Алтуніна А., Лебедєва О.А.

ДонНУЕТ

Стратегія розвитку транскордонного співробітництва в формі єврорегіонів

Сучасною тенденцією розвитку Європи є активна позиція регіонів у міжнародних економічних відносинах. Україна усвідомлює важливість інтеграційних процесів та роль регіонів у суспільному розвитку. Законодавчо аргументована необхідність “встановлення і поглиблення прямих контактів між окремими регіонами України та державами – членами і кандидатами у члени ЄС… поступового перенесення основної ваги інтеграційного процесу з центральних органів виконавчої влади на регіони, до органів місцевого самоврядування, територіальних громад і, зрештою, якнайширшого залучення громадян України”[3]. Особливу увагу в таких умовах привертає до себе транскордонне співробітництво в формі єврорегіонів .

Подпись: Міжнародний ринок руху капіталуПодпись: Система світової торгівліЗ огляду на умови, які має задовольняти єврорегіони, щоб діяти на національному рівні, в Україні такі утворення можливі лише за умови функціонування трьохрівневої моделі діяльності єврорегіонів, що сприятиме прискоренню інтеграції України до ЄС (рис. 1).

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 1. Трьохрівнева модель діяльності єврорегіонів, що сприятиме прискоренню інтеграції України до ЄС

 

В контексті входження України до світового економічного простору пріоритетними завданнями є інтеграція економіки країни на національному рівні [2].

Основні стратегічні цілі, які мають вирішити в процесі свого розвитку єврорегіони національного рівня інтеграції [1]:

Економічна сфера: розвиток туристично-рекреаційного комплексу (Івано-Франківська, Закарпатська області, прибережні території Донецької та Ростовської областей); підтримка експортоорієнтованих галузей ТКС прикордонних регіонів (металургія, машинобудування, хімічна промисловість - Донецька, Луганська, Дніпропетровська області, лісова та деревообробна промисловості – Івано-Франківська, Чернівецька, Закарпатська області); сприяння розвитку середнього та малого бізнесу; підтримка агропромислового комплексу, в тому числі фермерських господарств (Івано-Франківська, Рівненська, Волинська області).

Соціальна та культурно-освітня сфера: налагодження співпраці між вищими та загальноосвітніми навчальними закладами у рамках транскордонного регіону; розробка та реалізація проектів та програм транскордонного співробітництва з соціальної інфраструктури.

Екологічна сфера: раціональне використання природних ресурсів; створення дієвої системи долання наслідків надзвичайних ситуацій; впровадження нових маловигідних технологій; запровадження використання альтернативних видів енергії; проведення моніторингу становища навколишнього середовища; посилення контролю за основними джерелами забруднення.

Інфраструктурна сфера: розвиток нових видів зв’язку; стимулювання розвитку морського транспорту (м. Севастополь); організація спільного контролю на державному кордоні; забезпечення розвитку об’єктів житлово-комунального господарства; модернізація, реструктуризація та будівництво нових пунктів пропуску через державний кордон.

Основними стратегічними цілями,  пов’язаними з  розвитком єврорегіонів

локального та регіонального рівнів інтеграції є:

1) створення передумов для роботи іноземного капіталу (політична стабільність в країні; удосконалення законодавчої бази; спрощення процедури перетину кордону);

2) вихід на світові ринки (сприятливі умови для здійснення експортної діяльності підприємствами єврорегіону; розвиток інфраструктури; покращення показників виробничо-господарської діяльності підприємства; підвищення кваліфікації працівників).

Таким чином, головними завданнями локального та регіонального рівнів є розвиток транскордонного співробітництва. Трьохрівнева модель діяльності єврорегіонів, що сприятиме прискоренню інтеграції України до ЄС свідчить, що прикордонні області, на територіях яких розташовані єврорегіони, є інвестиційно привабливими через низький економічний потенціал регіону.

 

 

Список використаних джерел:

1.     Мікула Н. Теоретико-методологічні та практичні аспекти функціонування єврорегіонів // Регіональна економіка. – 2004. - №4. – С. 53-63.

2.     Розпорядження КМУ «Про затвердження плану заходів на 2009 рік щодо реалізації Державної стратегії регіонального розвитку на період до 2015 року

3.     Указ Президента України “Про затвердження Стратегії інтеграції України до Європейського Союзу” №615/98 від 01.06.1998 р. (Зі змінами, внесеними згідно з Указами Президента №587/2000 від 12.04.2000, №8/2001 від 11.01.2001, №1146/2001 від 26.11.2001).