Старший викладач Шкут О. С.*, Чернявський А. С.**

*Дніпропетровський національний університет

**Дніпропетровський інститут Міжреіональної академії управління персоналом

Фінансування будівельного комплексу України

Бурхливий розвиток будівництва (як житлового, так і комерційної нерухомості), що має місце останні 6 років є об’єктивним індикатором соціально-економічного розвитку України. Розвиваючись лише за умови сталого покращення економіки країни, будівництво в свою чергу здатно створювати мультиплікаційний ефект і позитивно впливати на зайнятість населення, рівень заробітної плати, розвиток торгівлі та сфери послуг. Загальне пожвавлення економіки, розвиток її фінансової сфери формулює нові вимоги до механізмів інвестування будівництва і регулювання будівельного ринку.

Будівельний комплекс розглядається як соціально-економічна система (СЕС). Адже, за підрахунками фахівців, кожна гривня, вкладена в будівництво житла, дає 2,5-3 грн. приросту ВВП, а додаткове робоче місце в капітальному житловому будівництві забезпечує роботою 5-6 працівників інших галузей.

Будівельна галузь визначається як сукупність будівельних підприємств, що зайняті спорудженням, як правило, пасивної частини об’єктів основних фондів, тобто спеціалізованих на частини виробничих стадій виготовлення кінцевих виробів – об’єктів капітальних вкладень.

Розглянемо докладніше основні фонди, оборотні кошти та контингент робітників будівельної СЕС.

В залежності від мети дослідження, основні фонди будівельної СЕС розподіляють за участю у виробництві (виробничі ОФ, невиробничі ОФ), за впливом на предмети виробництва (активна частина ОФ, пасивна частина ОФ), або за функціональним призначенням (виробничі будівлі та споруди, що обслуговують будівництво, силове та виробниче обладнання, транспортні засоби тощо).

Структура матеріальних обігових коштів в цілому відображає структуру будівельного процесу. На заготівельній стадії вони складають 20-35%, на виробничій стадії – 60-70% і на стадії реалізації – 5-10%.

Серед шляхів прискорення обертання матеріальних оборотних коштів виділяють наступні:

1) зниження вартості сировини, основних матеріалів та напівфабрикатів, вартості робіт по спорудженню обєкта, та затрат на операції з його реалізації;

2) зниження тривалості находження ресурсів на стадії заготівлі, тривалості спорудження обєкта та його реалізації;

3) згладжування (випрямлення) кривої наростання поточних затрат за рахунок ефективного фінансового планування.

Щодо професійного складу робітників будівельної галузі, варто зазначити, що робочі складають близько 80% загальної чисельності робітників, інженерно-технічні робітники – близько 9%, а службовці – 4-5%.

В результаті аналізу показників галузі за 25 років встановлено що, постійно зменшується питома вага робочих загальнобудівельних професій, натомість, зростає чисельність монтажників та механізаторів. Дослідники пов’язують цей факт з загальним науково-технічним прогресом та зростанням ролі спеціалізації в будівельній галузі та економіці країни в цілому.

Фінансування житлового будівництва сьогодні може здійснюватися виключно через:

1) фонди фінансування будівництва (ФФБ типу “А” з розширеними повноваженнями забудовника та “Б” з пріорітетом рішень керуючого – фінансової установи) що мають метою отрмання житла довірителями фонду у власність;

2) фонди операцій з нерухомістю (ФОН) метою створення яких є отримання доходу власниками сертифікатів фонду;

3) інститути спільного інвестування (ІСІ), що включають корпоративні інвестиційні фонди (КІФ) у формі відкритого акціонерного товариства та пайові інвестиційні фонди (ПІФ) без створення юридичної особи;

4) недержавні пенсійні фонди;

5) безпроцентні (цільові) облігації, номіналом яких виступає, як правило, одиниця площі нерухомості.

Табл. 1

Статистика випуску цільових облігацій українськими емітентами

№ п/п

Регіон

Сума емісій, грн.

1

Київ

4.197.975.053

2

Одеса

381.819.975

3

Харків

293.980.316

4

Дніпропетровськ

(ТОВ ”Созідатель” і ТОВ Будівельна група “Ратібор”)

176.000.000

5

Черкаси

114.612.000

 

На сьогоднішній день (за даними Держкомстату України) частка будівельних підприємств складає 6,6% від загальної кількості підприємств країни, це близько 73093 зареєстрованих компаній. В Україні за 6 місяців 2006 року за рахунок коштів Держбюджету було побудовано 53900 кв. м житла (на 35,6 % більше, ніж за відповідний період минулого року). Але частка житла, спорудженого за рахунок держаних коштів залишається незначною і складає 1,7% (у першому півріччі 2005 року відповідно 1,4%).

Економічна вага державного сектору в будівельному комплексі сьогодні є незначною. Пік приватизації державних підприємств будівельного комплексу відбувся у 1995-1997 роках і стабілізувався у 2000-2001 роках на рівні приблизно 100 об’єктів на рік, давши початкок зростанню обсягів будівництва, що триває останні 6 років.

Головною проблемою вітчизняного будівництва залишається нерівномірний економічний розвиток регіонів і, як наслідок, значний дисбаланс (у розрізі регіонів) за обсягами підрядних робіт і показниками виробничої активності населення.

Табл. 2

Місце регіону за обсягами підрядних робіт у розрахунку на 1 особу наявного населення

Місце

Регіон

Місце

Регіон

1

м. Київ

7

Харківська область

2

Київська область

8

Львівська область

3

Полтавська область

9

Миколаївська область

4

Одеська область

10

Запорізька область

5

АР Крим

11

Дніпропетровська область

6

Донецька область

...

...

 

В Україні створена унікальна система фінансування житлового будівництва. Спорудження житлових комплексів активно фінансується за рахунок майбутніх власників квартир (до половини залучених коштів). Натомість у світовій практиці будівництво житлової нерухомості традиційно фінансується за рахунок забудовників.

Незважаючи на високу рентабельність будівництва, участь українських банків в його прямому фінансуванні є обмеженою. Причину такої політики фахівці вбачають у непрозорості формування собівартості будівель та значними ризиками, що несе забудовник. З усіх можливих форм роботи на первинному ринку нерухомості банки надають перевагу кредитуванню покупців квартир у будівлях, що споруджуються (під заставу майнових прав). У цьому випадку банк несе менший ризик, ніж при одноразовому кредитуванні будівельної компанії. Натомість забудовники мають можливість отримати короткостроковий кредит на поповнення оборотних засобів.

Деякі банки (Укрсоцбанк, Укрсиббанк, Банк “Форум” та ін.) фінансують забудовників на умовах дольової участі в проекті через створені ними будівельно-інвестиційні компанії. Це дозволяє знизити ризики, а також отримати доходність, що вдвічі перевищує кредитні ставки. Проектне фінансування як альтернатива залученню коштів населення продовжить свій розвиток. Оскільки вартість квадратного метра житла в будівлі, що введена в експлуатацію вища, ніж на етапі будівництва (через зростання цін на ринку нерухомості, яке “перекриває” банківський відсоток), забудовники зацікавлені у реалізації квартир в готовому будинку.