Економічні науки/4. Інвестиційна діяльність і фондові ринки

К.е.н., доц. Садовенко М.М., Мазур С.С.

Криворізький економічний інститут ДВНЗ „КНЕУ ім. В. Гетьмана”

Інвестиційна політика в Україні: основні напрямки та шляхи активізації

 

На сучасному етапі розвитку України стратегічною метою стало активізація інвестиційної політики в різні аспекти розвитку. Тому на сьогодні для держави одним з найважливіших питань є накопичення достатнього обсягу інвестиційного ресурсу. Актуальність вивчення основних напрямків інвестиційної політики підкреслена нестачею власних та позикових ресурсів для її впровадження.

Нагадаємо, інвестиційний процес у державі з ринковою економікою має виходити з додержання таких принципів: об'єктивна необхідність визнання довго- і середньотермінових циклів інвестиційної активності; взаємодія локальних, галузевих, регіональних і народногосподарських циклів інвестиційної активності; формування ринкових важелів в інвестиційній сфері одночасно з аналогічними процесами в інших галузях народного господарства; логічність і цілісність інвестиційного циклу та спадкоємність у реалізації конкретних заходів, пріоритетність спрямування коштів для реалізації інвестиційного процесу.

Безумовно, причинами погіршення інвестиційного клімату в Україні є: по-перше, за політизованість економіки; по-друге, негативні наслідки приватизації, до яких призвело збочення та заміна такої основної мети приватизації, як сприяння розвитку виробництва, на отримання прибутку в короткий термін.

Зокрема, основними напрямами інвестиційної політики в Україні є зниження соціальної напруги та досягнення остаточного підходу у виділенні коштів на потреби соціальної сфери; створення ринку підрядних робіт; прискорення у кілька разів темпів вибуття застарілого обладнання; перегляд надання державних кредитів на вигідних умовах з дефіцитними ставками на конкурсній основі, включаючи державне замовлення; залучення іноземних інвестицій, отримання іноземних кредитів, створення спільних підприємств з іноземним капіталом за такими напрямами, як розвиток переробної промисловості АПК, активізація приватизації, конверсії, а також галузей, які визначають науково-технічний прогрес та створення ефективних форм і механізмів управління інвестиційною діяльністю.

Усі ці напрями інвестиційної діяльності в Україні вже зараз починають розвиватися в умовах ринкового механізму. Тому трансформація інвестиційного механізму на мікроекономічному рівні повинно проводитися в межах макроекономічної стабілізації. Разом з тим, рівень інвестиційної активності перебуває у безпосередній залежності від стану економіки в державі, функціонування фінансово-кредитної системи, прибуткової діяльності підприємств, дохідної політики бюджетів усіх рівнів та доходів населення.

Крім того, позитивний вплив на інвестиційну активність може справити подолання інфляції, що робить можливим забезпечення функціонування довгострокових інвестиційних кредитів як основи капітального будівництва за ринкових умов, сприяє нормалізації фінансового стану підприємств, активізації виробництва.

За результатами досліджень можна стверджувати, що до шляхів активізації інвестування в Україні можна віднести: реформу підприємств, яка передбачає перехід до загальноприйнятих у світовій практиці стандартів бухгалтерського обліку, оцінку основних виробничих фондів відповідно до їх реальної ринкової вартості, суттєве покращення корпоративного управління; страхування майна (особливо великих підприємств); розвиток інфраструктури, форм і методів залучення до інвестиційної сфери заощаджень населення та розвиток іпотечного ринку.

Цілком зрозумілим є той факт, що за умов гострого дефіциту власних капіталовкладень, необхідних для проведення структурної перебудови економіки, розв'язання проблем її інтеграції в світову економіку, важливого значення набуває залучення в Україну зовнішніх джерел фінансування, зокрема іноземних інвестицій. Забезпечення зростання обсягу надходжень у країну іноземних інвестицій залежить, по-перше, від поліпшення макроекономічної ситуації в країні в цілому. Насамперед це стосується зміцнення фінансового становища держави, включаючи скорочення дефіциту консолідованого бюджету, зменшення внутрішнього та зовнішнього державного боргу, реформування відносин власності, вдосконалення податкової системи, зміцнення економічної стабільності з подальшим зростанням темпів ВВП. По-друге, зростання обсягів іноземних інвестицій визначається здійсненням заходів економічного, нормативно-правового, інформаційного та організаційного механізмів залучення іноземного капіталу, які здатні забезпечити стабільні умови для інвесторів.

Для активізації інвестиційної діяльності неабияке значення має стимулювання лізингових операцій, тобто гарантованого товарного інвестування. Водночас, одним з найперспективніших напрямів залучення іноземного капіталу в Україну має стати розгортання мережі інвестиційних фондів і компаній.

Підводячи підсумок зазначимо, що процес активізації залучення інвестицій в економіку України сприятиме реформування власності, приватизації державних підприємств. При цьому, прискорення останньої має передбачити створення сприятливих умов для ефективної діяльності іноземних інвесторів та для активнішого використання кредитів, що надаються Світовим банком та ЄБРР для розвитку приватного сектора економіки, малого і середнього бізнесу.

 

Література:

1.            Постанова КМУ від 28 грудня 2001 р. №1801 «Програми розвитку інвестиційної діяльності в Україні на 2002-2010 роки». [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.zakon.rada.gov.ua

2.            Закон України від 18 вересня 1991 р. №1560-XII «Про інвестиційну діяльність». [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.zakon. rada.gov.ua