Вдовенко Л.О.

к.е.н., доцент кафедри фінансів та кредиту, ВНАУ

Марценюк-Розарьонова О.В.

асистент кафедри фінансів та кредиту, ВНАУ

Брезденюк А.М.

Студентка ВНАУ

Проблеми і напрямки ОПТИМІЗАЦІЇ оподаткування малого та середнього бізнесу

 

У світовій практиці розвитку підприємництва система оподаткування поряд із бюджетним фінансуванням визначених державною політикою пріоритетних напрямків розвитку справляє найбільший вплив на процентну політику, грошовий обіг та господарську кон'юнктуру в цілому.

Система оподаткування - продукт закономірного результату економічного розвитку суспільства, об'єктивно необхідна частина її економічної структури, що втілює досить складне утворення законодавчих і нормативних актів, які регулюють взаємовідносини між державою і підприємцем. Ця система перебуває в постійному русі, що знаходить відображення в появі нових офіційних документів, які регулюють оподаткування підприємницької діяльності.

Важливою складовою оподаткування є регулювання оподатковуваної бази сплачуваних підприємств малого та середнього бізнесу податків. З цих позицій усі податки поділяються на три групи:

-  податки, об'єктом оподаткування яких є виручка;

-  податки, об'єктом оподаткування яких є прибуток (дохід);

-   податки, що мають об'єктом оподаткування фонд оплати праці.[1]

Для скорочення можливих податкових втрат необхідно враховувати особливості методики розрахунку конкретних податків. Урахування всіх факторів, що впливають на базу оподаткування, уможливить не тільки істотну мінімізацію податків, а й попередить виникнення штрафних санкцій, знизивши тим самим рівень податкових витрат.

Для прояву податкового планування на рівні суб'єктів господарювання виділяють два аспекти. Перший аспект акцентує його особливу роль у процесі мобілізації внутрішніх інвести­ційних резервів економічних суб'єктів, особливо підприємств малого та середнього бізнесу малого підпри­ємництва, чиї фінансові можливості завжди більш обмежені щодо інших кате­горій підприємств малого та середнього бізнесу. Другий аспект виражається в отриманні підприємств малого та середнього бізнесом додаткових конкурентних переваг шляхом вибору оптимальних параметрів бізнесу за допомогою оптимізації рівня податкового навантаження, що орга­нічно вбудовує систему податкового планування і податкової оптимізації у вартісну концепцію управління бізнесом.

Малий бізнес основа економіки сучасної держави. Податкові надход­ження від малого бізнесу — основа місцевих і регіональних бюджетів. В основі економічної політики більшості розвинутих країн лежить необхідність ство­рення сприятливого макроекономічного середовища для підприємств малого та середнього бізнесу будь-якої організаційної форми. Не дивлячись на це, в галузі оподаткування малі та середні підприємств малого та середнього бізнеса фактично виділені в окрему групу. Такий підхід поясню­ється як розуміння економічної справедливості - необхідність компенсації об'єктивно менших можливостей до самофінансування даної категорії підприємств малого та середнього бізнесу. Законодавством більшості розвинених країн малий бізнес визначе­ний як особливий суб'єкт державного регулювання. Соціальна значимість ма­лого бізнесу визначила особливості оподаткування, яке орієнтоване на довго­строкові цілі економічного розвитку та прив'язане до пропорцій, що реально створюються в даному секторі.[2]

Оподаткування підприємств малого та середнього бізнесу малого бізнесу є головним чинником зов­нішнього середовища, який суттєво впливає на їхню діяльність. Саме малі підприємств малого та середнього бізнесу, які не потребують великого стартового капіталу та забезпечують високу оборотність ресурсів, здатні швидко реагувати на зміни ринкового попиту та за рахунок цього забезпечувати рівновагу на споживчому ринку в умовах нестабільної економіки й обмеженості фінансових ресурсів.

Стрімке зниження темпів приросту суб'єктів малого бізнесу й уповільнене нарощування критичної маси підприємницького сектору свідчить про непов­не використання державою стимулюючої функції оподаткування. Це поясню­ється недосконалістю теоретичних і нормативних положень оподаткування сфери малого бізнесу, відсутністю цілісної науково-обґрунтованої концепції податкової політики у цьому секторі економіки. На існуючому рівні державою . були зроблені кроки до регулювання підприємницької діяльності за допомо­гою оподаткування, але цього не достатньо. Пріоритетною науковою задачею є створення раціональної системи оподаткування суб'єктів малого бізнесу з урахування особливостей розвитку економіки України.[3]

Система оподаткування суб'єктів малого бізнесу має сприяти розвитку економічної системи в цілому, тобто забезпечувати створення оптимальних сум податкових надходжень до різних рівнів сектору загального державного управ­ління для забезпечення виконання ним відповідних функцій і в той же час не зменшувати стимулів для отримання суб'єктом малого бізнесу високих доходів. Для досягнення цієї мети з боку держави та СПД необхідно розробити сприят­ливий податковий клімат як для поповнення державної скарбниці, так і для сти­мулювання нарощування та покращення стану суб'єктів малого бізнесу.

Механізм реалізації регуляторної політики держави щодо оподаткування тієї чи іншої сфери господарської діяльності суб'єктів малого бізнесу потребує удосконалення, зважаючи на такі причини:

1. За часів становлення незалежності України фактично склалася нова економічна реальність для суб'єктів підприємницької діяльності: змінилися види підприємств малого та середнього бізнесу відповідно до форм власності; в українському законодавстві виникло поняття суб'єктів підприємницької діяльності, відбувся розподіл під1 приємств на малі, середні та великі; відбулися кардинальні зміни в системи оподаткування господарської діяльності підприємств малого та середнього бізнесу; виникли спрощені сис­теми оподаткування суб'єктів малого бізнесу.

       2.Цілі державної податкової політики, орієнтовані на реалізацію інтере­сів держави щодо суб'єктів малого бізнесу, пов'язані з існуючими системами оподаткування, збільшенням критичної маси суб'єктів підприємницької діяльності і надходжень до бюджету. Прогалини у системі оподаткування ма­лого бізнесу призводять до значних розбіжностей між поставленими цілями і кінцевим результатом.

       3.Сучасну динаміку розвитку суб'єктів малого бізнесу в Україні визнача­ють два основних параметри 1) потреба в ефективній систем оподаткування; 2) незрозуміла у деяких випадках, схильна до подвійного тлумачення та ухи­лення від сплати податків чинна система оподаткування малого бізнесу, яка вимагає проведення інвентаризації законодавчої бази, розробки процедури усунення недоліків нормативно-правового характеру.

Основними стратегічними цілями реформування системи оподаткування суб'єктів малого бізнесу слід вважати такі:

1.     підвищення конкурентоспроможності вітчизняного бізнесу;

2.     легалізація тіньового сектору;

3.     нарощування критичної маси суб'єктів малого бізнесу;

4.     простота та зрозумілість податкових норм для суб'єктів господарювання;

5.     скорочення витрат платників на нарахування і сплату податків та держа­ви на їх адміністрування;

6.     забезпечення умов для добровільного виконання вимог податкового за­конодавства платниками податків.

Основними завданнями податкової реформи системи оподаткування су­б'єктів малого бізнесу слід вважати такі:

- підвищення регулюючого потенціалу системи оподаткування малого бізнесу;

- підвищення фіскальної ефективності податків за рахунок розширення податкової бази, покращення адміністрування, зменшення масштабів ухилен­ня від сплати податків, формування доходів бюджетів усіх рівнів;

- поетапне зниження податкового навантаження на платників;

- стимулювання зміцнення позицій вітчизняного бізнесу в конкурентній боротьбі за рахунок зменшення частки податків у витратах;

- гармонізація податкового законодавства;

- зменшення кількості контролюючих органів з одночасним створенням єдиних правил контролю за нарахуванням і сплатою податків, зборів та обо­в'язкових платежів.

На сучасному етапі слід зазначити, що сучасна нормативна-правова система податкового законодавства не є достатньо розробленою, оскільки вона не відповідає жодній з економічних моделей країн Європи, тобто при нинішній системі оподаткування процес Євро-інтеграції є неможливим.

Отже, для кращого зростання національної економіки, для зростання основних макроекономічних показників, та для ефективно-прибуткової діяльності національних підприємств малого та середнього бізнесу, необхідно мінімізувати всі види податків. Але, щоб формування державного бюджету, відбувалось за допомогою інших джерел при умові мінімальних надходжень податків

А основними правилами ефективного оподаткування є відмова від надання пільг та забезпечення рівних і справедливих умов оподаткування для всіх платників податків.

ЛІТЕРАТУРА

1.С.А Супруненко «Податкове планування на підприємств малого та середнього бізнесах» Актуальні проблеми економіки №4(94),2009с.135-143

2.І.В.Балабенко «Удосконалення механізму реалізації регуляторної політики держави щодо оподаткування господарської діяльності суб'єктів малого бізнесу»Актуальні проблеми економіки №4(85),2008с.9-152.

3.Л.М.Чернелевський, Редзюк Т.Ю.Податковий облік і контроль. Навчальний посібник.Київ:Пектораль,2008,316с.