Стефурак О.Д., Чайковська Т.В.,

Науковий керівник – Нікіфоряк Л.С.,

Буковинська державна фінансова академія, м. Чернівці

 

Моніторинг грошових потоків як засіб забезпечення їх оптимізації

 

Економічне зростання підприємств забезпечується завдяки оптимізації роботи та розвитку всіх сфер економічної діяльності підприємства. При чому, ключовим елементом економічної системи підприємства є саме грошові потоки, які завдяки специфіці сфери фінансового менеджменту обумовлюють координацію потоків економічних ресурсів всього підприємства.

У сучасних конкурентних умовах успішність господа­рювання підприємств потребує ефективного управління грошовими потоками. У складі системного механізму управління грошови­ми потоками важливу роль необхідно відво­дити методам їх внутрішнього фінансового контролю (моніторингу). Моніторинг гро­шових потоків являє собою організований господарством процес перевірки виконання всіх управлінських рішень у сфері їх фор­мування з метою їх оптимізації та реалізації розробленої політики розвитку і намічених показників бю­джетів різних рівнів.

Досить деталізовано процес управління грошовими потоками описують у своїх працях Мазаракі А.А., Ушакова Н.М., Лігоненко Л.О. та Ковальчук Г.В., Лігоненко Л.О., Ситник Г.В, Бланк І.О.

Мета статті - дослідити сутність і структуру грошових потоків, а також їх загальну структурно-логічну модель та напрямки оптимізації, визначити теоретичну сутність системи моніторингу управління грошовими потоками підприємств з позиції загального підходу та його дифере­нціації, а також послідовність окремих опе­рацій його здійснення на підприємстві.

Грошовий потік - це фактичні чисті готівкові кошти, які надходять на підприємство, чи витрачаються ним, протягом деякого визначеного періоду.

Напрямками діяльності процесу управління грошовими потоками є: 1) аналіз стану грошового обороту; 2) планування грошового обороту та грошових потоків підприємства, визначення їх обсягів, термінів погашення; 3) контроль за збалансованістю надходження та витрачання грошових коштів на окремі види діяльності; 4) коригування термінів платежів; 5) пошук резервів прискорення швидкості грошового обороту, термінів зарахування та перерахування грошей

За Бланком І.О., політика управління грошовими потоками підприємства реалізується протягом шести етапів: аналіз грошових потоків підприємства в минулому періоді; дослідження факторів; обґрунтування типу політики управління грошовими потоками підприємства; вибір напрямків і методів оптимізації грошових потоків підприємства; планування грошових потоків підприємства в розрізі окремих їх видів; забезпечення ефективного контролю реалізації вибраної політики управління грошовими потоками підприємства

Оптимізація грошових потоків являє собою процес вибору найкращих форм їхньої організації на підприємстві з урахуванням умов і особливостей здійснення його господарської діяльності. Основними цілями оптимізації грошових потоків підприємства є: забезпечення збалансованості обсягів грошових потоків; забезпечення синхронності формування грошових потоків у часі;забезпечення росту чистого грошового потоку підприємства.

Основними об'єктами оптимізації виступають: позитивний грошовий потік, негативний грошовий потік, залишок грошових активів, чистий грошовий потік.

Основу оптимізації грошових потоків підприємства складає забезпечення збалансованості обсягів позитивних і негативного їхніх видів. Для досягнення максимальної ефективності оптимізації грошових потоків підприємства, даний процес слід логічно інтегрувати в загальну схему управління грошовими потоками, яка складається із певних стадій оптимізаційного процесу.

На першому етапі, формування стратегії оптимізації грошових потоків, здійснюються такі дії: 1) визначення періоду, на який має формуватись стратегія оптимізації грошових потоків підприємства; 2) стратегічний аналіз внутрішнього та зовнішнього середовищ щодо перспектив оптимізації грошових потоків підприємства; 3) визначення відповідної стратегічної мети та принципів оптимізації грошових потоків підприємства; 4) формування цілей оптимізації грошових потоків підприємства за напрямками діяльності на основі визначених загальних принципів та мети оптимізації грошових потоків.

На другому етапі формування стратегії, проводиться оптимізації грошових потоків за їх обсягами планового періоду. Обсяги вхідного та вихідного грошових потоків пропонується формувати таким чином: 1) спочатку необхідно ідентифікувати, і систематизувати напрямки та сфери економічної діяльності підприємства; 2) на другій стадії пропонується визначити характер взаємного впливу визначених напрямків діяльності підприємства у розрізі видів діяльності; 3) на третій стадії пропонується визначити задачі оптимізації грошових потоків операційної діяльності підприємства за кожним напрямком діяльності; 4) визначення задач оптимізації грошових потоків інвестицій підприємства за кожним напрямком діяльності.

У ході третього етапу, тобто оптимізації грошових потоків підприємства у часі, здійснюється розробка деталізованого прогнозу вхідних грошових потоків, відповідне планування вихідних грошових потоків підприємства та їх співставлення за наступними стадіями: 1) на основі статистичних даних, економічних розрахунків та експертних оцінок прогнозуються планові вхідні та планові вихідні грошові потоки підприємства; 2) при сформованому календарі позитивного та від'ємного грошових потоків, проводиться їх співставлення у часі; 3) ідентифікуються періоди з касовими розривами та надлишками грошових потоків; 4) визначаються задачі оптимізації грошових потоків фінансових інвестицій, на які покладається головне завдання компенсації тимчасового розбалансування грошових потоків підприємства; 5) проводиться аналіз витрат з обслуговування грошових потоків на плановий період; 6) вносяться відповідні корективи до процесу управління грошовими потоками з приводу оптимізації рівня витрат управління грошовими потоками за критерієм досягнення оптимального співвідношення обсягу цих витрат та економічного ефекту; 7) оцінюється досягнення цільового обсягу чистого грошового потоку підприємства і при необхідності коригуються відповідні планові показники діяльності підприємства.

У результаті оптимізаційного процесу, грошові потоки підприємства мають бути оптимізованими за критерієм досягнення чистим грошовим потоком цільового обсягу, що має дорівнювати приросту страхового запасу грошових активів підприємства. У випадку неможливості збалансування грошових потоків, доцільно переглянути грошові потоки операційної та інвестиційної діяльностей для досягнення чистим грошовим потоком підприємства цільового обсягу. За умови збалансування грошового потоку підприємства протягом досліджуваного періоду, грошові потоки підприємства пропонується упорядкувати за допомогою бюджету (плану) грошових потоків підприємства.

На етапі реалізації управлінських рішень, спочатку здійснюється збір та аналіз оперативних даних про стан грошових потоків. Відповідно до них оперативно коригуються відповіді планові показники оптимізації грошових потоків підприємства і вносяться зміни у платіжний календар підприємства. На основі відкоригованого платіжного календаря планується подальше здійснення платежів.

Для контролю і аналізу досягнутих результатів необхідно аналізувати рівень синхронності, збалансованості та ефективності грошових потоків підприємства, та визначати відхилення досягнутих цільових показників оптимізації грошових потоків підприємства від планових. Дослідити вплив факторів, що обумовили відхилення, та економічні наслідки відхилення задач, цілей та принципів, що не досягнуті у результаті процесу оптимізації грошових потоків підприємства.

На останньому етапі коригування відповідних цільових параметрів грошових потоків доцільно здійснювати пошук альтернативних шляхів коригування поставлених відповідних цілей та задач оптимізації грошових потоків підприємства, а також вибір і реалізацію відповідного рішення щодо коригування цілей та задач оптимізації грошових потоків підприємства.

Створення системи фінансового моні­торингу повинно бути невід'ємною складо­вою побудови всієї системи управління під­приємством з забезпечення ефективності його функціонування. Моніто­ринг слід розглядати як регулятивний фак­тор, який характеризується не лише тим, що «обслуговує» підприємство, ай є тим, що він є певною системою взаємопов'язаних важелів управління, здатною видозмінюва­тися, розвиватися і вдосконалюватися. Моніторинг грошових потоків трактується як складова частина і механізм процесу управління фінансово-виробничою програмою підприємств.

Система моніторингу грошових потоків являє собою розроблений підприєм­ством механізм постійного стеження за кон­трольними показниками їх формування, ви­значення розмірів відхилень фактичних ре­зультатів від запланованих та виявлення причин цих відхилень.

Побудова загальної системи монітори­нгу функціонування грошових потоків по­винна охоплювати такі основні етапи:

1.                Створення системи інформаційно-звітних показників для контролю за кожним видом грошових потоків. Дана система яв­ляє собою сформованість первинної інфор­маційної бази для відстеження абсолютних і відносних фінансових показників, що хара­ктеризують результати формування грошо­вих потоків підприємства.

2.                Розробка системи узагальнюючих показників, передбачених методами конт­ролю, які відображають фактично досягнуті результати.

3.                Побудова структурних носіїв конт­рольної інформації за показниками (фактично досягнуте значення у зіста­вленні з плановим, розмір відхилення фактично досяг­нутого значення від планового, факторний аналіз розміру відхилен­ня, пояснення причин негативних відхи­лень в цілому за показником і за окремими його складовими частинам).

Система моніторингу в управлінні по­винна розглядатися як складний, відкритий, адаптивний і динамічно, ймовірнісний захід, який характеризує структурну складність грошових потоків з наявністю множинних елементів їх взаємозв'язків, динамічністю поведінки в цілому й окремих елементів, що розвиваються згідно з поставленими підп­риємством цілями.

Отже, система моніторингу управління грошовими потоками - це інформаційна си­стема, яка об'єднує фінансовий облік, бюджетування, аналіз і контроль з метою ефе­ктивного забезпечення інформацією для прийняття управлінських рішень. До основних положень концепції ство­рення системи моніторингу в управлінні грошовими потоками можна .віднести: 1) аналіз, фінансово-облікових операцій з виявленням результатів та планування на перспективу; 2) формування аналітичної бази показників за класифікаційними видами і група­ми грошових потоків; 3) гнучкість у виявленні позитивного і негативного грошового потоку з огляду на аспекти діяльності підприємства; 4) забезпечення достатності інформації, наступності, достовірно­сті й зіставності, ймовірності, комплекснос­ті, гнучкості реагування; 5) узгодженість  нормативно-правової бази на аналітичному рівні; 6) адаптацію до нових умов господарю­вання з метою систематизації і ранжування показників за ступенем значущості.

З метою ефективного регулювання ру­ху грошових потоків та їх оптимізації з визначенням проце­дур управління пропонується розробити заходи моніторингу, що дають змогу прово­дити оцінювальний аналіз фінансової діяльності товаровиробника із його варіативним бюджетним впливом. Система моніторингу в управлінні гро­шовими потоками передбачає першочергове запровадження аналізу дослідження їх руху з необхідністю отримання інформації про величину грошових потоків за визна­чені проміжки часу, складові елементи грошових потоків, напрями руху, що генерують основні потоки, а також для розробки управлінських рішень з метою їх оптимізації.

Висновок. Система моніторингу в управлінні рухом грошових потоків дає мо­жливість здійснювати такі операції: 1) визначення обсягу за джерелами на­дходження та напрямами використання гро­шових потоків з виявленням їх надлишку та поясненням причин дефіциту коштів за ета­пами руху; 2) визначення    точки    превалювання припливу над відпливом грошових потоків (або навпаки); 3) визначення оптимальної спроможно­сті   підприємства   забезпечити, свої   зо­бов'язання; 4) визначення достатності чистого гро­шового потоку для процесу стратегічного розвитку підприємства. Таким чином, досліджена в статті структурно-логічна схема оптимізації грошових потоків підприємств забезпечує логічну інтеграцію заходів оптимізації грошових потоків у загальну систему управління грошовими потоками, що координує і упорядковує управлінські дії, а також, підвищує ефективність фінансового управління підприємством.

 

Література:

1.                . Андрієць. Забезпечення економічного зростання підприємства за допомогою оптимізації грошових потоків підприємства // Економіка, фінанси і право. - 2008. - № 6. - С. 16-18.

2.                Л. Мишко, Т, Патерко, І. Пополітова. Оптимізація грошових потоків як фактор економічного зростання підприємства // Сучасні підходи, методи і моделі в управлінні фінансами: Економічний і соціальний аспекти. Збірник статей та доповідей II Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів та молодих вчених (14-15 травня 2009 р.) / Том 2. С. 75-79.

3.                О. Олійник.  Система моніторингу в управлінні грошовими потоками підприємств // Фінанси України. – 2008. -  №6. - С. 135-139.

4.                Лігоненко Л.О., Ситник Г.В. Управління грошовими потоками підприємства: Навч. посіб. - К.: Київ, нац. торг.-екон. ун-т, 2005. - 255 с.

5.                Бланк Й. О. Основы финансового менеджменту Т. 2. - 2- изд., перераб. й доп. - К.: Зльга, Ника-Центр, 2004. - 624 с.