Новодворська В.В., Анепська О.В.
Вінницький національний аграрний
університет
Організація та методика обліку
матеріально-технічних ресурсів автотранспортного виробництва
Ефективність раціонального використання
матеріально-технічних ресурсів у повній мірі залежить від рівня організаційної
та методологічної роботи з використання сировини та матеріалів у відповідності
до встановлених нормативів. Облік, що є необхідним елементом управління
матеріально-технічними ресурсами автотранспортного підприємства відповідно до
запропонованої моделі (рис.1), створює цілісну систему, кожна із перерахованих
задач якої виступає відокремленим процесом, який відображається в обліку.
Рис. 1. Алгоритм операцій з обліку матеріально-технічних ресурсів
Раціональна організація обліку потребує дослідження процесів документального оформлення, які характеризують господарську діяльність автотранспортних підприємств за етапами формування та використання матеріально-технічних ресурсів та місцями прийняття рішень.
У промислових галузях економіки України широко застосовують нормативний метод обліку витрат на виробництво, що є найбільш раціональною формою обліку та контролю за рівнем витрат на виробництво продукції. Для забезпечення максимального наближення нормативних витрат до фактичних та у зв`язку із прискоренням темпів науково-технічного прогресу необхідно періодично переглядати та удосконалювати нормативну базу, що містить норми витрат та облікові ціни. Нормативний облік витрат та калькулювання собівартості продукції підприємства передбачає управління господарськими процесами через відхилення, наявність яких свідчить про те, що у системі управління є невиправдані витрати.
Нормативний метод обліку дає можливість через наявність норм спростити планування потреб у виробничих ресурсах (обладнанні, матеріалах) та фінансових засобів для їх придбання. Формування планових калькуляцій на базі норм витрачання матеріально-технічних ресурсів дає можливість здійснювати планування витрат, пов’язаних із виробничим процесом, дозволяє сформувати програму випуску та визначити ціни та обсяги реалізації продукції (робіт, послуг).
Тому важливою умовою раціонального використання ресурсів є норми та нормативи, що виступають знаряддям ефективного впливу планових і господарських органів на економію матеріально-технічних ресурсів. Також слід враховувати, що внаслідок різноманітних причин періодично виникають відхилення від нормативного рівня споживання режиму виробничих ресурсів через відхилення у виробничо-технологічному процесі. Оперативне виявлення (оперативний контроль) відповідальних осіб та причин, що призвели до небажаних відхилень, дозволяє відновити нормальний хід виробничого процесу та не допускати негативних відхилень у подальших виробничих циклах.
Система нормативного обліку матеріально-технічних ресурсів базується на використанні методу обліку витрат, виходячи зі встановленого кількісного виразу витрачання матеріально-технічного ресурсу на виготовлення продукції.
Методи обліку витрат на виготовлення продукції залежать від особливостей технології та організації виробництва. Характерні технологічні особливості автотранспортних підприємств не дають можливості механічно перенести методику організації нормативного методу обліку виробництва у промислових галузях на автомобільний транспорт. Для цього потрібна розробка галузевої методології нормативного методу обліку витрат на автомобільному транспорті. Це пов’язано з тим, що виробництво автотранспортних послуг є складним транспортним процесом, у якому відсутнє незавершене виробництво та здійснюється низка окремих транспортних засобів, робота кожного з яких є завершеним виробничим циклом.
У рамках системи функціонування автотранспортного
підприємства облік та контроль за матеріально-технічними ресурсами дозволяє
вирішувати такі завдання:
§
оперативно
отримувати та надавати управлінському персоналу інформацію про величину
економії чи перевитрат матеріальних ресурсів порівняно зі встановленими нормами
та лімітами у розрізі центрів витрат і центрів відповідальності;
§
застосовувати
найбільш оптимальний та ефективний для управління витратами метод обліку
матеріально-технічних ресурсів;
§
контролювати
споживання ресурсів на всіх стадіях технологічного процесу виробництва
автотранспортних послуг.
Нормативний метод обліку передбачає відокремлений облік витрат на виробництво у межах діючих норм і відхилень від них. При цьому відхилення від норм необхідно обліковувати у розрізі причин та місць їх утворення, а також варто визначати їх питому вагу у кошторисі витрат на виробництво. Відхилення від технічних норм відображають дотримання оптимальних транспортних маршрутів, технології технічного обслуговування та ремонтів, норми витрачання пального, мастильних та експлуатаційних матеріалів, запасних частин тoщо.
Ці відхилення можуть бути негативними, що свідчить про допущені перевитрати порівняно із діючими нормами, і позитивними, що вказують на економію матеріально-технічних ресурсів. Результати дослідження вказують, що на автотранспортних підприємствах відхилення від матеріальних нормативів виникають при витрачанні пального та мастильних матеріалів, на ремонтних роботах, простоях автомобілів на лінії та ін.
Традиційна система нормативного обліку орієнтована
не на процес реалізації автотранспортних послуг, а тільки на їх виробництво, що
не дозволяє обґрунтовувати ціни на автоперевезення. Все це свідчить про
необхідність удосконалення нормативного обліку витрат виробництва
автотранспортних послуг відповідно до нових умов господарювання.
Таким чином, нормативний метод обліку витрат виробництва забезпечує
своєчасний вплив на рівень витрат виробництва і формування собівартості
продукції, дозволяє виявляти та встановлювати розмір, причини та винуватців
відхилення фактичних витрат від діючих норм, оперативно розкривати невраховані
при плануванні та у практичній роботі резерви, своєчасно попереджувати
нераціональне використання сировини та матеріалів.
Література:
1. Методичні рекомендації з формування собівартості перевезень (робіт,
послуг) на транспорті, затв. наказом Міністерства транспорту України від
05.02.2001 р. №65.
2.
Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку запасів, затв. Наказом
Мінфіну України від 10.01.07р. №2.
3. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 “Запаси” затв. наказом
Міністерства фінансів України від 20.10.1999р. №246.