Фатюха В.В.

Запорізька  державна  інженерна  академія

Роль інформаційної складової в ухваленні  фінансових рішень  на підприємстві

 Сучасний стан економіки України передбачає реформування усіх сфер господарського комплексу країни, особливе місце в якому займає сфера фінансових відносин, де спостерігається найбільше відставання у становленні інфраструктури.

У наукових дослідженнях системи фінансового менеджменту є проблеми, які й досі не досліджено. Перш за все це стосується проблем прийняття ефективних фінансових рішень. Для її розв’язання необхідна розробка адекватного категоріального  базису, технологій процедур, а також добір і обґрунтування системи конструктивних принципів, методів, моделей та інструментів прийняття  ефективних фінансових рішень [2 ]. Фінансові рішення комерційних підприємств можна умовно розділити на дві групи: інвестиційні рішення та рішення фінансування. Інвестиційні рішення пов'язані зі створенням і використовуванням активів і дають відповідь на питання «куди вкласти?», тобто це рішення по вкладенню (інвестуванню) грошових коштів в активи в певний момент з метою отримання прибутку в майбутньому. Рішення фінансування пов'язані із створенням та використовуванням пасивів і дають відповідь на питання «де узяти засоби?», тобто це рішення щодо об'єму і структури грошових коштів (власних і позикових), що інвестуються, забезпечення потокового фінансування  коротко і довгострокових активів  [4 ].  Два типи фінансових рішень взаємозв'язані і взаємно переплетені. Процес прийняття та супроводження управлінських фінансових рішень має такі основні етапи: 1) постановка цілей; 2) пошук альтернативних варіантів діяльності; 3) збір даних, пов`язаних із альтернативними діями; 4) обґрунтування вибору із сукупності альтернативних варіантів; 5) реалізація прийнятих рішень 6)порівняння фактичних та планових результатів; 7) реагування на виявлені відхилення від плану.

        Інформація є основою  всього процесу прийняття рішення, оскільки містить необхідні для оцінки ситуацій та прийняття управлінських рішень відомості, завдяки яким керівник отримає змогу діяти свідомо та аргументовано. Якщо проаналізувати етапи процесу прийняття управлінських рішень, то стає очевидним першочерговість та значення інформаційного забезпечення. Адже, етап №1 „Постановка цілей” починається з усвідомлення інформації, яка спонукає до прийняття    управлінського рішення. Інформаційний моніторинг дає змогу своєчасно виявити виникнення певної виробничо-господарської чи іншої ситуації, яка потребує втручання. Після цього проводиться аналіз ситуації, окреслюється попереднє коло проблем, які характеризують ситуацію та визначення цілей та параметрів, яких необхідно досягти. На другому етапі проводиться пошук альтернативних варіантів діяльності. Третій етап „Збір даних, пов`язаних  із альтернативними діями” накладає відбиток на всі останні етапи процесу прийняття рішення, адже від якості інформаційного забезпечення буде залежати подальший розвиток ситуації. Але слід зазначити, що просто зібрати дані недостатньо. По-перше, інформація повинна відповідати наступним вимогам : точність, чітка періодичність надходження, оперативність, доступність,  достатність  та корисність. По-друге, собівартість інформації не повинна перевищувати  корисність від її використання.   Собівартість інформації – загальна грошова оцінки затрат живої й уречевленої праці на збирання, оброблення, передавання, зберігання й пошук даних, що використовуються в процесі прийняття рішення, можна визначити за формулою:

Sn=tn S1 +Sm+t0S0+Se,           (1)      

  де  Sn – собівартість інформації, tn – трудомісткість перетворення інформації, людино-год.; S1 – вартість 1 людино-год., грн..; Sm вартість матеріалів, витрачених на процеси перетворення інформації, грн..; t0 – затрати часу обладнання ( машинний час) на перетворення інформації, маш./год., S0 – вартість 1 год. роботи обладнання, грн.;  Se – вартість енергії, необхідної для роботи обладнання в процесах перетворення інформації, грн. [1].

     Дотримання охарактеризованих вимог є важливою умовою ефективності схвалюваного  рішення. Це можливе лише за умов функціонування системи інформаційного забезпечення прийняття фінансових рішень. Ця система повинна бути інтегрована з загальною системою управління. Автор  вважає,  що інформаційне забезпечення складається із безпосередньо інформаційних ресурсів; інформаційної системи, де ці ресурси акумулюються та обробляються для подальших аналітичних процедур, завдяки яким вони перетворюються на інформацію, необхідну для прийняття фінансових рішень; а також  інформаційно-аналітичної служби, яка ототожнює людський фактор  в остаточному  ухваленні рішень.

        На українських підприємствах проблема побудови ефективної системи інформаційного забезпечення прийняття рішень в сфері управління фінансами на підприємствах є дуже актуальною. Практика доводить, що велика кількість проблем, які в подальшому можуть призвести підприємство до банкрутства, полягають у незбалансованій системі інформаційного забезпечення.                           Так  як не існує єдиної методики побудови системи інформаційного забезпечення, то підприємства вирішують його на власний розсуд, досить часто припускаючись помилок. Для того, щоб система  інформаційного забезпечення прийняття рішень в сфері управління фінансами була збалансованою та ефективною, необхідно, щоб на підприємстві  вся система фінансового управління  була реформована.

Література:

1.      Колпаков В.М. Теория и практика принятия управленческих решений: Учеб.пособие. – К.: МАУП, 2000. -256с.

  1. Лепейко Т.А. Управління прийняттям інвестиційних рішень в системі фінансового менеджменту підприємства: Дисертація  д.е.н: 08.06.01 /Харківський держ.економічний ун-т. – Х., 2003. – 457арк.
  2. Поддєрьогін. А.М.   Фінансовий менеджмент. Київ  - 2005

4.       Салига С.Я., Нестеренко Н.В. Фінансовий менеджмент. Підручник, рекомендовано МОН України, 2005р.

5.      Хміль Ф.І. Основи менеджменту: Підручник. – К.: Академвидав, 2003. – 608с