Економічні науки/ 2. Зовнішньоекономічна діяльність

 

Беліменко І. В.

Національний технічний університет України „Київський політехнічний інститут“, Україна

 Зовнішньоекономічні операції з давальницькою сировиною на українських підприємствах легкої промисловості: аргументи за і проти

 

Однією із умов побудови та розвитку в Україні ринкової економіки європейського типу виступає всебічне задоволення потреб населення у високоякісних та екологічно безпечних товарах масового попиту. Провідну роль у вирішенні цього завдання відіграє легка промисловість. Цей соціально - важливий сектор економіки сприяє наповненню державного та місцевого бюджетів, покращує рівень зайнятості населення, ініціює розвиток ресурсних галузей, виконує важливі соціальні та естетичні функції.

Актуальність дослідження та його значення для покращення результатів діяльності та розвитку підприємств легкої промисловості України обумовлено кризовими явищами в галузі, коли підприємства не мають сформованого внутрішнього ринку збуту, та для покращення ситуації вимушені працювати на експорт за давальницькими контрактами із іноземними замовниками.

Складна ситуація в легкій промисловості обумовлена комплексом взаємоповязаних факторів, які сьогодні озвучують та аналізують експерти.

Зокрема, імпорт товарів суттєво перевищує експорт та вітчизняне виробництво, що є загрозливим сигналом для підприємців та економічної безпеки держави [1].

 

 

 

Таблиця 1

Експорт та імпорт товарів в легкій промисловості за січень 2010 року, тис. дол.США

Вид продукції

Експорт

Імпорт

Текстиль та вироби з текстилю

54439,0

78412,2

Взуття, головні убори

10514,2

16363,9

 

Середньомісячна заробітна плата в розрахунку на одного штатного працівника станом на січень 2010 року для текстильного виробництва склала 1087 грн., для шкіряного 1147 грн. що є найнижчими показниками серед всіх видів промисловості [2].

Ситуація ускладнюється відсутністю державної підтримки та сприяння розвитку галузі, зокрема, ефективних протекціоністських заходів, що призвели до засилля внутрішнього ринку імпортними товарами групи «second - hand», які ввозяться за заниженою митною вартістю; дефіцитом обігових коштів та сировинних ресурсів; відсутністю сприятливих умов для закупівлі технологічного обладнання, що не виробляється в Україні; інфляційними процесами та зниження реальних доходів населення.

Довгий час у легкій промисловості здійснюються процеси структурної перебудови, розробляються шляхи відновлення можливостей та виходу із кризового положення. Одним із варіантів підтримки підприємств є робота на давальницькій сировині. Відповідно до ЗУ про операції із давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах операція з давальницькою сировиною у зовнiшньоекономiчних вiдносинах – це операцiя з перероблення (оброблення, збагачення чи використання) давальницької сировини в результатi технологiчного процесу iз змiною коду по ТН ЗЕД, а також етапiв (операцiй з перероблення цiєї сировини) з метою отримання готової продукцiї за вiдповiдну плату [3].

Використання давальницьких операцій в теперішніх кризових умовах є вкрай виправданим заходом і набуло широкого застосування та поширення. За різними оцінками від 70 до 90 % підприємств працюють за давальницькими контрактами.

Однак оцінка проведення давальницьких операцій свідчить про їх неоднозначний вплив на соціально - економічне становище суб’єктів господарювання. Так, основними мотивами підприємств при здійсненні давальницьких операцій для вітчизняних підприємств, що займаються переробкою давальницької сировини є:

-можливість завантажити виробничі потужності, та працювати цілорічно без сезонності; а отже отримувати тимчасовий, але стабільний дохід;

 - можливість отримати інвестиції та нові технології;

- не витрачати кошти та зусилля на маркетинг та збут продукції;

 - набути досвід у використанні нових технологій та нових видів сировини;

 - знайти стратегічних інвесторів та надійних партнерів.

- створити основу для розвитку власних брендів.

 Але поряд із перевагами вони забезпечують низький рівень рентабельності, не сприяють використанню творчого та дизайнерського потенціалу підприємства та розвитку галузі. Одним із головних негативних наслідків застосування операцій з давальницькою сировиною є екологічна складова.

По мірі поширення застосування давальницьких операцій, склалася ситуація, за якої українські виробники працюють в основному на експорт, тоді як наші магазини переповнені імпортними товарами сумнівної якості та незрозумілого походження. Фактично український легпром став дешевою робочою силу для європейських будинків модного одягу надаючи  їм низькорентабельні послуги та будучи залежним як від підприємств - замовників так і від індустріальних країн у цілому.

Тому на підприємствах легкої промисловості має бути розроблена чітка стратегія подальшого функціонування та розвитку галузі, орієнтована на витіснення із спектру основної діяльності роботу за давальницькими контрактами та поступового підвищення конкурентних позицій на внутрішньому ринку.

Адже основна частина підприємств легкої промисловості володіє достатнім виробничим потенціалом, здатним виробляти складні технологічні вироби високого рівня якості і може скласти гідну конкуренцію іноземним товарам [4].

Цьому сприяє також тенденція переміщення давальницьких замовлень у Східні країни із більш дешевшою робочою силою та подорожчання імпортних товарів, що відкриває вітчизняним підприємствам шлях на внутрішній ринок.

Український уряд, зі своєї сторони, має підтримувати вітчизняного товаровиробника, зокрема, доцільно впровадити політику галузевого протекціонізму, вдосконалити митне законодавство, створити цивілізовані ринки по реалізації продукції, а саме головне створити умови для чесної конкурентної боротьби. 

Тоді українці будуть одягатися у вітчизняний одяг, підприємства матимуть ринок збуту, а держава додаткові надходження до скарбниці та нові робочі місця.

Література:

1. ООО «Гонэ и Партнеры Консалтинг» «Обзор рынка легкой промышленности Украины»:  аналитический отчет, октябрь 2008

2. Державний комітет статистики України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http: // www.ukrstat.gov.ua

3. Закон України від 15.09.95 р. за № 327/95–ВР «Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах».

4. Т.С. Єдинак Зовнішньоекономічні операції з давальницькою сировиною в контексті забезпечення фінансово-економічної безпеки підприємств.