Право / 11. Криминалистика и судебная медицина

Фрідман-Козаченко М.М.

асистент кафедри кримінального права, процесу та криміналістики

Національного університету ДПС України

Спосіб скоєння злочину як один із елементів криміналістичної характеристики злочинів у сфері оподаткування

 

Особливо під час світової економічної кризи, на думку багатьох членів суспільства, украй болісним є питання загострення в державі криміногенної ситуації у сфері оподаткування. Складний процес ліквідації податкової злочинності провадиться і за допомогою криміналістичної характеристики злочинів, а саме завдяки вивченню та узагальненню способів скоєння правопорушень.

Таким чином, зауважу, – до криміналістичної характеристики входять елементи, що розкривають злочин, основним з яких є спосіб здійснення злочинного діяння. У якості структурних елементів криміналістичної характеристики виступають ознаки злочину здатні розвити такі напрямки криміналістики, як тактика й методика розкриття злочинів, криміналістична техніка тощо [1].

Деякі науковці стверджують, що криміналістична характеристика злочинів – це сукупність визначальних якостей злочину, що накладають його криміналістичну модель, знання яких допомагає вдалому розкриттю і попередженню злочинів. Загальними елементами криміналістичної характеристики є: спосіб вчинення злочину; предмет злочинного посягання; спосіб зберігання предмета злочинного посягання; місце та час вчинення злочину; особа злочинця і потерпілого; мотив, мета злочину; причини й  умови, що сприяли вчиненню злочинного діяння [5, с. 44].

У системі елементів криміналістичної характеристики податкових злочинів слід виділити такі способи ухилення від сплати податків:

1. Способи, загальні для всіх видів податків: неподання або несвоєчасне подання податкових декларацій, розрахунків за ними (усі види податків); подання до податкової адміністрації неправдивих відомостей про тимчасове припинення або не ведення господарської діяльності; проведення значної кількості операцій на велику суму з подальшою ліквідацією підприємства без сплати податків, тощо.

2. Приховування валового доходу: не включення до оподатковуваного обігу бартерних операцій (податок на прибуток, податок на додану вартість тощо); проплата однією організацією за іншу в рахунок взаємних вимог (за третю особу); оформлення фіктивних документів про передачу товару на зберігання або повернення прийнятого на реалізацію товару; завищення даних про ціну придбаного товару (продукції); не оприбуткування отриманої виручки від проданого товару (виконаних робіт, наданих послуг).

3. Способи ухилення від сплати податку на прибуток: завищення витрат, віднесених на собівартість товарів (робіт, послуг); не включення до обсягу оподатковуваного прибутку грошових коштів, отриманих від здачі майна в оренду; заниження суми балансового прибутку під виглядом відрахувань до благодійних фондів та інших організацій, що користуються пільгами при оподаткуванні; внесення до звітності завищених даних про частку іноземного капіталу (інвестицій) в статутному фонді підприємств з іноземними інвестиціями; фальсифікація даних про наявність на підприємстві працівників, які мають пільги з податку на прибуток.

4. Інші види податків: завищення на підприємстві кількості певної категорії працівників, які користуються податковими пільгами (прибутковий податок); здійснення розрахунків з працівниками підприємства в натуральній формі (платежі до різних фондів); не включення до штатного розкладу фактично працюючих на підприємстві осіб; неподання даних про наявність у власності підприємства транспортних засобів (податок на транспортні засоби); продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного збору (акцизний збір); фальсифікація митних декларацій імпортерами – платниками акцизного збору (акцизний збір); фальсифікація даних про кількість виробленої продукції підприємствами-виробниками підакцизної продукції (акцизний збір).

Отже, вивчення способів скоєння злочинів сприяє: розробці методики розслідування злочинів; отриманню доказів, що викривають злочинця; виявленню невідомих епізодів злочинної діяльності та осіб, які мають відношення до скоєння правопорушень; з'ясуванню причин та умов, що сприяють скоєнню злочинів [4, с.63].

Таким чином, кінцевою метою вивчення способів скоєння злочину, в криміналістиці як науці, є виявлення закономірностей виникнення доказів, а також вивчення елементів криміналістичної характеристики дають змогу здійснювати дієву профілактику злочинів та правопорушень.

 

Література:

1.                 Алауханов Е. Налоговые преступления: аспекты борьбы и профилактики / Е. Алауханов, К. Ахмедин. // Учебное пособие. – Алматы, 2008. – 130 с.

2.                 Боровик Н.В. Преступное уклонение от уплаты налогов или страховых взносов (на примере посреднической деятельности): правовые и криминалистические аспекты: автореф. дис. канд. юрид. наук / Н.В.Боровик. – Воронеж, 2001. – 28 с.

3.                 Ефремолович В.Ф. Криминалистическая характеристика преступлений / В.Ф. Ефремолович. – Минск, 2001. – 304 с.

4.                 Зуйков Г.Г. Использование данных о способе совершения преступления в деятельности органов охраны общественного порядка по предотвращению преступлений / Г.Г. Зуйков // Труды МВШ МВД СССР. – М., № 2. 1968. С.63.

5.                 Кузанов В.В. Криминалистическая тактика в методике расследования определенных видов преступлений / В.В. Кузанов // методическое пособие для слушателей заочников / Караганда,1979. – С.44

6.                 Матусовский Г.А. Вопросы правовой защиты налоговой сферы / Г.А. Матусовский // Бизнес-информ, 1993. – №30. – С.7-9.