Мощенська Ольга

Керівник– Распопова В.А.

 

СУТНІСТЬ ТА ОСОБЛИВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ БЕНЧМАРКІНГУ В АТИКРИЗОВОМУ УПРАВЛІННІ ПІДПРИЄМСТВОМ

Функціонування підприємств в умовах сучасної кризи свідчить, що своєчасне розпізнавання ознак і природи кризи, її локалізація, використання новітніх елементів менеджменту складають суть механізму антикризового управління. За останні десять років бенчмаркінг став одним з ефективних і визначених методів удосконалення бізнесу.

Основною метою даної статті є визначення сутності і особливостей застосування бенчмаркінгу в процесі антикризового управління.

Вже з’являються підприємства на Україні, які використовують бенчмаркінг як елемент стратегії підвищення конкурентоспроможності, але поки таких компаній одиниці. Одні вважають його продуктом еволюційного розвитку концепції конкурентоспроможності або програмою з поліпшення якості, інші ж зараховують його до екзотичних продуктів японської бізнес – практики.

Для українських ж керівників «бенчмаркінг» - це незнайоме слово, а еталонне зіставлення сприймається не як метод управління, а як звичайний аналіз конкурентів або маркетингове дослідження. Однак потенціал бенчмаркінгу великий, і найближчим часом еталонне зіставлення займе своє законне місце в арсеналі менеджерів.

В залежності від того з ким проводиться порівняння і що порівнюється, використовуються різні види бенчмаркінгу:

·  внутрішній бенчмаркінг здійснюється усередині підприємств, при цьому аналізуються та порівнюється характеристики виробничих одиниць одного й того самого підприємства, схожих за аналогічними процесами.

·  зовнішній партнерський бенчмаркінг проводиться підприємствами, які укладають договір про проведення спільних порівняльних досліджень діяльності кожного з учасників з метою надання допомоги один одному для подальшого успішного розвитку. Такі угоди можуть укладати і підприємства-конкуренти. Партнерський бенчмаркінг, який використовують багато японських фірмам, можна вважати одним з елементів нової ситуації, коли відбувається відмова від суперництва на користь співробітництва.

·  функціональний бенчмаркінг, при якому аналізуються окремі процеси, функції, методи й технології порівняно з іншими підприємствами, які не є конкурентами розглядуваного. Коли підприємства застосовують схожі методи, прийоми чи технології і не є конкурентами, то вони  охоче йдуть на взаємний обмін первинною інформацією та заінтересовані в реалізації спільних проектів, спрямованих на вдосконалення тих чи інших операцій, що порівнюються.

·  загальний бенчмаркінг – порівняння підприємств з непрямими конкурентами незалежно від сектора економіки щодо вибраних параметрів.

·  асоціативних бенчмаркінг проводиться підприємствами, які об’єднані у вузькому бенчмаркінговому альянсі.

·  конкурентний бенчмаркінг полягає в аналізі організації бізнесу в підприємствах-конкурентах на основі інформації, яка поширюється ними про себе, а також інформації з інших джерел.

У Японії, США та інших країнах програми бенчмаркінгу мають державну підтримку, тому що завдяки такому обміну досвідом виграє економіка країни в цілому.

Серед чинників, що запобігають активному впровадженню бенчмаркінгу в Україні можна виділити такі:

-         відсутність програм бенчмаркінгу, які фінансуються державою

-         непрозорість середовища функціонування підприємства;

-         недоступність відкритої інформації для порівняння й обміну досвідом;

-         нерозвиненість інфраструктури бенчмаркінгу в Україні;

-         закритість компаній і власний комплекс «засекреченості»;

-   існуючі системи фінансового обліку компанії й оподаткування не завжди дозволяють отримати реальні дані за тими або іншими показниками.

Але необхідно виділити й переваги застосування методу бенчмаркінгу в антикризовому управлінні це створення конкурентної переваги для підприємств за рахунок використання постулату «не копіюйте, а створюйте».

Бенчмаркінг – процес, що приносить користь, але він вимагає правильного застосування:

-                      рішення і підходи спрямовані у майбутнє;

-                      об’єктом для еталонного зіставлення є показники, що корелюють з ключовими чинниками успіху в конкурентній боротьбі.

Отже, бенчмаркінг – це мистецтво виявляти те, що інші підприємства роблять краще, а також вивчення їхніх методів роботи. Тому грамотне використання досвіду конкурентів і успішних компаній дозволяє скоротити витрати, підвищити прибуток і оптимізувати вибір стратегії діяльності організації, що дуже важливо для підприємств, які працюють в умовах економічної кризи.

На нашу думку, головна причина настільки рідкого використання бенчмаркінга це те, що більшість вітчизняних компаній проходять період становлення. Його впровадження залежить від того, наскільки те чи інше підприємство структуровано, наскільки ним стандартизовані власні бізнес-процеси, і темпи розвитку ринку стимулюють його до бенчмаркінгу. Коли визначений рівень розвитку підприємства досягнуть, перед ним встають питання вивчення і використання кращого досвіду, накопиченого в цій сфері діяльності. А бенчмаркінг - це економія часу та ресурсів.

Література

1.                        Т. Роик. Уменее видеть лучшее. «Инвестгазета» №44 [электронный ресурс] - http://www.investgazeta.net/praktika/umenie-videt-luchshee-154135/

2.                        Сутність та особливості бенчмаркінгу в антикризовому управлінні підприємством / О.В.Коваленко // Механізм регулювання економіки, 2009, №3, Т.1, с 140-145.