Столяр І.В.

Науковий керівник – Корбутяк А.Г.

Буковинська державна фінансова академія

Реструктуризація підприємств України - стратегії і проблеми

 

Вступ. Дві основні проблеми вимушене розв'язувати кожне підприємство в ході адаптації до зміни зовнішнього середовища: вибір найкращої організаційної структури і вибір найкра­щої функціональної структури, тоб­то розподіл виробничих управлінсь­ких функцій за підрозділами.

Реструктуризація - діяльність, основою якої є цілі та стратегія організації, що діє на користь власників останньої. У ринкових умовах загальними цілями є задоволення потреб ринку, зростання капіталізації, збільшення прибутку, підвищення ефективнос­ті та якості виробництва, оптимізація опода­ткування в цілому для реалізації стратегії конкурентоспроможного стійкого розвитку, а конкретними - усунення дисбалансу струк­тури і зростання стійкості та конкурентосп­роможності складної економічної системи.

 

Аналіз досліджень та публікацій. Дослідження концепцій реструктуризації економічної системи знайшли відображення у працях багатьох сучасних зарубіжних еко­номістів, серед яких можна назвати таких: Г. Амрін, М. Блауг, К. Дербер, Г. Десс, Г. Гамільтон, Д. Грейсон, М. Кассон, К.П. Кискер, Р.Г. Коуз, К. Моді, Д. Норт, М. Портер, Д. Старк та інші [1,88]. Також питанням теорії і практики реструктуризації економічних систем різних ієрархічних рівнів присвячені праці таких учених, як: В. Архангельський, А. Агєєв, А. Бандурін, С. Губанов, А. Кім, Л. Кураков, В. Немчимов, А. Олійник, А. Петелін, А. Фоломьєв, Ю. Яковець та інші [3,23]. 

Постановка завдання:

- дослідити концепції реструктуризації виробничих підприємств;

- описати основні методи проведення реструктуризації;

- вказати на основні джерела акумуляції ресурсів для проведення реструктуризації.

Виклад основного матеріалу. Характерно, що аналізуючи навіть тільки реструктуризацію підприємств, можна натрапити на широкий спектр визначень цього процесу, від загального, «реструктуризація – спосіб усунення протиріч між вимогами ринку і застарілою логікою поведінки підприємств» [Голобков С.], до досить обмеженого , «реструктуризація – це розділення великих підприємств на малі та створення дочірніх підприємств[Нізалов Д.].

У рамках реструктуризації необхідно ви­рішити три основні управлінські завдання [1,88]:

- велика модернізація, оновлення або скорочення надлишків існуючої вироб­ничо-технологічної бази організації;

- суттєва зміна системи управління і ви­користання людських ресурсів;

- якісна зміна відносин зі споживачами та/або створення нової цільової клієнт­ської групи.

При їх вирішенні організації стикаються з рядом труднощів об'єктивного і суб'єктив­ного характеру, зокрема такими:

- відсутність соціально затребуваних бізнес-ідей;

- необхідність здійснення великого обсягу попередньої дослідної й аналітичної ро­боти економічного, управлінського, соці­ального і маркетингового характеру;

- необхідність ретельної ревізії всього різноманіття ресурсів, що наявні в роз­порядженні підприємства;

- подолання розривів у господарських зв'язках, зокрема між структурними під­розділами самої організації;

- необхідність виходу на новий рівень ко­операції і трансформації зв'язків та вза­ємодії з постачальниками, кредиторами, органами влади і суспільством у цілому;

- необхідність урахування різних, часом суперечливих інтересів усіх учасників реструктуризації;

- неочевидність результатів у сучасних еко­номічних умовах внаслідок мультиплікативного прояву проблем економічної системи.

Зрозумівши природу цих труднощів, можна говорити про те, що зміна системи управління і якісного складу персоналу підприємства є найбільш перспективним напрямом в ході розробки планів реструктуризації при виконанні умови забезпечення стійкості виробни­чої системи.

Як змусити велику компанію по­стійно видозмінювати свою непово­ротку організацію? Питання сто­сується як фактичної структурної реконструкції, так соціальної пере­будови (зміни стосунків, проблеми керівництва). Чотириступенева схе­ма, запропонована Т. Пітерсом у, може стати корисною для визнання неминучості змін в діяльності фірми. Якщо не дотримуватися цієї схеми, то всі бажання ввести зміни будуть зведені нанівець застарілими структурами, процесами і процедурами.

Ступінь 1. Ліквідація зайвих уп­равлінських рівнів [2,25].

Компанія "Юніон Пасифік Рейл-роуд" скоротила управлінські рівні з 9 до 3, значно зменшивши кількість управлінців (всього їх було більше 30 тисяч) за 90 днів. Компанія "Тітеф-лекс" за декілька днів провела корін­ну реорганізацію, ввівши систему самокерованих робочих бригад.

Ступінь 2. Зміна пріоритетів ор­ганізації.

Звільнення від зайвих управлін­ських рівнів вочевидь означає децентралізацію. Проте "Юніон Пасифік" пішла ще далі: були створені децент­ралізовані оперативні одиниці (всьо­го більше 30) з персоналом 600—800 чоловік. Вони стали свого роду авто­номними невеликими фірмами їх керівники особисто знають багато своїх працівників та імена основних клієнтів [2,25].

Ступінь 3. Виграш у часі.

Змагання у часі можна називати і розуміти по-різному. Але воно було  неодмінним атрибутом 90-х років. Згідно з проведеними дослід­женнями від 95 до 99% часу втра­чається на непотрібні речі. Обробка заяви в середній страховій компанії займає десь близько 22 днів, але фак­тично вимагає 17 хвилин; на "Тіте­флекс" середнє замовлення вимагає обробки не 9—11 тижнів, а 2—3 дні, в гіршому випадку — 3—4 дні.

Виграш у часі вимагає скорочен­ня непотрібних витрат на будь-яко­му рівні, в будь-якому підрозділі й будь-яким працівником.

Ступінь 4. Усередині компанії теж повинні функціонувати ринкові відносини. Після звільнення від зайвих уп­равлінських рівнів, децентралізації, підсилення фінансових повноважень низових ланок, горизонталізацІЇ, трансформування всіх виробничих процесів, переходу до автономних бригад і скорочення на 95% втрат часу, можна приступати до реальної роботи. А саме, змусити ринкові механізми ефективно працювати всередині компанії.

Звичайно, весь цей досвід з ро­зукрупнення великих підприємств, накопичений в справі реструктури­зації в розвинутих країнах, зокрема, в США, є дуже повчальним для Ук­раїни і потребує детального вивчен­ня, аналізу та застосування з ураху­ванням економічних, соціальних і національних вітчизняних особливо­стей. Це ж стосується й більшості порад та рекомендацій, висловлених відомим американським вченим і практиком у галузі стратегічного планування й управління І. Ансоффом і міжнародним консультантом Т. Пітерсом [2,27]. І хоча їх не слід роз­глядати як панацею від усіх наших бід, все ж вони містять раціональне зерно і вивчення їх, без сумнівів, є корисним для подолання кризи в нашій економіці.

Останнім часом в Україні з'явля­ються випадки проведення реорганізації новим власником підприєм­ства з метою підвищення прибутковості та ринкової вартості бізнесу.

На думку Семенченко Н.В. [2,26] логічною є така послідов­ність процедур:

1. Аналіз стратегічного соціаль­но-економічного потенціалу підприємства — сукупності характеристик його внутрішніх і зовнішніх ресурсів, що визначають можливості його функціонування в майбутньому.

2. На базі аналізу стратегічного потенціалу підприємства та умов йо­го функціонування на ринку — виз­начення стратегічних зон господа­рювання (секторів ринку), в яких оперуватиме підприємство.

3. Розробка стратегії підприєм­ства — сукупності рішень, що визначають довгострокові напрями кон­центрації його зусиль і ресурсів.

4. Визначення оптимальних роз­мірів і внутрішньої структури підприємства, складу його інтеграцій­ного середовища.

Звичайно, проведення процесу перетворень за цією схемою пов'яза­не з серйозними обмеженнями внут­рішнього і зовнішнього характеру. Досвід показує, що для розробки стра­тегії підприємства необхідно:

— виконати поглиблений аналіз фінансового стану фірми, асорти­менту її товарів і послуг, організа­ційно-управлінської структури, пер­соналу, інвестиційних проектів;

— зафіксувати існуючу ситуацію в діяльності відповідних служб та визначити цільові установки їх діяль­ності на майбутнє;

— уточнити пріоритети у форму­ванні перспективного асортименту, бажаних фінансово-економічних, виробничих і кадрових показників діяльності підприємств;

— виявити ті інвестиційні проек­ти, реалізація яких відповідає поставленим цілям.

Можна стверджувати, що об'єк­тивна характеристика доцільності стратегії розукрупнення підприєм­ства визначатиметься таким рядом чинників:

Чинник 1. Економічна ефек­тивність.

Чинник 2. Чутливість до ринко­вих сигналів.

Чинник 3. Керованість компа­нією.

Чинник 4. Цілеспрямована діяль­ність підприємства та єдність його колективу.

Чинник 5. Економічна недобро­совісність у межах компанії.

Чинник 6. Соціальний статус ке­рівників.

Чинник 7. Мотивація персоналу.

Чинник 8. Науково-технічний прогрес і технічний рівень виробниц­тва.

Чинник 9. Інформаційна забез­печеність процесу розукрупнення.

Перетворення підприємства в групу самостійних фірм супроводжується виникненням інформацій­них бар'єрів між ними, що неминуче негативно позначиться на інформа­ційному потенціалі всього підпри­ємства. Це треба мати на увазі та ус­пішно цьому протистояти.

Висновки і пропозиції. Широка палітра можливостей дозволяє розробляти різні стратегії реорганізації підприємства, підвищувати керованість процесу pозукрупнення за рахунок підготовки багатьох запасних варіантів, необхідних для виправлення помилок,  часто зустрічаються (наприклад, створення нових юридичних осіб підрозділів компанії, ще не готові до цього рівня самостійності).

Треба зауважити, що навколо - фірмовий інтеграційний простір може (і повинен) формуватися не лише за рахунок підрозділів, що вийшли з надр основного підприємства, але за рахунок зовнішніх підприємств, що залучаються в цей простір за  допомогою заходів інтеграційної стратегії (процес централізації). Це створює належний рівень інтеграційної конкуренції та забезпечує сприятливі умови функціонування підприємства. Таким чином, формування його інтеграційного оточення є результатом реалізації як децентралізаційної, так і централізаційної стратегій.

 

Література:

1.     Козловський С.В. Концепції реструктуризації при управлінні та забезпечені стійкості виробничих систем/ С.В. Козловський // Держава та регіони. – 2009.- №2. – С.87-91

2.     Семенеченко Н.В. Стратегія реструктуризації українських підприємств/ Н.В. Семенеченко// Економіка та держава.-2009. - №12. – С.25-29

3.     Семенеченко Н.В. Проблеми реструктуризації великих підприємств/ Н.В. Семенеченко// Інвестиції:досвід та практика.-2009. - №20. – С.23-26