Косяк Л.І., Могілей І.В.

Криворізький державний педагогічний університет

Можливості естетичних умінь у становленні в учнів естетичного відношення до музичного мистецтва

         

Становлення незалежної України, демократичні зміни, що відбуваються у ній, політичні, економічні процеси, соціальне та культурне оновлення потребує корінних змін у роботі школи, удосконалення всіх складових навчального процесу.

В умовах оновлення суспільства зростає роль творчих засад людської особистості, духовне багатство якої визначається розмаїттям її естетичних поглядів та  інтересів. До учнівської молоді ставляться високі вимоги щодо її морального обличчя, поведінки, естетичних суджень і смаків. Велику роль у становленні в учнів естетичного відношення до навчального процесу взагалі і до  музичного мистецтва зокрема, мають зіграти сформовані естетичні вміння, які є  інструментом пізнання  і освоєння широкого кола естетичних предметів і явищ, що зумовлює можливість їх перенесення у різні форми діяльності. До естетичних умінь ми відносимо:

- уміння виділяти засоби естетичної виразності;

        - уміння визначати естетичні сторони об’єктів навколишньої дійсності;

        - уміння адекватно сприймати їх естетичну цінність; 

- уміння спиратися на естетичний і життєвий досвід;

- уміння висловлювати естетичні судження, оцінки.

 За останні роки в Україні проводяться інтенсивні дослідження проблем музично-естетичного виховання учнів, визначається вплив різноманітних форм, методів, засобів навчально-виховної роботи на естетичний розвиток особистості (Б.А.Брилін, В.Г.Бутенко, Л.П. Вовк, О.Н. Дем’янчук, Л.Г.Коваль, О.А.Комаровська, В.Г.Кузь, С.Г.Мельничук, Н.Є.Миропольська, О.Г.Мороз, Г.С.Тарасенко, Л.М.Філатова  та інші  ).

Вітчизняні та зарубіжні педагоги, музиканти в різні часи висловлювали загальну думку про те, що музика як вид мистецтва, володіє особливою здатністю облагороджувати дитину. Чистота, високий дух справжнього мистецтва зміцнюють дитину духовно, роблять її розумнішою, добрішою, досконалішою. І в цьому розумінні музика є незамінним виховним засобом.

Важливим питанням сучасності є розробка такої системи шкільного навчання і виховання, яка б відповідала запитам розвиненого суспільства.

Єдність інтелекту і душі, думки і почуття, об’єктивного і суб’єктивного несе в собі  музичне мистецтво. Якщо наука дає дитині знання про світ, то музика вчить сприймати і відчувати красу цього світу, чуттєво його пізнавати. Саме твори музичного мистецтва дають змогу засвоїти їх зміст шляхом його переживання. А  розвинута чутливість дитини забезпечує сформованість її морально-естетичних, гуманістичних основ як особистості.

Естетичне відношення - це завжди переживання, це діяльність почуттів або духовна діяльність. І такому естетичному відношенню  до навколишнього світу, до художніх творів вчить саме музичне мистецтво. Воно у специфічній  формі  дає змогу чуттєво пізнати світ, пережити той величезний досвід людських почуттів, який накопичило людство за всю історію свого існування. Завдяки своїй емоційно-образній природі твори музичного мистецтва здатні донести думки, ідеї, погляди, передати в конкретно-чуттєвій формі багатогранний зміст людських відносин. Їх сприйняття людиною породжує складні переживання радості й горя, піднесення й печалі, довіри і скорботи  тощо. Завдяки механізму перенесення життєвих станів інших людей на власне життя, співчутливому ставленню до сприйнятого, суспільні проблеми, ідеали, цінності, виражені у творах музичного мистецтва можуть стати глибоко особистими, якщо вони сприйняті, відчуті й пережиті.

        Естетичне відношення включає в себе:  естетичне сприйняття, почуття, оцінки, судження, потребу, смаки та ідеали. Цей естетичний комплекс є основоположником естетичного виховання. Музично-естетичний розвиток  можна прослідкувати через естетичне відношення. Для цього необхідно звернутися до тих структурних компонентів естетичного відношення, які особливо важливі для учнів і які слід формувати в підлітковому віці. Це перш за все естетичні почуття, естетичні судження, в яких виражені естетичні смаки й ідеали особистості. Естетичні почуття, судження, сприймання мають  особливо важливе значення в різноманітних видах діяльності учнів, але особливо це стосується музичної діяльності.

Особливостями сприйняття музики є вміння слухати красу співзвучності, пройнятися настроєм, почуттями та  думками автора. Естетичне сприйняття музики – це процес,  в якому присутні і пізнавальні, і емоційні сторони. На цей процес впливають естетичний досвід, характер естетичних знань і вмінь, настрій, самопочуття і т. ін.

 Музичне-естетичне виховання і навчання підлітків  повинне  здійснюватися як єдиний органічний процес творчого розвитку особистості  учня, виховання у нього  естетичного відношення  до музичного мистецтва в процесі оволодіння  естетичними знаннями і вміннями.

При формуванні естетичних умінь вчителеві музики важливо враховувати, що первинне визначення слова „естетика” означає „чуттєвий”. Виходячи з цього визначення „естетичні вміння” є чуттєвою зоною. Саме наявність емоційного переживання дитини від сприйняття, від  відтворення твору мистецтв, а саме – музики, свідчить про адекватність і глибину музично-естетичного виховання.

Учні постійно спілкуються з різними видами мистецтва, але без цілеспрямованого педагогічного керівництва, ефект їх виховного,  естетичного і пізнавального  впливу часто стає дуже незначним. Цілісна система формування естетичних умінь повинна відображати логічний ряд взаємно -  пов`язаних  професійно-педагогічних задач.

         Отже, вчителеві важливо пам’ятати, що формування естетичних умінь учнів в основі своїй передбачає розвиток сприйнятливості до краси  музичного мистецтва, а через неї до краси людських почуттів і відношень, до збереження і творення краси в житті.