Экономические науки/6. Маркетинг і менеджмент

 

к.е.н., Стельмашенко О.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Стратегічне управління персоналом підприємств

 у  сучасних умовах господарювання

 

Стратегічне управління персоналом стає найважливішою передумовою формування успішного менеджменту в умовах існуючих вимог забезпечення постійного розвитку підприємств. Стратегія управління персоналом відбиває довгострокові інтереси підприємств. Стратегічна мета системи управління персоналом складається в забезпеченні розвитку підприємств за рахунок ефективного використання людського капіталу. При формуванні стратегії управління персоналом основним завданням стає визначення й облік майбутніх змін і тенденцій, обґрунтування змін, що сприяють стійкому розвитку.


В сучасних умовах завдання менеджменту підприємств складається в забезпеченні поступального його розвитку, здійснення цих завдань у більшій мірі буде залежати від оволодіння мистецтвом реалізації змін. Існують різні фактори формування успішного менеджменту підприємств в сучасних умовах але актуальними для підприємств також є питання використання стратегічного менеджменту, розробки і реалізації стратегії управління персоналом. Проблемам стратегічного управління людськими ресурсами та його практичному здійсненню присвячені різні дослідження. Формування стратегічних напрямків і покращення нематеріальних активів визначаються пріоритетами в формуванні і розробці стратегій. Розвиток підприємства передбачає реалізацію основ стратегічного управління.

Стратегічний менеджмент слід розглядати як сукупність рішень і дій формування і реалізації стратегії, направленої на досягнення цілей підприємства. За етапами розвитку роль системи стратегічного менеджменту визначалась в реалізації:

ü     реагування на постійні зміни зовнішнього оточення;

ü     стратегічного планування як передбачення зовнішніх умов діяльності і розробки стратегії відповідних дій; управління стратегічними можливостями;

ü     управління стратегічними завданнями шляхом розробки і реалізації програм.

Стратегічне управління персоналом підприємств  реалізується в умовах глобалізації ринкових відносин, підвищення конкуренції і змін. Важливим є вирішення проблем забезпечення ефективної реалізації стратегії у відповідності з загальним розвитком підприємства, яка повинна передбачати можливість відповідних коректив стратегії і способів її реалізації. До розробки і втілення стратегії пред'являються наступні вимоги:

ü     визначення пріоритетних внутрішніх процесів забезпечення успішної реалізації стратегії;

ü     втілення у реальність цілей внутрішніх процесів через створення вартості, управління;

ü     чітке формулювання  та інформованість співробітників;

ü     приведення у відповідність з виробленими стратегіями ресурси підприємства з метою отримання найбільшої віддачі.

Формування стратегії передбачає визначення бачення підприємства, стратегії, організаційних компетенцій , плану дій і їх реалізації. Вибір конкретної стратегії здійснюється виходячи з довгострокових цілей підприємства, внутрішніх ресурсів і традицій. Стратегію управління персоналом можна розглядати як плани використання можливостей зовнішнього оточення для збереження і підвищення конкурентоспроможності підприємства за допомогою її співробітників. Стратегія управління персоналом спрямована на підтримку і досягнення конкурентних цілей підприємства, визначає напрямки робіт, їх зміст, строки і показники оцінки ефективності реалізації.

Виходячи з визначених стратегічних установок система управління персоналом розроблює відповідні методи, процедури і програми з підбору, розвитку, оцінки, винагороди персоналу та організаційної комунікації. В сучасних умовах стратегічними цілями підприємств стають підвищення продуктивності праці, темпів зростання виробництва, прискорення інновацій, здійснення культурних перетворень.

 Досягнення цілей підприємства може забезпечити мотиваційний механізм, що складається з мотивів мотиваційних механізмів високоякісної продуктивної праці, науково-технічного розвитку виробництва, підприємництва, господарювання. Стратегічний менеджмент персоналу в сучасних умовах дозволяє досягати визначених цілей, забезпечувати узгодження цілей і можливостей, створювати цінність ресурсів і вартість підприємства, формувати потенціал розвитку і конкурентні переваги, визначати довгострокові цілі діяльності і систему мотивації їх досягнення, управляти персоналом організації з врахуванням розвитку організації і змін її оточення. Управління підприємствами здійснюється в умовах глобалізації ринкових відносин, підвищення конкуренції і змін. Розвиток підприємства може бути забезпечений лише на основі стратегічного управління.

Розробка і впровадження стратегії управління повинна базуватися на використанні усіх ресурсів підприємства, їх оцінці ефективному і приведенні у стратегічну відповідність. Розробка і реалізація стратегії управління персоналом повинна враховувати напрямки змін і здійснюватися з використанням нових управлінських технологій, організаційних змін і формування відповідної системи мотивації. Для впровадження стратегічних цілей розроблюються відповідні методи, процедури і програми з підбору, розвитку, оцінки, винагороди персоналу та організаційної комунікації.

В умовах маркетингової орієнтації персонал стає основним джерелом успіху підприємства у довгостроковій перспективі. У зв’язку з цим зростають вимоги, що висуваються до персоналу, його особистих характеристик, рівня компетентності і досвіду. Необхідним стає використання стратегічного підходу до управління персоналом, про що свідчать такі обставини:

ü    персонал розглядається як стратегічний ресурс підприємства, від якісного рівня якого залежить майбутнє підприємства;

ü    персонал є основним елементом взаємодії підприємства із зовнішнім середовищем, який дозволяє налагоджувати комунікації і зворотний зв'язок з покупцями, партнерами, посередниками, широкою громадськістю, контактними аудиторіями;

ü    результативність роботи персоналу обумовлює ефективність всієї діяльності підприємства, оскільки персонал є не тільки об’єктом управління, але і суб’єктом управління;

ü    належна мотивація персоналу сприяє підвищенню  продуктивності праці, а отже, дозволяє досягти вищих показників господарської діяльності.

Стратегічне управління персоналом підприємства передбачає реалізацію стратегічних заходів за такими напрямками:

ü    інформаційне забезпечення стратегічного управління персоналом;

ü    налагодження комунікацій в системі стратегічного управління персоналом;

ü    стратегічне планування діяльності у сфері управління персоналом;

ü    розробка стратегічних цілей у сфері управління персоналом;

ü    розробка і реалізація кадрових стратегій;

ü    оптимізація методів управління персоналом;

ü    забезпечення стратегічного розвитку персоналу;

ü    оптимізація системи мотивації персоналу;

ü    забезпечення високого якісного рівня персоналу;

ü    розвиток корпоративної культури підприємства;

ü    стратегічний контроль діяльності у сфері управління персоналом.

Менеджери нової формації мають у повній мірі володіти інструментами стратегічного менеджменту і маркетингу та вміти їх застосовувати у сфері управління персоналом, оскільки персонал є не лише джерелом внутрішнього розвитку підприємства, а і зовнішнього його розвитку.

Так, від рівня компетентності, психологічних і   особистих характеристик персоналу залежить імідж підприємства, його споживчий і діловий рейтинг, що безпосередньо впливає і обумовлює позицію підприємства на ринку, його конкурентні переваги.

Таким чином, слід зазначити, що сучасні менеджери мають володіти наукою і мистецтвом управління підприємством і, насамперед, управління персоналом, невід'ємною складовою якого в умовах ринкової економіки є стратегічне управління персоналом підприємства.

Література

1.     Балабанова, Л.В. Управління персоналом [Текст] : навч. посіб. / Л.В. Балабанова, О.В. Сардак.  – Донецьк : ДонДУЕТ, 2006. – 471 с.

2.     Балабанова, Л.В. Управление персоналом на основе маркетинга [Текст] : моногр. / Л.В. Балабанова, Е.К.Воробьева. – Донецк : ДонГУЭТ,2004. –212 с.

3.     Управління персоналом [Текст] : навч. посіб. [для студ. вищ. навч. закл.] / М.Д. Виноградський. – К. : Центр навч. л-ри, 2006. – 504 с.