к.е.н., Ляшко Д.Ю.

Дніпропетровський університет економіки і права

СУЧАСНІ МАРКЕТИНГОВІ ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ ЯК ЗАСІБ ПІДВИЩЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

         Сучасні умови ринкового середовища вказують на те, що підприємство знаходиться під постійним впливом факторів, пов’язаних з реаліями розвитку світової цивілізації.  Інтенсифікація інноваційних процесів, розвиток інформаційних технологій та систем значно скорочують час на збір і обробку інформації, відбувається перехід від ієрархічних до сітьових структур управління, інтеграції способів досліджень, домінуванні інформаційних комунікацій. В таких умовах трансформуються комунікативні зв’язки та сутність ринкових, економічних, соціальних та правових аспектів у сфері діяльності суб’єктів господарських відносин. Все це вказує на формування нових економічних відносин, побудованих на знаннях та інформації.

 Нові економічні відносини потребують використання інформації та динамічних знань, забезпечених сучасними інформаційними технологіями і системами, що вказує на актуальність даного напрямку дослідження.

         В економічній науці є багато досліджень, що стосуються управлінської інформації, інформаційних систем і технологій, інформаційного середовища суб’єктів господарювання. До таких досліджень слід віднести роботи таких вітчизняних  та зарубіжних авторів як: Базилевич В.Д., Бююль А., Довбенко М.В., Карлберг К., Костенко О.П., Малхотра Н., Оксанич А.П., Петренко В.Р., Цефель П.

         Вказані дослідження розглядають ізольовані аспекти інформації, інформаційних систем і технологій не достатньо розглядають питання впливу інформації та напрямків її використання для підвищення маркетингової активності та конкурентоспроможності суб’єктів господарювання.

         В умовах постійної зміни ринкових умов підприємства знаходяться у стані безперервної критичної оцінки своїх можливостей та існуючих ринкових загроз і ризиків, стосовно досягнення визначених цілей. Одним з факторів впливу на конкурентоспроможність підприємства в сучасних умовах є підвищення ефективності маркетингової діяльності за рахунок впровадження та ефективного використання інформаційних технологій маркетингового управління за певними напрямками (рис.1).

 

 

 

 

 

 


         Рис. 1. Види інформаційних технологій маркетингового управління підприємством.

   Інформаційно-аналітичні  технології. Інформаційно-аналітичні технології в маркетинговому управлінні можуть бути використані для обробки поточних опе­рацій. В межах системи внутрішньої звітності підприємства вони своєчасно нададуть економічні по­казники діяльності по певним господарським процесам. Крім того, будуть надані дані про динаміку цих показ­ників у порівнянні з попереднім періодом. Вар­тісні показники узагальнюються за місячний період, а управлінські показники обчислюються оперативно.

Інформаційні технології підтримки прийняття рішень. В сучасних умовах існує дві групи інформаційних технологій маркетингового управління, орієнтованих на кінцевого користувача. Такі інформаційні системи сформовані на генераторах підтримки прийняття рішень. Генератори за специфікою рішення завдань поділяються на універсальні і спеціальні.

Універсальні маркетингові генератори використовують при застосування загальнонаукових аналітичних методів і практично однаково можуть застосовуватися в різних предметних областях та функціях підприємства.  За функціями універсальні ге­нератори можуть бути обмеженими і розширеними.

Обмеженими генераторами є електронні таблиці, оснащені кіль­кома універсальними аналітичними інструментами для забезпечення роз­рахунків кінцевого користувача.

Розширеними генераторами виступають пакети прикладних програм, що підтримують розширений набір загальнонаукових методів аналізу.

Спеціалізовані маркетингові генератори  застосовують специфічні ме­тоди і моделі, створені теорією і практикою маркетингового управління в ринкових умо­вах.

Синергія використання в маркетинговому управлінні інформаційно-аналітичних технології і маркетингових генераторів підтримки прийняття рішень дозволить створити управлінський цикл, у межах якого інформаційні процеси, засновані на чітко виражених даних, будуть чер­гуватися з нечітко вираженими процесами, заснованими на нечітких да­них. Така синергія буде передумовою для наукових експериментів результати яких дозволять підвищити конкурентоспроможність підприємств.

 Глобальні телекомунікаційні технології. Телекомунікаційні технології, засновані на використанні Інтернет. Телекомунікаційні технології створюють можливості для маркетингових відділів підприємств значно розширити рекламні можливості по власній продукції і послугам, а також можливості їхньої реалізації за допомогою Інтернет.

         Ефективність впровадження і використання за визначеними напрямками маркетингових інформаційних систем і технологій є одним з основних чинників, що впливають на підвищення рівня конкурентоспроможності за рахунок підвищення рівня гнучкості і ступеню використання маркетингового потенціалу. Тобто, за рахунок підвищення маркетингової активності підприємства.

Цей напрямок є достатньо перспективним для проведення подальших досліджень з виявлення напрямків підвищення маркетингової активності та конкурентоспроможності підприємств.