Економіка /3.
фінансові відносини
Голишевська
Л. В., П’ясецька Н. А.
Вінницький
національний аграрний університет, Україна
ДЕРЖАВНИЙ БЮДЖЕТ: СУТНІСТЬ,
ЗНАЧЕННЯ, ФУНКЦІЇ
В умовах світової фінансово-економічної кризи зростає вплив бюджету на розвиток економічної і соціальної сфери держави, оскільки саме державний бюджет виступає одним з основних інструментів здійснення соціально-економічної політики держави.
Вагомий внесок у вивченні питань визначення сутності, функцій, аналізу державного бюджету зробили такі вчені-економісти, як О.Д. Василик, Л.К. Воронова, Г. Дворецька, М.В. Карасьова, В. Лобода, О.А. Музика, О.Ю. Семенова та інші. Варто зазначити, що вказані автори мають різні погляди щодо тлумачення поняття бюджету, а тому актуальним є поглиблене дослідження сутності бюджету, що дасть можливість учасникам бюджетних правовідносин однаково розуміти його правову і економічну природу.
Бюджет у сучасному його розумінні сформувався внаслідок тривалого історичного процесу еволюції суспільства: трансформації натурального господарства у грошово-мінове, становлення держави, ускладнення економічного і фінансового життя [3, c. 45].
Згідно з Бюджетним кодексом України, бюджет — план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду [1].
Сам термін «бюджет» набув розповсюдження у офіційних документах лише на початку XIX ст., його буквальний переклад означає «шкіряний мішок», «шкіряний гаманець». Уявлення про бюджет як офіційний звіт про публічні доходи і видатки відображало початкову практику складання цього документа в кінці XVIII ст. саме у вигляді фактично зібраних доходів і здійснених видатків. Подальший розвиток економічного і фінансового життя, посилення ролі держави вимагало переходу до визначення попередніх розмірів доходів і на цій основі здійснення видатків. Таким чином, з офіційного звіту про доходи і видатки бюджет поступово перетворювався на документ, який відображав передбачувані доходи і видатки.
Ґрунтовне дослідження поняття та сутності бюджету на основі наукових розробок XVIII—початку XX ст. проведено О. П. Кириленко. Так, автор зазначає, що багато вчених, характеризуючи призначення та сутність бюджету, уникали визначень (Жозеф Гарпье, маркіза Одіффре, Павел Буато, Жак Неккер, де-Рамель). Проте на противагу таким вченим були й інші, серед яких і відомий французький вчений Рене Штурм, який у своїй фундаментальній праці «Бюджет» відобразив еволюцію поглядів на сутність бюджету. Найпоширенішими у другій половині XIX ст. були такі визначення бюджету як:
- рівновага між державними потребами та коштами (Жан Батіст Сей);
- відомість, яка включає передбачувані доходи і видатки протягом певного часу. Бюджет — це таблиця, яка розраховує та порівнює доходи, що мають надходити, з видатками, що мають бути здійснені («Трактат про фінансову науку» Поля Леруа-Больє);
- акт, що передбачає та дозволяє щорічні доходи та видатки держави або інші повинності, які підкоряються закону та тим самим правилам (Кодекс Державної звітності 31.05.1862 р.);
- офіційний звіт про публічні доходи та видатки (Словник політичної економії) [3, c. 45-46].
Держаний бюджет, будучи основним інструментом державної фінансової політики та фінансовою базою держави для здійснення її функцій, забезпечує розвиток не тільки пріоритетних галузей національної економіки, а й соціально-культурні заходи, обороноздатність країни, утримання органів державної влади та управління тощо. Таким чином, державний бюджет є знаряддям розвитку економіки, соціальної сфери, культури, підвищення матеріального статку суспільства.
Державний бюджет впливає на суспільство через доходи і видатки, тобто ефективність бюджету слід досліджувати як при справлянні податків, зборів та обов’язкових платежів, так і при використанні бюджетних коштів [2, c. 31].
Виділяють такі основні функції бюджету:
- фіскальна — у ході реалізації цієї функції відбувається акумулювання грошових коштів у бюджетах різних рівнів;
- розподільча — ця функція проявляється через формування і використання централізованих грошових коштів для здійснення завдань держави та муніципальних утворень;
- фінансування — за допомогою даної функції відбувається використання зібраних коштів відповідно до цільового призначення;
- перерозподільна — проявляється у перерозподілі національного доходу і ВВП [3, c. 48].
На думку Семенової О.Ю., в сучасних умовах розвитку державний бюджет України являється заручником непослідовного і непередбачуваного законодавчо-нормативного забезпечення і як наслідок гальмується економічний та інвестиційний розвиток держави [4].
Таким чином, в сучасних умовах розвитку державний бюджет виступає офіційним фінансовим документом про доходи і видатки країни на поточний рік. Державний бюджет являється обов’язковим атрибутом суверенітету держави і забезпечує розвиток усіх її сфер діяльності.
Література:
1. Бюджетний кодекс України від 21 червня 2001 р. №2542-ІІІ.
2. Дворецька Г. Державний бюджет України: Аналіз, тенденції, проблеми /Г. Дворецька// Ринок цінних паперів України. – 2008. – №7-8. – С.31-39.
3. Лобода В. Щодо визначення поняття бюджету /В. Лобода/ Юридична Україна. – 2008. – №11. – С.45-49.
4. Семенова О.Ю. Роль бюджетного регулювання при здійсненні бюджетної політики в Україні /О.Ю. Семенова// Держава та регіони. Серія: Державне управління. – 2009. – №1. – С.163-165.