Скрипник Р.В.,                                                                     

  Науковий керівник: Нікіфоряк Л.С.,

Буковинська державна фінансова академія,

м. Чернівці

 

Аналіз фінансового стану підприємств в

кризових умовах економіки

 

Сьогодні в світі, і в Україні зокрема, склалась складна фінансово-економічна ситуація. Фінансова криза дуже гостро зачіпила Україну, її відчули і підприємства і просте населення. В умовах, що склалися підприємства та банки починають банкрутувати. Для запобігання таким негативним наслідкам необхідно проводити комплексний аналіз фінансового стану підприємств, діагностику, на основі чого приймати ефективні управлінські антикризові рішення.

Саме зараз дана проблема є найактуальнішою в країні і її вивченню приділяють багато уваги такі вчені як: Вишня М.М., Говорушко Т.А., Івашківська І., Карпій С., Картохіна Н.В., Лагун М.І., Савицька Г.В., Чкав В.О та інші.

Для того, щоб прийняти правильне рішення керівникам підприємства необхідно знати його фінансовий стан, для цього застосовуються різні види аналізу і різний набір показників – фінансових коефіцієнтів, а саме: абсолютні показники; порівняльні відсоткові показники; аналіз горизонтальних відсоткових змін; аналіз вертикальних відсоткових змін; аналіз тенденцій; порівняльний аналіз; порівняння з середньо галузевими показниками; аналіз показників шляхом використання фінансових коефіцієнтів [2, 108].

Зазвичай кожна фірма має свій набір таких коефіцієнтів.

Велике значення, особливо в період кризи, має діагностика фінансового стану на кожній стадії антикризового управління. Антикризовий аналіз являє собою синтез різних видів діагностики фінансово-господарської діяльності підприємства, застосованих при цьому методик з урахуванням стадії кризи, з метою розробки і реалізації антикризових рішень [2, 110].

Саме синтез різних видів діагностик дозволяє найбільш повно й реально відзвітувати про стан підприємства, оскільки діагностика не тільки “розпізнає” стан досліджуваного об’єкта, а й визначає причини виникнення даного стану (діагноз), що з огляду на сучасний загальноекономічний хаос є досить важким процесом.

На даний час склалося кілька концепцій діагностик: аналітична;  консалтингова;  інформаційна;  антикризова. Важливими заходами в кризових умовах є злиття чи приєднання підприємств та державні субсидії.

Одна з найпопулярніших концепцій, яку використовують для обґрунтування не тільки необхідності об’єднання компаній, а й аналізу фінансової спроможності цього процесу, - концепція синергізму. З метою проведення фінансового аналізу ефекти синергії, виникають від угод злиттів і поглинань можна розділити на два типи:

- операційні синергії – економія на масштабах випуску продукції, на гнучкості і можливості зростання;

- фінансові синергії – описують вплив купівлі контролю на інвестиційні ризики об’єднаної компанії. Два найбільш істотні інвестиційні ризики  - це діловий ризик і фінансовий ризик (імовірність неплатежу) [3, 29].

Щодо державних субсидій на підтримку розвитку підприємств, то необхідно зазначити, що окремі варіанти державних дотацій є доцільними і необхідними, водночас інші втратили актуальність. Зокрема, застосування експортних субсидій та товарного кредиту позитивно позначається на конкурентоспроможності української продукції, а застосування більшості непрямих субсидій негативно впливає на конкурентоспроможність вітчизняної продукції [1, 80].

В умовах кризи лиш малим підприємствам під силу стабілізувати ситуацію. Визначальною функцією малих підприємств є формування ринкової економіки.

Розвиток малого підприємництва має досить велике значення, особливо у сфері зайнятості населення. Досить велику зайнятість забезпечують підприємства харчової промисловості, проте їх діяльність в основному збиткова (виняток становлять малі підприємства, що переробляють зерно і його продукти) [2, 110].

Зародження малого підприємництва на селі сприяє насичення ринку товарами та послугами, створення додаткових робочих місць, що сприяє зменшенню рівня безробіття – найгострішої проблеми сільської місцевості. Згідно з даними зарубіжних і вітчизняних досліджень малий бізнес забезпечує в розвинутих країнах 50 % ВВП та до 60 % нових робочих місць. В Україні ж частка малих підприємств становить 7,7 % обсягу виробництва продукції та 20 % загальної кількості найманих працівників [4, 42].

Отже, в умовах економічної кризи спостерігається розлад економіки, банкрутство підприємств тощо. Для стабілізації ситуації та порятунку підприємств необхідно проводити детальний аналіз та діагностику фінансового стану суб’єкта господарювання для прийняття ефективних антикризових рішень, які можуть бути спрямовані і на злиття підприємств чи приєднання. Важливою умовою подолання кризи на макрорівні є державна підтримка розвитку малого підприємництва.

Список використаних джерел:

1. Вишня М.М. Економіко-математичний аналіз впливу державних субсидій на конкурентноспроможність вітчизняної продукції/ М.М.Вишня // Наукові праці НДФІ. – Випуск 1. – 2009. – С. 70 – 80.

2. Говорушко Т.А. Економічна ефективність розвитку малого підприємництва в харчовій промисловості України/ Т.А.Говорушко // Формування ринкових відносин в Україні. – 2008. -  №11. – С. 107-111.

3. Івашківська І. Фінансовий аналіз злиттів та поглинань компаній / І.Івашківська //Фінансовий ринок України. – 2008. - № 2. – С. 29 – 33.

4. Карпій С. Розвиток малого підприємництва як стратегія реалізації політики зайнятості на регіональному рівні / С.Карпій // Економіст. – 2009. - №4. – С. 42-45.