Ст. викл.: Журбін В.Д.; Лобода О.В.

Дніпропетровський інститут МАУП

 

СТАН І ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМНИЦТВА В УКРАЇНІ  

НА ШЛЯХУ ВСТУПУ ДО СОТ

 

 

Питання вступу України до Світової організації торгівлі є  надзвичайно важливим, актуальним і, водночас, відповідальним економічним і політичним кроком на шляху до сталого економічного зростання.

Це ознака інтеграції нашої держави до світової господарської системи, нові конкуренті умови співпраці на міжнародному рівні, які спонукають нас до внутрішніх перетворень, поглиблення реформ, утвердження соціально-орієнтовної і конкурентноспроможної, структурно-інноваційної моделі розвитку України.                [3. c.18]

Об’єктивна необхідність  вступу  до СОТ викликана тим, що сьогодні  економіка України  є експортно орієнтованою, частка промислової продукції, яка експортується коливається на рівні 50 відсотків від загального обсягу промислового виробництва і становить близько 55 відсотків ВВП. Питома вага аграрного сектору і харчової промисловості в українському експорті становить близько 12 відсотків. [2, c.102]

Водночас реалізація експортного потенціалу України сьогодні повністю залежить від позаекономічних міжнародних чинників, від ставлення до нас домінуючих країн, від  світової кон’єктури тощо.  

Тому для нашої держави надзвичайно важливо забезпечити собі в торгівельному просторі режим найбільшого сприяння з боку всіх країн-членів СОТ, тобто з боку понад 150 країн світу на долю яких припадає понад 95 відсотків обсягів світової торгівлі. [2. c.168]

Проаналізувавши нинішнє становище підприємництва в Україні та прогнозні перспективи вступу до СОТ, можна навести деякі висновки про значні переваги, які отримають галузі вітчизняної економіки та суспільство в цілому.

Вступ до СОТ буде потужним стимулом для здійснення макроекономічних, структурних та інституційних реформ. Ринкова конкуренція сприятиме зростанню загальної ефективності економіки, підвищенню якості товарів та послуг.

Покращення інвестиційного клімату внаслідок запровадження стабільних прозорих та передбачуваних правил призведе до зростання обсягу та покращення структури інвестицій. Зниження обсягів нелегального сектору зовнішньої торгівлі сприятиме зростанню надходжень до бюджету.

Головною перевагою, яку отримають українські підприємці внаслідок вступу України до СОТ, стане створення прозорого та передбачуваного ділового середовища. Це означає, що адміністративні процедури стануть більш усталеними, відбудеться спрощення процедур зовнішньоторговельної діяльності в цілому.  

         Відповідно до вимог СОТ буде удосконалено систему стандартизації, сертифікації, застосування санітарних та фітосанітарних заходів. Так, буде оптимізовано терміни видачі та дії сертифікатів відповідності, усунено дублювання функцій державних органів з цього питання.

Результати проведених досліджень свідчать, що за рахунок впровадження міжнародних стандартів і відмови від застосування різних стандартів для внутрішнього ринку та експорту зменшаться витрати на обов’язкове підтвердження відповідності експортної продукції на  3 - 5%. [1.c.54].

         Очікується, що участь України в СОТ збільшить привабливість українських підприємств для іноземних інвесторів завдяки встановленню стабільного прозорого торговельного режиму, чіткого закріплення в національному законодавстві прав інвесторів, які зможуть з більшою впевненістю прогнозувати потенційні доходи та видатки.  

Українські виробники одержать додаткові можливості експорту продукції внаслідок запровадження режиму найбільшого сприяння (РНС) щодо українських товарів у торговельному просторі всіх країн-членів СОТ (148 країн світу, частка яких в світовій торгівлі складає близько 93%).  

         На даному етапі торговельні партнери України застосовують режим найбільшого сприяння до української продукції добровільно і на тимчасовій основі. Для прикладу, США щороку переглядають доцільність поширення режиму найбільшого сприяння на товари, що походять з країн СНД, у т. ч. - з України.           У разі вступу до СОТ режим найбільшого сприяння буде поширено на українські товари усіма членами СОТ. Зменшення тарифних і нетарифних обмежень доступу українських товарів практично на всі найважливіші товарні ринки розвинених країн світу сприятиме збільшенню обсягів реалізації української продукції, а, отже, зростанню виробництва в експортоорієнтованих галузях. [1.c. 48].

Починаючи з 1992 року, проти української продукції було порушено та проведено більше 90 антидемпінгових, спеціальних та антисубсидійних розслідувань. За цей час орієнтовна місткість ринків, що були закриті за результатами розслідування, для українських товарів у зв’язку із застосуванням антидемпінгових, спеціальних, компенсаційних заходів у вартісному виразі становить майже 2 млрд. дол. США.  

Після набуття Україною членства у СОТ українські виробники отримають можливість захисту своїх інтересів згідно з процедурою розгляду торговельних суперечок. Процедура врегулювання торговельних суперечок СОТ є потужним механізмом захисту прав малих країн-учасників міжнародної торгівлі і дає змогу виробникам здійснювати географічну диверсифікацію ринків збуту своєї продукції або переорієнтовувати виробництво на випуск іншої продукції.

         Вступ України до Світової організації торгівлі сприятиме зменшенню тарифних і не тарифних обмежень, доступу українських товарів практично на всі найважливіші ринки товарів розвинених країн світу, збільшенню валютних надходжень від експорту вітчизняної продукції. До того ж, застосування сотівських процедур при врегулюванні торгівельних суперечок посилює шанси українських виробників на позитивне рішення щодо існуючих антидемпінгових  розслідувань.

  Україна матиме можливість отримати значні позитивні наслідки від приєднання до СОТ для виробників, споживачів, а також для макроекономічного стану країни в цілому. Але реалізація зазначених потенційних вигод потребує змін багатьох адміністративних процедур, реформи податкової системи тощо. 

 

Список використаних джерел:

1.             Аналітичні матеріали центру політичних та економічних досліджень Разумкова „Україна на шляху до СОТ”// Національна безпека і оборона – 2002 - , №6.

2.             Бураковський І., Хандріх Л., Хоффманн Л.. Вступ України до СОТ: новий виклик економічній реформі – К.: Вид-во „Альфа-Принт”, 2005. – 291 с.

3.             Ващенко В.В  Сучасний стан взаємовідносин України та СОТ та перспективи участі її в цій організації // Національна безпека і оборона -2005, - № 9.