Економічні науки/7. Облік і аудит

 Павлова Т.В., Моторина Т.М.

Київський національний університет імені Т.Г. Шевченка, Україна

Вплив екологічного аудиту на формування позитивного іміджу підприємства

Охорона навколишнього природного середовища, збереження та раціональне використання природних ресурсів, екологічний контроль набувають найвагомішого значення та пріоритетності у зовнішній та внутрішній політиці більшості держав світу, у тому числі й України. Це пов’язано з тим, що активізація життєдіяльності суспільства, стрімкий розвиток науки та сучасних технологій, їх використання, інтенсивне та екстенсивне споживання природних запасів сировини, земель та природних копалин, а у деяких випадках i безгосподарність керівництва окремих підприємств спричиняють погіршення екологічної ситуації в країні, призводять до техногенних катастроф.

У зв’язку з цим потрібна система певних заходів та механізмів їх здійснення щодо охорони навколишнього середовища, контролю за його станом та поліпшенням екологічної ситуації. Тому проблема розвитку та здійснення екологічного аудиту як самостійного виду незалежного контролю є сьогодні актуальною.

На міжнародному рівні – США та європейські країни – екологічний аудит розглядається як економіко – правовий інструмент стимулювання природоохоронної діяльності з метою підвищення інвестиційної привабливості. Екологічний аудит – основна складова системи екологічного менеджменту, що містить у собі оцінку показників екологічності, аналіз і управління ризиками. Необхідність його здійснення в Україні викликана реаліями ринкової економіки, вимогами національного законодавства та міжнародних угод, потребою гармонізації екологічних та економічних аспектів розвитку народного господарства.

Системне та фундаментальне дослідження питань екологічного аудиту в Україні практично відсутнє. Однією з перших спроб викладення питань екологічного аудиту в Україні стала праця  «Екологічний аудит» авторів  В. Шевчука, Ю. Саталкіна, В. Навроцькиого. Серед російських вчених вивченням проблем екологічного аудиту займався професор I. Потравний. Проте їх праці лише означили існування проблеми, яка потребує конкретизації, подальшого дослідження та практичного застосування.

Проблема розвитку та здійснення екологічного аудиту в Україні, на думку фахівців, пов’язана з вирішенням таких ключових питань, а саме:

- проведенням екологічного аудиту діяльності господарюючих суб’єктів з позицій дотримання екологічного законодавства, оцінкою проектно-кошторисної документації та екологічної ефективності управління суб’єктом господарювання;

-  врахуванням екологічних аспектів при аудиті фінансової звітності;

- вплив аудиторського висновку на формування іміджу підприємства з метою залучення інвестицій.

Екологічний аудит актуальний для підприємств при отриманні банківських кредитів та інвестицій зокрема з – за кордону. Як банки, так й інвестори  все частіше вимагають сертифікати системи екологічного менеджменту та проведення екологічного аудиту територій, з метою адекватної оцінки вартості земельних ділянок та оцінки фінансового ризику, який прямо пов'язаний з екологічним. Крім того, інвестування екологічно небезпечних проектів негативно впливає на репутацію такого інвестора. Позитивний аудиторський висновок у даному випадку має важливе значення і для інвестора і для підприємства, тому що є необхідною умовою отримання коштів.

Проведення екологічного аудиту має економічний, екологічний і соціальний аспекти тісно взаємопов’язані між собою [1, c. 47]. Деградація оточуючого середовища часто є наслідком діяльності окремих підприємств, що призводить до руйнування екосистеми і виникнення соціальних проблем, як погіршення здоров’я населення, зниження екологічної якості життя, що тягне за собою додаткові витрати економіки.

У групі екологічних факторів найбільшим стимулом оптимізації природоохоронної діяльності є бажання залучити міжнародні інвестиції. Більшість інвесторів вимагає обов’язкового проведення екологічного аудиту. У першу чергу ця вимога ставиться до інвестицій, здійснених через Європейський та Міжнародний банки реконструкції і розвитку. Аудит у цьому випадку проводиться за методиками банків із залученням спеціалізованих західних фірм, що діють на українському ринку екологічних послуг. Аудиторський висновок впливає на остаточне рішення банку про інвестування проекту.

Отримання позитивного аудиторського висновку вимагає від організації, яка намагається залучити такі інвестиції, значної попередньої підготовки й активної діяльності в екологічній сфері. У такому випадку проведення попереднього екологічного аудиту українською фірмою дозволить привести діяльність суб’єкта господарювання в екологічній сфері у відповідність  із чинним законодавством. Екологічна аудиторська перевірка і консультування відіграють важливу роль у підготовці до надходження інвестиційних вкладень [2, с. 307].

Ще однією актуальною причиною для обов’язковості проведення екоаудиту є жорсткість вимог до проектування і оцінки перед проектних та проектних матеріалів, з якими зіштовхнулися українські підприємства  після введення в дію Закону України «про охорону природного навколишнього середовища».  Будь – які перед проектні та проектні рішення повинні розглядатися в контексті фактично існуючої екологічної ситуації в сфері запланованої діяльності, необхідну для цього інформацію замовнику проекту або проектувальникові може забезпечити відповідна програма екологічного аудиту.

Послугами з екологічного аудиту можуть користуватися  страхові фірми з метою визначення страхового поля, ставок страхових платежів при оцінці ймовірності настання страхових подій при здійсненні добровільного екологічного страхування економічних суб’єктів.

Розвиток сприятливих відносин суб’єкта господарювання із громадськістю вимагає продуманого систематичного та цілеспрямованого подання необхідної і достатньої інформації про вплив організації на навколишнє природне середовище, про його екологічні цілі, завдання, політику і отримані у процесі її реалізації результати. Така інформація повинна подаватися користувачам достовірною, об’єктивною, в зручній та доступній формі, що також може забезпечити екологічний аудит. Доступ до такої інформації допоможе сформувати «зелений» імідж підприємства.

Екологічний аудит, як і будь – яка нова сфера діяльності, потребує розробки концептуальних основ, цілісної системи науково – методичних підходів до його проведення, що повинно стати предметом подальших наукових досліджень.

 

Література:

1. Екологічний менеджмент і аудит: Навч пос. За ред. С.М. Літвак. – К.: Професіонал, 2005р. - 112с.

2. Екологічний менеджмент: Навчальний посібник. За ред. В.Ф. Семенова, О.Л. Михайлик. – К.: Центр навчальної літератури, 2004р. - 407с.

3. Міжнародне оподаткування: навч.пос. За ред.. Ю.Г. Козака. – К.: Центр навчальної літератури, 2003р. – 550с.