Економіка
10.
Економіка підприємства
Витоптова В.А.
Завідуюча відділом продуктивності в галузях сільського
господарства
НДЦ
«Кіровоградагропромпродуктивність»
ЕФЕКТИВНІСТЬ
ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ ПРИ ВИРОБНИЦТВІ
ЯЛОВИЧИНИ
На сучасному етапі формування конкурентоспроможного агропромислового виробництва ринкового типу доцільно більше приділяти уваги розвитку матеріально-технічної бази, системного оновлення матеріально-ресурсного потенціалу аграрної сфери, розвитку інвестиційних процесів із обґрунтуванням основних напрямів інтенсифікації агропромислового комплексу. У розвитку інтенсифікації важливим є не тільки процес забезпечення коштами, а й раціональне їх використання. Актуальність теми зумовлюється необхідністю поліпшення системи економічного аналізу, зорієнтованої на пошук додаткових можливостей підвищення ефективності діяльності сільськогосподарських підприємств за рахунок ефективності впровадження інноваційних технологій при виробництві яловичини.
Проблемам ефективного ведення скотарства присвячено праці вчених економістів Азізова С.П., Амбросова В.Я., Березівського П.С., Кутікова С.Й., Лукінова І.І., Месель-Веселяка В.Я., Олійника В.Й., Омельяненка А.О., та інших дослідників
Мета полягає у дослідженні методологічних і практичних положень аналізу виробництва яловичини, формування і функціонування її ринку при запровадженні інноваційних процесів.
Виробництво яловичини в умовах
формування ринку є складним динамічним
процесом, який аналізується з метою контролю, регулювання та вдосконалення –
передумови ефективного управління розвитком її ринку.
Встановлено, що починаючи з 1991 року виробники продуктів тваринництва не були готові до впровадження енергоощадних технологій, змін у розведенні тварин, їх годівлі та утриманні. Це понизило інтерес виробників до виробництва продуктів тваринництва і, як наслідок, – до зменшення їх пропозиції, різкого збільшення витрат на одиницю продукції, пониження конкурентоспроможності. В результаті цього при 1005 тис. голів великої рогатої худоби у Кіровоградській області в 1990 році до 2008 року її чисельність зменшилась до 326 тис. голів. Створилась складна на багато років ситуація, зумовлена обмеженістю відтворювальної здатності великої рогатої худоби. Занепад спеціалізованих господарств по вирощуванню ремонтного молодняку і нетелів призвів до порушення відтворювання маточного поголів’я, а самостійне вирощування племінного молодняку на малих фермах практично не ведеться. Зменшення поголів’я худоби призвело до зменшення виробництва продукції скотарства. Так, за період з 1990 по 2008 рік виробництво молока зменшилось у 4,2 рази, яловичини – в 4,7 рази, а реалізація тварин на м’ясо – в 5,9 рази. Ціновий диспаритет у регіоні призвів до занепаду скотарства, спаду виробництва та споживання продуктів яловичини.
Аналітична оцінка виробництва молока та яловичини у реформованих сільськогосподарських підприємствах Кіровоградщини за 1990-2008 рр. показала, що за цей період поголів’я великої рогатої худоби у всіх категоріях господарств зменшилось на 78 відсотків. Проте у господарствах приватного сектора поголів’я збільшилось на 26 тис. голів або на 11%. Спостерігається і нарощування потужності ферм, що підтверджується стійкою тенденцією виробництва м’яса, яке за останні два роки складало понад 100 тис. тонн.
Дослідженням встановлено, що реалізація великої рогатої худоби по відношенню до виробництва більше на 20,2%. Це сталося як за рахунок підвищення приросту живої маси великої рогатої худоби, так і за рахунок реалізації живої маси минулих періодів. Останнє слід розглядати як негативне явище, зумовлене погіршенням стану у тваринництві, зокрема не дотриманням цілого ряду технологічних норм та правил. Порівняльний аналіз виробництва яловичини на душу населення і фізіологічної норми її споживання показав, що в районах, де виробництво яловичини в 1990 році було більшим норми, то вже через 3-4 роки воно інтенсивно зменшилось, а в районах, в яких виробництво яловичини було меншим, то й спад виробництва відбувався повільніше.
Оцінка виробництва яловичини в сучасних умовах вимагає дослідження стану виробництва, процесу та напрямків використання яловичини. Однак відсутність системи показників, зорієнтованих на підвищення конкурентоспроможності яловичини, достатньої інформації та апробованих процедур аналізу виробництва яловичини в умовах формування її ринку унеможливлює ефективне управління та адекватне реагування на зміни в галузі скотарства.
Відродження великотоварного виробництва приросту великої рогатої худоби відкриває великі можливості для впровадження високоефективних інноваційних технологій. Оскільки новації досить високозатратні, то запроваджувати їх доцільно у підприємствах з великою кількістю поголів’я. Збільшення матеріальних витрат із розрахунку на 1 гол. тварин у кінцевому результаті дає можливість знизити витрати на 1 ц продукції, підвищити продуктивність тварин та підвищити продуктивність праці тваринників. Завдяки технологічно правильному утриманню тварин великої рогатої худоби, вирощування їх до відповідних якісних кондицій сприятиме оцінці виробленої продукції за прийнятною ціною, виведення м’ясного скотарства з кризи та підвищення його ефективності за рахунок інтенсифікації галузі.
Література
1. Імас Є. Економічні проблеми виробництва сільськогосподарської продукції в Україні // Економіка України. – 1999. - №8-9. С.23-25;
2. Савицкая Г.В. Анализ хозяйственной деятельности предприятий. Мн.: ИП «Экоперспектива», 1998. – С192;
3. Статистичний щорічник Кіровоградської області за 2008 рік. – Кіровоград. – 2009. – 485с.