Економічні науки / 7. Облік і аудит

Коваль Л.В., Стасюк Т.С.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

ОБЛІК МІЖНАРОДНИХ АВТОТРАНСПОРТНИХ ПЕРЕВЕЗЕНЬ

Початок XXI століття став новим етапом розвитку транспортної системи України. Після вступу до Світової організації торгівлі все більше приділяється увага раціональній організації міжнародних транспортних перевезень та правильності відображення здійснюваних операцій  на рахунках в обліку. Вчасні, якісні та надійні поставки забезпечують існування стабільної економічної інфраструктури та всього господарського механізму, а також вихід на світовий транспортний ринок.

Дослідженню проблеми ефективного розвитку міжнародних автотранспортних перевезень приділяють значну увагу у своїх працях вчені-економісти, зокрема: К.Давидова [1], В. Данчинко [2], І.М., О. Тучак [4]. Однак, питання відображення в обліку даних операцій розкрито не в повній мірі, тому дана тема дослідження є актуальною.

Метою дослідження є розкриття особливостей організації міжнародних автотранспортних перевезень та порядок їх відображення в обліку.

На сьогодні в Україні сформована щільна мережа транспортних шляхів та достатньо розширений склад усіх видів транспорту. У сфері зовнішньоекономічних відносин основна роль належить автомобільному транспорту. За проведеними дослідженнями близько 67% перевезень здійснюється саме таким видом транспорту.

Міжнародні автомобільні перевезення вантажів - це надання автотранспортних послуг за винагороду у випадку, якщо місце прийняття вантажу для перевезення та місце його доставки знаходяться у різних країнах. Вони відображаються в обліку як у перевізника, так і у власника товару, що замовляє його перевезення. При цьому, зазначення операцій по перевезенню товару на рахунках починається з настанням однієї з двох подій:

·                         надання послуг по перевезенню товару;

·                         попередня оплата перевізнику.

Якщо першою подією є надання послуг по перевезенню вантажу, перевізник зобов’язаний представити транспортний засіб для його завантаження і забезпечити своєчасну доставку до місця призначення згідно із договором та в майбутньому отримати дохід від надання таких послуг. При цьому, витрати, що стосуються представлення перевізником транспортного засобу, включаються до собівартості такого перевезення [5].

По відношенню до власника товару, який замовляє його перевезення виникає зобов’язання здійснити оплату наданих послуг. Вартість таких послуг в обліку замовника буде відображатися у складі витрат на збут (дебетується рахунок 93 Витрати на збут).

Так, як оплата за поставку товарів здійснюється після їх оприбуткування, то така заборгованість є монетарною, оскільки буде погашена грошовими коштами. Відповідно, по ній в кінці звітного періоду та на дату погашення необхідно визначити курсову різницю. Якщо, курс іноземної валюти буде зростати, то виникає негативна курсова різниця, яка буде відображатися по дебету субрахунку 945 ”Втрати від операційної курсової різниці”. У випадку зменшення курсу іноземної валюти така різниця є позитивною та відображається по кредиту рахунку 714 ”Дохід від операційної курсової різниці”.

Відповідно до Закону України Про податок на додану вартість” для оподаткування послуг з міжнародних перевезень вантажів застосовуються ставки:

·                        20%, якщо перевізник транспортує вантаж по території України;

·                        0% при надані перевізником транспортних послуг у вигляді перевезення вантажів за межами митного кордону України. Особливою умовою при застосуванні даної ставки є наявність документів, які підтверджують здійснення ним міжнародних перевезень.

Базою оподаткування ПДВ є договірна вартість послуг з перевезення вантажу відповідно до укладеного договору.

Відобразимо в обліку операції по наданню послуг з перевезень вантажу за допомогою кореспонденції рахунків за наведеним прикладом.

Підприємство ”Транссервіс” надає ТОВ Дельтапослуги з перевезення товару з м. Київ в м. Мінськ (Білорусія). Пробіг територією України становить 500 км., при цьому вартість перевезення складає 100$ по курсу НБУ на дату підписання акта виконаних робіт 6,00 грн/$. Пробіг за межами України становить 300 км., при цьому вартість перевезення складає 70$ по курсу НБУ 6,02 грн/$. Загальна вартість перевезення становить 170$/

№ п/п

Зміст господарських операцій

Кореспонденція рахунків

Сума,

грн

Дт

Кт

 

У перевізника

 

 

 

1.

Відображено дохід від надання послуг 170$*6,00

361

703

1020

2.

Нараховані податкові зобов’язання з ПДВ (100$ *6,00)*20%

703

641

120

3.

Отримано оплату за надані послуги 170$*6,02 грн.

312

361

1023,.4

4.

Відображено на момент погашення позитивну курсову різницю за монетарною заборгованістю 170$* (6,02-6,00)

361

714

3,2

 

Якщо ж першою подією є попередня оплата перевізнику в рахунок майбутньої поставки товарів, то в нього виникає зобов’язання (кредитується рахунок 681 ”Розрахунки за авансами одержаними”) по відношенню до власника товару забезпечити його поставку до місця призначення. При цьому сума отриманого авансу буде перераховуватися у гривневий еквівалент по курсу НБУ на дату його отримання і при визначені доходу звітного періоду перераховувати таку заборгованість непотрібно.

Дана заборгованість є немонетарною, оскільки буде погашена за рахунок отримання товару, відповідно по ній непотрібно розраховувати курсову різницю.

В податковому обліку для визначення суми ПДВ по даній операції застосовують ставки, аналогічні попереднім, а саме: 0% або 20% в залежності від місця знаходження власника товару.

Відобразимо за допомогою кореспонденції рахунків операції щодо попередньої оплати послуг по перевезенню вантажу за наведеним прикладом.

За умовами договору підприємству ”Транссервіс” 10 березня поточного року сплачено ТОВ Дельта” (Білорусія) аванс в сумі 170$. Курс НБУ – 6,00 грн/$. При цьому вартість перевезення по території України складає 100$, а за межами території України – 70$. Товар одержано 11 березня по курсу НБУ 6,02 грн/$.

№ п/п

Зміст господарських операцій

Кореспонденція рахунків

Сума,

грн

Дт

Кт

 

У перевізника

 

 

 

1.

Отримано передоплату за послуги 170$*6,00

311

681

1020

2.

Нараховано суму податкові зобов’язання з ПДВ (100$ *6,02)*20%

643

641

120,4

3.

Надано послуги з доставки товарів.

361

703

1020

4.

Відображено розрахунки за податковими зобов’язаннями з ПДВ

703

643

120,4

5.

Проведено взаємозалік по одержаних авансах

681

361

1020

 

При відображені в обліку перевізника автотранспортних перевезень слід враховувати особливості оподаткування ПДВ, а також порядок розрахунків в залежності від першої здійснюваної операції.

Література:

1.          Давидова К. Міжнародні перевезення: ПДВ – новації // Баланс. – 2009. – №72 (901). – С. 20-21

2.          Данченко В. Транспорт: що необхідно знати при організації міжнародних перевезень // Податкове планування. – 2006. – №11 (73). – С. 65-75

3.          Про податок на додану вартість”: Закон України від 03.04.97р. №168/97-ВР.

4.          Тучак О. Міжнародні перевезення // Баланс. – 2008. - №18 (743). – С.6-7

5.          http://www.asmap.org.ua/indexl.php?idt=59033