусії використовували прийоми типу: висловлювання по колу, за годинниковою стрілкою, проти стрілки; прийом естафети; висловлювання за певний проміжок часу; прийом «мозкової атаки».

      Продуктивним методом виховної роботи були бесіди («Мистецтво спілкування», «Риси толерантної та інтолерантної особистості»), під час яких виявлялися розбіжності в поглядах на певні моральні проблеми, виникала можливість перетворити їх на предмет детального аналізу та рефлексії.

      Під час проведення педагогічного експерименту значна увага приділялася тренінгам міжособистісного спілкування. Тренінг ми використали, з одного боку, як засіб створення умов для саморозкриття учасників і самостійного розв’язання  проблем, а з іншого –  як форму передачі знань і розвитку вмінь та навичок толерантності. Тренінгові заняття організовували як моделі різноманітних життєвих ситуацій спілкування. У процесі тренінгу формувалися навички міжособистісної взаємодії.

     В експериментальних групах практикувалось проведення різноманітних ділових ігор.  Під час гри демонструвався конкретний поведінковий еталон, який пізніше обговорювався; враховувалось, що здатність включатися в гру не пов'язана з віком людини.

     Особлива увага приділялась задіянню такого чинника розвитку толерантності як самовиховання. З цією метою учасники експерименту були ознайомлені з рекомендаціями щодо розробки програми самовиховання.

      Реалізація запропонованої програми передбачала також роботу з командирами підрозділів. З цією метою проводились бесіди про важливість сформованості толерантності як особистісно-професійної якості працівників цивільного захисту. Зверталась увага командирів на важливість систематичного та усвідомленого використання психологічних прийомів, що дозволило значно зміцнити власний авторитет серед підлеглих, позитивно позначилось на морально-психологічному кліматі колективу. Було підготовлено поради командирам щодо ефективного проведення занять з елементами дискусії.

      Під час експериментальної роботи з’ясовано, що у процесі взаємодії між усіма суб'єктами соціально-гуманітарної роботи прослідковується тенденція до спільного, колективного морального виховання та навчання. Це допомагає формуванню сприятливого соціально-психологічного клімату, що є основою створення толерантного простору, у якому реалізуються виділені нами педагогічні умови формування толерантності в особового складу підрозділів з надзвичайних ситуацій.

     Результати дослідно-експериментального дослідження дають підстави стверджувати про ефективність запропонованих педагогічних умов і методики формування толерантності в бійців особового складу підрозділів з надзвичайних ситуацій. Підтвердженням цьому є ті позитивні зміни, які відбулися у всіх структурних компонентах толерантності та в динаміці рівнів її сформованості.

Література:

 

 1. Положення  про організацію та проведення індивідуальної виховної роботи з особами рядового і начальницького складу та працівниками органів і підрозділів цивільного захисту.