Галій Л.В., Артюх Т.О.

Національний фармацевтичний університет (м. Харків)

ДОСЛІДЖЕННЯ ТА ОПТИМІЗАЦІЯ ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УПОВНОВАЖЕНОЇ ОСОБИ АПТЕКИ

 

Значні зміни у професійній діяльності спеціалістів фармації, що відбулися у зв’язку з функціонуванням підприємств у ринкових умовах, зумовлюють необхідність більш ефективного використання трудових ресурсів. На нашу думку, шляхи підвищення такої ефективності можуть бути знайдені у раціональній організації праці спеціалістів.

Відповідно до Наказу МОЗ України № 436 від 30.10.01 [1] для здійснення контролю якості лікарських засобів під час оптової та роздрібної реалізації у фармацевтичних закладах передбачено введення посади уповноваженої особи. Кваліфікаційною характеристикою [2] визначені її завдання та обов’язки. Але, як свідчить практичний досвід, діяльність цих спеціалістів потребує оптимізації, що й стало метою проведеного нами дослідження.

Професійна діяльність уповноважених осіб аптечних закладів досліджувалась за допомогою методів фотографії та самофотографії робочого дня, що дозволило розрахувати баланси та виявити резерви використання робочого часу. На підставі результатів безпосереднього спостереження було визначено більш двадцяти різноманітних елементів роботи уповноваженої особи.

Ефективне виконання обов’язків можливо за умови раціонального розподілення робочого часу між елементами роботи за ступенем їх значимості, тому нами була запропонована певна послідовність в організації праці уповноваженої особи, яка наведена на рис. 1. Виконання робіт у такій послідовності дозволить зменшити нераціональні витрати часу, а саме, витрати на роботу, що невластива кваліфікації спеціаліста та нерегламентовані перерви, які складають за нашими розрахунками, у середньому, 13,2% та 3,2% робочого часу відповідно.

Рис. 1. Послідовність робіт уповноваженої особи аптеки

Так, робочий день уповноваженої особи доцільно розпочинати з проведення обстеження аптеки з метою перевірки санітарного режиму та фармацевтичного порядку, дезінфекції та дезінсекції, а також керівництва роботою середнього фармацевтичного персоналу. Цей етап необхідно закінчувати заповненням форм поточного обліку.

Прийом товару, перевірка наявності в аптеці неякісних та фальсифікованих серій лікарських засобів згідно з інформацією територіальних інспекцій та комплектування замовлень відділів та установ – це функції, які займають найбільшу певну вагу у загальному балансі робочого часу уповноваженої особи, та можуть виконуватися по мірі необхідності.

В останню чергу доцільно виконання функцій з забезпечення умов зберігання лікарських засобів та заповнення відповідних форми звітності.

На нашу думку, впровадження саме такої послідовності в організації роботи уповноваженої особи надасть можливість виконувати обов’язки чітко та якісно з максимально ефективним використанням робочого часу.

 

В и с н о в к и

На підставі особистих досліджень з організації праці спеціалістів фармації запропонована раціональна послідовність робіт, які виконує уповноважена особа аптеки, що сприятиме підвищенню ефективності використання кадрів.

 

Л і т е р а т у р а

1. Наказ МОЗ України № 436 від 30.10.01 „Про затвердження Інструкції про порядок контролю якості лікарських засобів під час оптової та роздрібної торгівлі” // Юридичні аспекти фармації. –2004.- Т. 2. – с. 153-157.

2. Пономаренко М.С., Ветютнева Н.О., Загорій В.А. Панщина Н.І. та ін. /Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників (зміни та доповнення № 1). Уповноважена особа аптеки, аптечної бази (складу).
− К. 2005. − 3 с.