К.е.н., доцент Сухарев П.М. ,

студентка гр. ОА-05-МА Переверзєва К.С.,

Донецький національний університет економіки і торгівлі

ім. Михайла Туган-Барановського

 

Ліквідність і платоспроможність підприємства: методологічний аспект

 

Радикальні соціально-еко­номічні перетворення в економіці країни, перехід до ринкової економіки, зміна форми власності державних підприємств на приватну, нові взаємовідносини підпри­ємств з бюджетом, банками, іншими суб'єктами госпо­дарювання призвели до різкого погіршення фінансово­го стану і до втрати платоспроможності багатьох під­приємств. У цій ситуації особливої актуальності набуває оцінка платоспроможності та ліквідності підприємств, пошук шляхів її відновлення.  Цій пробле­мі присвячені ряд робіт як зарубіжних, так і вітчизняних науков­ців, зокрема А.Д. Шеремета, Р.С. Сайфуліна, В.В. Ковальова, Е.І.Уткіна, Н.Б. Тарасенко, М.А. Болюха, Є.В. Мниха, О.С. Філімоненкова і інші [1,3,6,7,9]. Але запропоновані мето­дики не завжди враховують вимоги вітчизняних підприємств. Крім того, проблема зміцнення платоспроможності та ліквідності постійно вимагає розробки і впровадження методик, спрямова­них на більш ефективний контроль за їх рівнем, на використання значного набору аналізованих показників.

Метою статті є дослідження понять «ліквідність» та «платоспроможність» підприємств.

У вітчизняних та іноземних теоріях фінансового аналізу діяльності підприємства існують різноманітні підходи до визначення економічного змісту понят­тя «ліквідність» та «платоспроможність». Деякі з низ наведені у таблиці 1.

Таблиця 1. – Визначення ліквідності та платоспроможності підприємств у літературних джерелах

 

Визначення платоспроможності підприємства

Визначення ліквідності підприємства (фірми)

Автор, джерело

«...здатність ...своєчасно і повністю виконувати платіжні зобов'язання, що є наслідком торгових, кредитних та інших операцій грошового характеру»

«...спроможність...своєчасно виконувати свої боргові зобов'язання; залежить від розміру заборгованості та обсягу ліквідних коштів»

Великий економічний словник [2, с. 665, 428]

«...здатність ...своєчасно і повністю розраховуватися за своїми довгостроковими зобов'язаннями», «...активи більші, ніж зовнішні довгострокові зобов'язання»

«Здатність підприємства вчасно і без затримки сплачувати свої короткострокові зобов'язання названо ліквідністю»

Е.А. Уткін [7, с. 216)

Здатність своєчасно виконувати свої зобов'язання, що випливають з торгівельних, кредитних і інших операцій

Означає здатність цінностей легко перетворюватися в гроші, тобто в абсолютно ліквідні активи, для своєчасного покриття всіх необхідних платежів.

Т.О. Фролова [8, с. 118]

Відображає можливість підприємства відповідати (платити) за своїми обов'язками в конкретний період часу

Здатність перетворювати свої активи в кошти платежу для погашення короткострокових зобов'язань

Т.Д. Костенко [4,с.294]

Можливість підприємства наявними грошовими ресурсами своєчасно погасити свої строкові зобов'язання

У загальному розумінні — це здатність цінностей легко перетворюватися в гроші, тобто в абсолютно ліквідні активи. Це здатність і швидкість підприємства перетворювати свої активи в гроші для покриття своїх необхідних платежів у міру настання їх строків

Л.А. Лахтіонова [5, с. 176, 179]

Розуміють наявність у підприємства коштів для погашення ним у встановлений термін і в повному обсязі своїх боргових зобов'язань, які виплавають Із кредитних та Інших операцій грошового характеру, тобто це здатність підприємства виконувати свої зобов'язання. Це зовнішня оцінка його фінансової стійкості, обумовлена рівнем забезпечення оборотних активів довгостроковими джерелами

Розуміють спроможність підприємства перетворювати свої активи на гроші без втрати їх ринкової вартості для покриття всіх необхідних платежів в міру настання їх строків на швидкість здійснення цього перетворення

Н.В. Тарасенко [6, с. 260, 262]

 

Слід зазначити, що більшість економістів дають визна­чення платоспроможності так, як це поняття трактується у Великому економічному словнику під редакцією А.Н. Азріліяна, тобто як здатності «...своєчасно і повністю виконувати свої платіжні зобов'язання, що випливають із торгових, кре­дитних та інших операцій грошового характеру» [2, с. 665].

Деякі вітчизняні вчені, а саме М.А. Болюх, В.І. Іващенко, В.М. Мельник, Є.В. Мних, К.В. Тарасенко, вважають, що «…платос­проможність підприємства - найважливіший показник, який характеризує фінансовий стан підприємства) [1, с. 136]. «Оцінка платоспроможності проводиться на основі характе­ристики ліквідності активів», що «означає спроможність пере­творення активу в готівку» [6, с. 386]. При визначені понят­тя платоспроможності змішують з її показниками, такий підхід сприяє викривленню сутності платоспроможності.

Однак, ці поняття ліквідності і платоспро­можності різні, хоча і взаємозалежні. Платоспроможність – визначений фінансовий стан підприємства, при якому воно вільно, у повному обсязі відповідає за своїми зобов'язання­ми і при цьому здійснює повсякденну діяльність.

У роботах І.О. Бланка платоспроможність розглядається з позицій оптимального управління грошовими потоками.

В економічній літературі прийнято розрізняти ліквідність, ліквідність балансу і ліквідність активів. Термін «ліквідність», який використовується у фінансовому аналізі, має досить неоднозначні тлумачення,

Досить часто ліквідністю підприємств називають їх спроможність своєчасно виконувати свої боргові зо­бов'язання, що залежить від розміру заборгованості та обсягу ліквідних коштів [2, с. 428]

В.В. Ковальов, АД. Шеремет, М.Г. Чумаченко прихильні до думки, що ліквідність переважно характеризує наявність у підпри­ємства «оборотних коштів у розмірі, теоретично достатньому для погашення короткострокових зобов'язань» [3, с. 304], «ліквідність підприємства — це його спроможність перетворювати свої активи на гроші для покриття всіх необхідних платежів». І.О. Бланк сфор­мулював найвдаліше визначення ліквідності, характеризуючи її як функцію часу (строку можливого продажу) ї ризику (можливої вартості майна за умов терміновості його продажу).

У загальному розумінні «ліквідність» означає здатність перетворення активів у гроші швидко та без втрат ринкової вартості. Таким чином, ліквідність можна оцінювати з двох сторін. По-перше, як час, необхідний для перетворення активів у грошову форму; по-друге, як ймовірність продати актив і отримати визнану ринкову ціну. Ліквідність балансу - це ступінь покриття зобов'язань підприємства його активами. Ліквідність активів спе­ціалісти розрізняють як час, необхідний для перетворення актив, в грошову форму і як можливість продавати активи за певною ці­ною, в тій мірі, в якій виручка від реалізації запасів, дебіторська за­боргованість буде відносно більш ліквідним активам, ніж запаси.

Зазначимо, що не існує однозначного визначення понять ліквідності та платоспроможності, більшість вчених вважають їх практично однаковими, хоча ліквідність, як здатність своєчасно розраховуватись з боргами висвітлює суть платоспроможності, тобто ці поняття не є однаковими, а виступають взаємозалежними.

Література:

1. Болюх М.А., Іващенко В.І. Економічний аналіз господарської діяльно­
сті. - К.: ЗАТ .НІЧЛАВА», 2001. - 204 с.

2.Большой зкономический словарь: 22000 терминов / Под ред. А.Н. Азри-
лиян. - 4-е изд. доп. и перераб. - М.; Ин-т новой зкономиш, 1999. - 1248 с.

3.Ковалев В.В. Введение в финансовий менеджмент. - М.: Финансы и
статистика, 1999. - 768 с.

4.Костенко Т.Д. Економічний аналіз і діагностика стану сучасного під­
приємства. - К. - 2005. - 400 с.

5.Лахтіонова Л.А. Фінансовий аналіз сільськогосподарських підпри­
ємств: Навч. пос. - К.: КНЕУ. - 2004. - 368 с

6.Тарасенко Н.В. Економічний аналіз діяльності промислового підпри­
ємства. - Львів: ЛБІ НБУ, 2003. - 485 с.

7.Уткин З.И. Фінансовий менеджмент. Учебник для вузов. - М.; Издательство «Зеркало», 1998. - 272 с.

8.Фролова Т.О, Фінансовий аналіз. - К.: Видавництво Європейського університету. - 2005. - С. 118.

9.Шеремет А.Д., Сайфулин Р.С. Методика фінансового анализа. -
М.:ИНФРА-М, 1996. -176 с.