Секция «Педагогические науки», подсекция 5 «Современные методы преподавания»

. Лисюк Г.М .,Кочарова, Т.Р., Сибірякова І. Г., Нєміріч О.В.

Харківський державний університет харчування та торгівлі

 

ВИКОРИСТАННЯ ПРОГРАМНОЇ ОБОЛОНКИ ДЛЯ ТЕСТУВАННЯ СТУДЕНТІВ З ДИСЦИПЛІНИ «ОСНОВИ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ І ТЕХНІЧНОЇ ТВОРЧОСТІ»

Раціональне функціонування підприємств галузі у сучасних умовах господарювання неможливо без рекомендацій науки. Результати досягнень науки впроваджуються у виробництво залежно від вирішення того чи іншого завдання, яке ставиться перед харчовою промисловістю та громадським харчуванням. З цією метою навчальний план підготовки бакалаврів за професійним спрямуванням 6.0917 «Харчова технологія та інженерія» передбачає дисципліну «Основи наукових досліджень і технічної творчості», яка призначена для формування у студентів вміння організовувати і проводити наукові дослідження з різних проблем харчової технології, сприяє розвитку раціонального творчого мислення, поширенню науково-технічного світогляду. Дисципліна входить до професійно-орієнтовного циклу і викладається у студентів третього курсу. Це є підставою на подальших курсах в будь-якій дисципліні навчального плану бакалавра, а також спеціаліста та магістра широко використовувати сформовані знання, вміння та навички для організації навчально-дослідної та науково-дослідної роботи студентів, а також застосовувати їх в курсовому, дипломному проектуванні та магістерських роботах.

З метою підвищення ефективності інтелектуальної праці викладачів, звільнення їх від рутинних, нетворчих операцій, подолання елементів суб’єктивізму при оцінюванні якості знань студентів при проведенні поточного і підсумкового контролю з дисципліни «Основи наукових досліджень і технічної творчості» спільно фахівцями кафедр технології хліба, кондитерських, макаронних виробів і харчоконцентратів та інформаційних технологій розроблено тестові завдання і запроваджено комп’ютерний контроль знань за модульними блоками курсу. Програмне забезпечення створене в середовищі візуального програмування Delphi 6.0 і може працювати як додаток Windows.

Меню розроблене відповідно до функціонального розділення користувачів на «Викладача» і «Студента». Користувач «Викладач» в рамках інтерфейсу може вирішувати задачі управління анкетою та результатами опиту, знищувати результати та створювати групи студентів. Після підготування анкети до використання можна перейти до видачі тестового завдання. Опитування проводиться в режимі діалогу з користувачем у декілька етапів:

1.  Реєстрація того, кого опитують (введення прізвища та групи для подальших вибірок за наслідками тестування);

2.  Видача завдання (вказівка теми та кількості питань, що обмежується тільки кількістю питань, уведених до анкети)

3.  Тестування.

Перед студентом по черзі відкривається кожне питання анкети та варіанти відповідей. Студент знайомиться зі всіма варіантами і вибирає ймовірно вірний, відзначивши цей запис курсором. При переході на наступне питання на екрані з'являється результат відповіді на попереднє. Після відповіді на останнє питання анкети студент бачить на екрані результат всього опиту, що включає:

־      перелік поставлених питань з оцінкою в шкалі (1-0);

־      результат в балах;

־      кількість та відсоток правильних і неправильних відповідей.

За кожну правильну відповідь дається один бал. "Відмінно" одержує студент, який вірно дав відповідь не менше ніж на 80% питань, "добре" – що набрав більше 60% та менш 80% правильних відповідей, "задовільно" – що набрав не менш 40% вірних відповідей, "незадовільно" – менш 40%.

У програмі існує загальні функції для викладача та студента – це перегляд, аналіз і друк отриманих результатів. Користувач може отримати результат по двох вибірках: список результатів студентів групи, та, більш цікавіша, індивідуальна вибірка по студенту. Одержуваний на екрані звіт включає повний список поставлених питань, правильних відповідей та відповідей студента.

Можливість порівняти свої відповіді з правильними дозволяє проконтролювати і поліпшити свої знання.

В ході практичної перевірки програми автори змогли остаточно встановити методичні достоїнства та проблеми розробки. По-перше, програмна оболонка дозволяє пристосувати автоматизовану програму тестування до різних дисциплін і спеціальностей, оскільки припускає ієрархічну структуру анкети: дисципліна – тема – питання, що дає можливість комбінувати набір анкет залежно від того, яка кафедра проводила тестування. Звичайно, є певні межі, в яких знаходиться користувач, що створює анкету. Вважаючи теоретичну специфіку анкет за дисципліною «Основи наукових досліджень і технічної творчості», нами надано можливість тільки текстової подачі запитань та відповідей. Існують дисципліни, для яких створення теоретичної анкети без можливості надання графічної відповіді чи введення іншої викликає певні проблеми та є недоцільним. Серед факторів зручності також слід відзначити необмежений набір альтернативних відповідей, що зменшує проблему вигадування набору неправильних варіантів в залежності від запитання.

Відкрита інформація по результатах дає можливості видачі зведеного списку по групі та індивідуального детального аналізу результатів кожного студента.

Таким чином, зміст дисципліни та організація процесу навчання курсу відповідають направленню, яке рекомендоване у сучасній вищій школі і проходить під девізом: «Наука – освіта – виробництво». Застосування у навчальному процесі автоматизованого методичного забезпечення підвищує ефективність освоєння майбутніми інженерами-технологами комп’ютерної техніки та застосування її у професійній діяльності.