К.е.н. Станіславик О.В., Філіппов В.Ю. аспірант

Одеський національний політехнічний університет, Україна

Комерціалізація нововведень й інноваційні пропозиції

 

Підсилена ринкова орієнтація інноваційної діяльності організа­цій виявляється в практиці, що поширюється: на різних етапах інноваційного процесу беруть участь споживачі наукомісткої продукції в її розробці й освоєнні. Це, з одного боку, у значній мірі пов'язане з прагненням виробників забезпечити стійкий ринок збуту, мати постійних замовників, а з іншого боку — дозволяє споживачу вноси­ти не тільки свої корективи в інновацію, але й контролювати весь хід розробки, виробництва і впровадження інновації. У ряді випадків за­мовник може виступати і як ініціатор нової ідеї, і брати участь у її вирішенні, зокрема, з визначення характеристики інновації. Це при­водить до встановлення стійких зв'язків між організацією-виготовлювачем і замовником, коли виготовлювач стає не просто постачаль­ником інновації, а учасником маркетингової діяльності, орієнтованої на запити кінцевого споживача.

Залучення споживачів до розробки інновації є одним з найваж­ливіших факторів стимулювання інновацій. Найбільше поширення ця форма спільної роботи одержує в організаціях авіаційної, автомо­більної, верстатобудівної і приладобудівної галузей промисловості. Споживачі-замовники впливають на науково-дослідні і виробничі програми організацій — виготовлювачів продукції.

Ступінь участі різних підрозділів організації в розробці інновації визначається значною мірою сферою діяльності організації і характе­ром продукції, що випускається ним.

У цілому слід зазначити, що в організаціях, що випускають това­ри широкого вжитку, провідну роль при визначенні товарної і техно­логічної політики виконують фахівці з маркетингу. В організаціях, що спеціалізуються на випуску продукції виробничого призначення, важлива роль у науково-технічній політиці належить конструкторсь­ким і технологічним підрозділам.

Ініціатива розробки інновації, що виходить від керівників марке­тинговою діяльністю, подається як результат маркетингового дослідження, що містить інформацію про потреби і попит ринку, про технологічні потреби і можливості організації, конкурентні аналоги на ринку, які організація здатна випускати.

Кінцевою метою інноваційного процесу є комерційне освоєння інновації і її рентабельне використання. Це досягається в тих випад­ках, коли дослідження і розробки із самого початку орієнтовані на виробництво, коли існує реальна можливість збільшити інвестиції в необхідні матеріально-технічні ресурси, уніфікувати окремі стадії науково-виробничого циклу і заздалегідь визначити відповідність інновації вимогам виробництва і потребам покупців. Через такі складності лише відносно невелика частина інновацій впровад­жується у виробництво.

Більшість невдач із впровадженням інновації у виробництво фахівці бачать в інноваціях, що виникають на базі нових знань, а не потреб [2].

Інновація стає товаром на певній стадії процесу «ідея ринок», коли усвідомлена реальна можливість комерціалізації ідеї, проведена експертиза, визначені можливі галузі застосування.

Інновація повинна задовольняти стандартні вимоги до товару. Інновація може мати вигляд патентів, виробничого досвіду, експери­ментальних чи промислових зразків устаткування, апаратури, іншої техніки, а також нових технологічних процесів. Тільки так інновація стає товаром і може бути предметом передачі (продажу).

Усі високотехнологічні фірми розвинутих країн виробляють вигідні для них правила передачі інновацій, що в даний час набули характеру інноваційної стратегії. На порозі ринку швидко зростає кількість нововведень, і вступ у ринкову фазу є критичним моментом "життєвого циклу" інновації. Якщо ринок відкидає новий продукт, то витрати стають марними. У випадку успішного виходу продукту на ринок попит на дану інновацію зростає, досягає максимуму і потім починає знижуватися, відповідно зменшується прибуток.

У ринковій фазі одночасно ростуть пропозиції, конкуренція і по­пит. З'являється велика кількість організацій-імітаторів, які прода­ють аналогічний товар, порушують право інтелектуальної і промис­лової власності, яка охороняється законодавством.

Для надійного захисту своїх прав творці інновації прагнуть запа­тентувати її в країнах основних потенційних конкурентах. На практиці провідні фірми одночасно патентують свої новинки в ос­новні індустріально розвинуті держави.

Правові системи різних країн передбачають різні терміни охоро­ни прав власності на інновацію від 5 до 10 років. Цей термін, як правило, відповідає «життєвому циклу» продукції і технології. Більше того, у сучасних умовах відбувається швидке скорочення термінів як розробки, так і ринкового життя інновації.

Тому всі власники інновації зацікавлені в максимально швидкій її комерціалізації. Ті з них, хто здатний власними силами розробляти і продавати інновації в матеріальному вигляді (продукція, устаткуван­ня, засоби технологічного оснащення, комплектуючі вироби), вико­ристовують наступну стратегію [2].

На першому етапі "життєвого циклу" перевага віддається прода­жу інновації в матеріалізованому вигляді, коли наочно видно, як ре­алізовані нові ідеї, принципи, процеси.

На другому етапі інноваційний обмін супроводжується прямими інвестиціями. Це відкриває для продавця нові ринки, дає економію оплати праці, транспортних витрат і т.д., а також дозволяє збільшити прибуток.

На третьому етапі перевага віддається продажу ліцензій, тобто передачі прав власності на запатентовану і незапатентовану інно­вацію, її використання.

Перспективним джерелом інновацій є малі організації, у яких не вистачає власних засобів для доведення технології до ринкової стадії. В іноземній практиці все більш важливим джерелом інновацій стають невеликі організації венчурного типу, технопарки, що залуча­ють до себе капітал зацікавлених фондів, корпорацій.

Передача інновації може здійснюватися в різних формах, різними способами і за різними каналами. Вона може передаватися на комер­ційній і некомерційній основі, бути внутріфірмовою, внутрідержавною і міжнародною. Форми передачі інновацій на некомерційній основі:

-            інформаційні маси спеціальної літератури, комп'ютерні бази да­них, патенти, довідники і т.п.;

-            конференції, симпозіуми, семінари, виставки;

-            навчання, стажування, практика студентів, вчених і фахівців, здійснювані на паритетній основі вищими навчальними заклада­ми й організаціями;

-            перехресне ліцензування на паритетній основі;

-            міграція вчених і фахівців з наукових у комерційні структури і навпаки;

-            утворення нових невеликих, високотехнологічних організацій венчурного типу фахівцями з вузів і організацій.

Основний потік передачі інновацій у некомерційній формі прихо­диться на інформацію про фундаментальні наукові дослідження, на­укові відкриття і винаходи.

Форми комерційної передачі інформації:

-            продаж інновацій у матеріалізованому вигляді верстатів, агре­гатів, програмокерованого устаткування, технологічних ліній та ін.;

-            прямі інвестиції і будівництво, реконструкція, модернізація орга­нізацій і виробництва, що супроводжують їх;

-            портфельні інвестиції, у тому числі створення спільних ор­ганізацій, якщо воно супроводжується потоком інвестиційних то­варів, а також лізингом;

-            продаж патентів;

-            продаж ліцензій на незапатентовані види промислової власності ноу-хау, технологічний досвід, супровідні до переданого устатку­вання документи, інструкції, схеми, технологічні процеси, а також навчання фахівців, консультативний супровід, експертиза й ін.;

-            спільне проведення НДДКР, науково-виробнича кооперація;

-            інжиніринг.

Варто підкреслити, що практично весь обсяг передачі інновації в комерційній формі оформляється чи супроводжується ліцензійним договором. У договорі можуть бути такі вимоги:

-            зобов'язання ліцензіара використовувати наукову технічну інфор­мацію (ТІ) тільки у визначених межах (галузевий, територіальний аспект);

-            зобов'язання ліцензіара і (чи) ліцензіата передавати всю інфор­мацію про доробки, удосконалювання набутої ТІ;

-            зобов'язання ліцензіара здобувати у вигляді так званих "пов'яза­них закупівель" великий обсяг технологічно простої продукції комплектуючих деталей, складальних одиниць, напівфабрикатів;

-            вказівка терміну, протягом якого ліцензіат одержує роялті;

-            включення в ліцензійну угоду права ліцензіара користуватися то­варним знаком, торговою назвою, що може становити до 25% всього обсягу ліцензійної угоди з вартості.

Комерційні передачі інновацій оформляються у вигляді договору (ліцензійного, про спільне виробництво, договору закупівлі-продажу, про науково-технічне співробітництво).

На міжфірменому, державному і міждержавному рівнях інно­ваційний обмін регулюється законодавчими актами національного і міжнародно-правового характеру, а також конкретними договорами й угодами між організаціями.

Виведення усіх видів договорів вимагає значних витрат часу, ек­спертизи і багатоступеневих переговорів.

Література:

1.          Василенко В.О., Шматько В.Г. Інноваційний менеджмент: Навчальний посібник. Видання 3 – е, вип. та доп. / За редакцією В.О. Василенко. – Київ: Центр навчальної літератури, 2005. – 444 с.

2.          Морозов Ю.П. Инновационный менеджмент: Учеб. пособие для вузов. — М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2001. — 446 с.

3.          Инновационный менеджмент: Учебник / Под ред. С.Д.Ильен­ковой — М.: ЮНИТИ, 2001. — 327 с.