Мельник А.С., Брус Р.Я.

Науковий керівник: ТІХУ М.О.

Буковинська державна фінансова академія (м. Чернівці)

 

АНАЛІЗ ПЛАНУ РАХУНКІВ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ ОПЕРАЦІЙ З ВИКОНАННЯ ДЕРЖАВНОГО ТА МІСЦЕВОГО БЮДЖЕТІВ

 

План рахунків бухгалтерського обліку операцій з виконання Державного та місцевих бюджетів розроблений відповідно до принципів, прийнятих у міжнародній практиці бухгалтерського обліку з виконання Державного та місцевих бюджетів, і є обов'язковим для застосування фінансовими органами.

У фінансовій літературі давно йде наукова дискусія навколо питань плану рахунків бухгалтерського обліку операцій з виконання державного та місцевого бюджетів, в якій взяли участь вітчизняні і зарубіжні науковці О.І. Барановський, О.Д. Василик, О.В. Врублевська, В.Т. Александров, О.І. Ворона, П.К. Германчук, О.К. Назарчук, П.Г. Петрашко, І.Б. Стефаник, О.О. Чечуліна, І.І. Гейдор,  В.М.  Опарін, М.В.,  Н.І. Сушко, Романовський, Б.М. Сабанті, В.М. Федосов, С.І. Юрій та інші.

План рахунків - це систематизований перелік рахунків бухгалтерського обліку операцій з виконання Державного та місцевих бюджетів зі стислим викладом їх змісту, за допомогою якого ці операції відображаються у фінансовій звітності.

Будова плану рахунків базується на класифікації рахунків за економічним змістом з метою отримання інформації про виконання бюджетів і здійснення контролю за цим процесом.

Кожна операція бюджетного процесу документально фіксується і відображається на рахунках.

Розрізняють два види рахунків: активні та пасивні. Активні рахунки призначаються для обліку ресурсів бюджету за їх складом та розміщенням, а пасивні - для обліку джерел бюджетних коштів за їх цільовим призначенням.

Обидва види рахунків мають однакову структуру - це таблиця, ліва сторона якої називається дебет, а права - кредит. Для кожного рахунка характерна наявність залишку (сальдо) на початок і кінець місяця та оборотів за місяць за дебетом і кредитом. Незважаючи на однакову структуру рахунків, призначення сторін (дебету і кредиту) в активних і пасивних рахунках різне, що видно із наведених нижче схем.




Залежно від змісту операції, її сума записується двічі: за дебетом одного рахунка і кредитом іншого. Такий спосіб запису операцій називається методом подвійного запису.

План рахунків, наведений у цьому параграфі, поділяється на три логічні частини: баланс, бюджетні рахунки (доходи і видатки), меморандні та позабалансові рахунки. Кожна з частин формується із таких класів:

Отже необхідно розглянути балансові рахунки:

1  клас - "Активи";

2  клас - "Зобов'язання";

3  клас - "Кошти бюджетів і розпорядників бюджетних коштів";

4  клас - "Розрахунки". Бюджетні рахунки:

5  клас - "Результат виконання бюджету";

6  клас - "Доходи бюджету";

7  клас - "Видатки бюджету".

Меморандні та позабалансові рахунки:

8  клас - "Управлінський облік";

9  клас - "Позабалансовий облік". Кожен клас поділяється на:

          рахунки II порядку;

          рахунки III порядку;

          рахунки IV порядку.

Номер рахунка II порядку (двохзначний) складається з номера класу рахунків, на який відводиться один знак, та коду рахунка другого порядку, на який також відводиться один знак.

Номер рахунка III порядку (трьохзначний) складається з номера класу рахунків (1 знак), коду рахунка другого порядку (1 знак) та коду рахунка третього порядку, на який також відводиться один знак.

Номер рахунка IV порядку (чотирьохзначний) складається з номера класу рахунків (1 знак), коду рахунка другого порядку (1 знак), коду рахунка третього порядку (1 знак) та коду рахунка четвертого порядку, на який також відводиться один знак.

Перший клас Плану рахунків визначає активи бюджетів. Він містить кореспондентський рахунок Державного казначейства в НБУ, кошти бюджетів в інших банках, розміщені депозити, цінні папери, надані бюджетні кредити, інші активи (кошти в дорозі та заблоковані на рахунках, товарно-матеріальні цінності), субкореспондентські рахунки, відкриті в органах державного казначейства. Всі рахунки першого класу активні.

Другий клас Плану рахунків визначає зобов'язання за операціями виконання бюджетів. Це зобов'язання, пов'язані з випуском в обіг цінних паперів, отриманням кредитів та депозитів, за іншими зобов'язаннями. Всі рахунки другого класу пасивні.

У третьому класі Плану рахунків відображені зобов'язання за операціями Державного казначейства за коштами бюджетів і розпорядників бюджетних коштів. Це операції за коштами: Державного бюджету, місцевих бюджетів; які підлягають розподілу між рівнями бюджетів; тимчасово віднесеними на доходи бюджету; на рахунках розпорядників бюджетних коштів, органів Державного казначейства. Рахунки третього класу пасивні.

У четвертому класі Плану рахунків відображаються рахунки, які виникають між бюджетами в процесі їх виконання, розрахунки за векселями, позицією Держаного казначейства щодо іноземної валюти та балансуючі рахунки. Всі рахунки четвертого класу активно-пасивні.

П'ятий клас Плану рахунків визначає результат виконання бюджетів. Він передбачає результат виконання загального та спеціального фондів бюджетів. Рахунки п'ятого класу активно-пасивні.

У шостому класі Плану рахунків відображаються доходи: державного та місцевих бюджетів, які підлягають розподілу; кошти, тимчасово віднесенні на доходи бюджетів. Усі рахунки шостого класу пасивні, крім рахунка 6911 "Контрахунок за видатковими операціями", який є активно-пасивним.

У сьомому класі Плану рахунків відображаються видатки державного та місцевого бюджетів. Усі рахунки сьомого класу активні за винятком рахунків: 713 групи "Кредитування державного бюджету за вирахуванням погашень", 723 групи "Кредитування місцевого бюджету за вирахуванням погашень", які є активно-пасивні, та 7911 "Контррахунок за видатковими операціями", який є контрактивний, і 7922 "Контррахунок за операціями з кредитування за вирахуванням погашень", який є активно-пасивний.

Восьмий клас Плану рахунків містить меморандні (технічні) рахунки, які є елементом управлінського обліку і не входять у баланс про виконання бюджету. Це кошти передані та отримані органами Державного казначейства в процесів виконання бюджетів. Рахунки 81 розділу "Кошти отримані" пасивні, рахунки 82 та 83 розділів - активні, а рахунок 8911 "Контррахунок за операціями управлінського обліку за переданими коштами" - контрактивний і рахунок 8921 "Контррахунок за операціями управлінського обліку за отриманими коштами" - контрпасивний.

У дев'ятому класі Плану рахунків відображають позабалансові статті. Це тимчасові планові показники та інші; кошторисні призначення; асигнування; планові показники за доходами бюджету; зобов'язання розпорядників бюджетних коштів; розрахункові документи, неоплачені в термін; нараховані доходи і витрати; зобов'язання і вимоги за кредитуванням та всіма видами гарантій. Рахунки 90, 91, 92, 94, 95 розділів - пасивні, рахунки 93 розділу -активні. Рахунки 9911 "Контррахунок для активних рахунків позабалансового обліку" - контрактивний і 9921 "Контрахунок для пасивних рахунків позабалансового обліку" - контрпасивний.

Отже, план рахунків бухгалтерського обліку операцій з виконання державного та місцевого бюджетів відіграє значну роль у полегшенні ведення обліку та звітності, що дасть змогу контролювати за правильність та правомірністю всіх дій органів казначейства України.

 

Література:

 

1.          Бюджетний кодекс України / укл. Л. Маргорська. – Харків: Фактор, 2002. – 184 с.

2.          Александров В.Т., Ворона О.І., Германчук П.К., Назарчук О.К., Сушко Н.І., Петрашко П.Г., Стефаник І.Б., Чечуліна О.О. Планування, облік, звітність, контроль у бюджетних установах, державне замовлення та державні закупівлі. – К.: НВП «АВТ», 2008. – 593 с.

3.          Державне казначейство // www.bizlid.info/