Крещенко О.В.

Макіївський економіко-гуманітарний інститут

Закупівельна діяльність у концепції логістики промислового підприємства

Планова економіка не стимулювала раціональне використання у виробництві матеріалів і ресурсів, тому на радянських підприємствах системі постачання не надавали великого значення.

На жаль, подібне відношення в ряді випадків залишається й у цей час. На великих промислових підприємствах утворилася ситуація, коли керівники дивляться на існуючу систему постачання як на таку, і вважають, що які-небудь зміни тільки спричинять великі фінансові вкладення, а результату не буде. Що ж стосується самих працівників даних підрозділів, то вони під час відсутності уваги й контролю з боку керівництва не намагаються що-небудь змінити й використовують сформовану ситуацію у власних інтересах.

У результаті чого, постачання на багатьох українських підприємствах перетворилося в «вузьке місце». Але спроби часткових удосконалювань у такій ситуації навряд що-небудь істотно поліпшать.

Багато українських керівників визнають, що система постачання їхнього підприємства далека від ідеалу, але при цьому вважають, що вона цілком відповідає поточним умовам ринку й удосконалюватися може тільки еволюційним шляхом. Подібна недооцінка власних можливостей дорого обходиться підприємствам, і вони зазнають втрат практично на всіх етапах процесу постачання: при плануванні потреби в матеріалах і встаткуванні, при організації закупівель, керуванні запасами й відпустці матеріалів, при їхньому використанні у виробництві й вторинному обороті.

На даному етапі необхідна радикальна програма вдосконалювання системи постачання, і, на наш погляд, багато українських промислових підприємств готові до таких корінних змін.

Втрати, викликані неефективним керуванням сферою постачання, можуть по окремих категоріях досягати 30-40% від загальних витрат на постачання, і це триває рік у рік. Ефективне керування матеріальними запасами є важливим факторів підвищення ефективності функціонування підприємства. Але, на жаль, керування виробничими запасами ще не є істотним напрямком у стратегії розвитку в конкурентних умовах.

Актуальність проблеми ефективного керування надходженням виробничих запасів на підприємство обумовлена тим, що стан постачання впливає на конкурентоспроможність підприємства, його фінансовий стан і фінансові результати. Забезпечити високий рівень якості продукції й надійність її поставок споживачам неможливо без створення ефективної структури постачання підприємства необхідними сировиною й матеріалами для безперервного й ритмічного функціонування виробничого процесу. Незадовільне забезпечення процесу виробництва може привести до збитків, пов'язаним із простоями й не ритмічною роботою.

Сучасна ринкова економіка, передбачає інтегрований підхід до керування запасами в границях логістичної системи, підпорядкування стратегії керування матеріальними запасами глобальної ринкової стратегії підприємства, визначення оптимальної величини запасів матеріальних ресурсів на основі прогнозних оцінок їхньої потреби, що у свою чергу формується відповідно до графіка виготовлення продукції і її поставок споживачеві.

Рішення проблеми підвищення ефективності керування надходженням виробничих запасів у ринкових умовах вимагає застосування як традиційних методів керування запасами, так і нових, для вітчизняних підприємств, логістичних, що дозволяють включити управління забезпечення виробничого процесу до складу основних напрямків активно здійснюваної підприємством стратегії свого поводження на ринку.

Закупівельна логістика - керування матеріальними потоками в процесі забезпечення підприємства матеріальними ресурсами, перша логістична підсистема, що регулює процес руху сировини, матеріалів, що комплектують і запасних частин з ринку закупівель до складів підприємства. Це функціональна область логістики, спрямована на наскрізну оптимізацію, удосконалювання, в остаточному підсумку, на побудова ідеальної структури вхідних потокових процесів, розглянутих як частина цілісної системи господарюючого суб'єкта.

Відмітним аспектом у логістичному підході в порівнянні з колишніми концепціями керування є взаємозв'язок і інтеграція закупівельної діяльності зі складським господарством, транспортом, виробництвом, запасами, інформаційними системами в єдину систему, здатну адекватно реагувати на зміни зовнішнього середовища.

Відмінність логістичного підходу укладається в інтеграції окремих ланок матеріалопровідного ланцюга в єдину систему наскрізного керування матеріальними й інформаційними потоками з метою досягнення бажаного результату з мінімальними витратами часу й ресурсів.

Закупівельну діяльність у концепції логістики підприємства й галузі необхідно розглядати як цілісний механізм у всьому логістичному ланцюзі руху товарів, у якій кожний з об'єктів (служб, підприємств) повинен оцінюватися з урахуванням його впливу на всі інші.

Для успішного функціонування логістичних систем потрібно  створення необхідних умов на об'єктах логістизації та модифікації традиційних форм і методів сучасної логістики для їхнього продуктивного використання на українських підприємствах.

На даний момент у світлі останніх економічних коливань звужен логістичний потенціал українських промислових підприємств, що виражається рівнем оптимальності й раціональності організації економічних потоків і ефективності використання ресурсів. Загальне зниження логістичного потенціалу викликано зміною економічної ситуації, і у зв'язку із цим відбулося падіння ефективності використання практично всіх основних ресурсів підприємств.